Od piątku 43. Spotkania Cymbalistów. Koncert zespołu Hajda Banda
KATEGORIA: KULTURA / 28 listopada 2024
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na 43. Spotkania Cymbalistów, które odbędą się w WDK w dniach 29 listopada - 1 grudnia (piątek - niedziela). W piątek wystąpi białorusko-polski zespół folkowy – Hajda Banda, ukazujący brzmienie cymbałów w nowych, współczesnych aranżacjach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.
Coroczne „Spotkania Cymbalistów” to unikatowy Konkurs organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. - Ma on niepowtarzalny w skali kraju charakter. Ocala od zapomnienia sztukę gry na cymbałach - tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Niezwykle istotne jest stwarzanie ludowym muzykom możliwości do zaprezentowania sztuki gry oraz integracja i wymiana doświadczeń uczestników konkursu. Spotkania Cymbalistów są imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupiającą liczne grono uczestników i odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez muzykę jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru - zaznacza WDK.
W tym roku 43. Spotkania Cymbalistów odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w dniach 29.11-1.12.2024 r.
Pierwszego dnia – w piątek, 29 listopada – o godz. 15:30 odbędzie się seminarium nt. cymbałów połączone z pokazem gry na różnych rodzajach tego wyjątkowego instrumentu. Zwieńczeniem całości seminarium będzie koncert zespołu folkowego – Hajda Banda*, ukazujący brzmienie cymbałów w nowych, współczesnych aranżacjach. Początek godz. 19:00.
Drugiego dnia – w sobotę, 30 listopada – odbędzie się przegląd konkursowy solistów-cymbalistów. Dodatkowo uczestnicy zaprezentują jeden utwór muzyki popularnej. Działanie to przyczynia się do zaprezentowania cymbałów, nie tylko jako archaicznego instrumentu, ale pozwala odkryć go na nowo w nowoczesnych aranżacjach. W rezultacie ten magiczny instrument zostaje przybliżony szerszej grupie odbiorców.
Natomiast ostatniego, trzeciego dnia – w niedzielę, 1 grudnia – swoje umiejętności zaprezentują kapele ludowe, w których skład instrumentalny wchodzą cymbały. W tym roku zaprezentuje się 32 solistów oraz 18 kapel z 5 województw (podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, lubelskie, warmińsko-mazurskie).
Przegląd konkursowy w oba dni rozpocznie się o godz.10:00. Konkurs będzie transmitowany na żywo na profilu FB Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Szczegółowy program na plakatach poniżej.
*Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. W składzie zespołu usłyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy. Jedyny na świecie „podlaski bigband” swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Edmund Brożek, Stanisław V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów „Żemerwa”.
24 lutego 2023 nakładem Karrot Kommando ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana „Hajda!”. Album zajął III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2023 oraz III miejsce w plebiscycie publiczności Wirtualne Gęśle na najlepszą płytę z muzyką folkową 2023. Wydanie płyty wsparło ponad 120 fanów grupy w ramach zbiórki crowdfundingowej.
W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Hajda Banda / Гайда Банда powstała jesienią 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej i od tego momentu zagrała ponad 70 koncertów w Polsce i poza jej granicami. Mieszkający w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Rybniku i Krakowie muzycy zespołu swoje doświadczenia gromadzą także w innych zespołach i projektach, takich jak Sw@da, Kapela Brodów, Orkiestra Taneczna Bonanza i Duality.
Skład:
Daria Butskaya - skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski - bęben obręczowy, śpiew
Paweł Iwan - cymbały, śpiew
Kuba Zimończyk - harmonia trzyrzędowa, śpiew
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Red.