Gratka dla miłośników starego kina. Od piątku pokazy plenerowe

KATEGORIA: KULTURA / 28 lipca 2019

Kadr z filmu „Co mój mąż robi w nocy”
Fot. Materiały organizatorów/Domena publiczna

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie ulegnie czarowi starego kina. Już w sierpniu nadarzy się wspaniała okazja do cofnięcia się w czasie i obejrzenia kilku klasyków podczas rzeszowskiego przeglądu filmowego „Jaśnie Pan Waszyński”. Projekcje filmów będą mieć miejsce w przestrzeniach kina WDK i rzeszowskiego Rynku, a towarzyszyć im będą warsztaty kultury żydowskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Głównym motywem imprezy będzie postać charyzmatycznego artysty, którego twórczość przypada na epokę dwudziestolecia międzywojennego. Michał Waszyński to nie tylko reżyser filmowy, który w swoim dorobku ma ponad 40 filmów, ale również człowiek o niezwykle barwnym i intrygującym życiorysie. Przez trzy dni (od 16 do 18 sierpnia 2019 r.) w różnych miejscach na terenie Rzeszowa będą odbywały się projekcje jego twórczości.

Planowane filmy obejmują jego najbardziej znane i lubiane przez polskich widzów komedie i melodramaty. Biografię i twórczość Michała Waszyńskiego przybliżą spotkania z ekspertami oraz dokumentalny film biograficzny „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Postać Waszyńskiego nierozerwalnie można kojarzyć z aktorami takimi jak: Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo czy Kazimierz Junosza-Stępowski. Współpracował z największymi w Polsce i Hollywood – stał się odkrywcą talentów Sophii Loren i Audrey Hepburn.

Fot. Materiały organizatorów

Poniżej przedstwiamy szczegółowy PROGRAM wydarzenia „Jaśnie Pan Waszyński”:

16 sierpnia (piątek)

Estrada Rzeszowska, ul. Jagiellońska 24

Warsztaty:

12.00-13.30 Wszystko, czego zawsze chcieliście dowiedzieć się o kulturze żydowskiej

14.00-15.00 Di kaczke, di żabe, di lonke – mini lekcja języka jidysz

Obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie organizatora.

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7

16.30 „Dwanaście krzeseł”, reż. Michał Waszyński, Mac Fric, 1933, 66 min.

Komedia o fryzjerze, który w spadku otrzymuje… 12 krzeseł. Kiedy je sprzedaje, okazuje się, że nie były to zwykłe meble. W roli głównej ukochany przez publiczność Adolf Dymsza.

18.00 „Co mój mąż robi w nocy” reż. Michał Waszyński, 1934, 70 min.

Roman Tarski, kochający mąż, chcąc zarabiać na życie zatrudnia się jako nocny kelner. Niczego nieświadoma małżonka ma wobec niego coraz więcej podejrzeń. Lekka, bulwarowa komedia z plejadą międzywojennych gwiazd i muzyką Jerzego Petersburskiego.

Projekcji towarzyszy spotkanie z reżyserem Piotrem Mularukiem, autorem scenariusza filmu fabularnego „Waszyński”.

Scena na Rynku (kino plenerowe)

20.30 „Dybuk” reż. Michał Waszyński, 1936, 100 min.

Gdy związek Lei i Chonena jest zagrożony, zrozpaczony młodzieniec zaczyna wątpić w istnienie Boga i wzywa na pomoc szatana. Trafiony piorunem umiera, ale w dniu ślubu wstępuje w swoją ukochaną jako dybuk. Zrealizowany w języku jidysz film wyróżniający się wybitnymi walorami artystycznymi.

17 sierpnia (sobota)

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7

16.00 „ABC miłości” reż. Michał Waszyński, 1935, 96 min.

Miłosne perypetie zakochanego w pannie Helence Wincentego Poziomki. Jedna z najbardziej udanych komedii z udziałem Adolfa Dymszy.

18.00 „Książe i Dybuk” reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 2018, 80 min.

Jak to się stało, że Mosze Waks - syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia, został Michałem Waszyńskim - najbardziej popularnym polskim reżyserem okresu dwudziestolecia międzywojennego a zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszyński – hollywoodzki producent i polski katolicki arystokrata na wygnaniu? Jeden z najciekawszych dokumentów polskich ostatnich lat. Projekcji towarzyszy spotkanie z producentką filmu Małgorzatą Zacharko.

Scena na Rynku (kino plenerowe)

20.30 „Znachor” reż. Michał Waszyński, 1937, 100 min.

W wyniku wypadku chirurg traci pamięć. Wszystko się zmienia gdy pewnego dnia przychodzi mu operować młodą kobietę. Znakomity melodramat oparty na bestsellerowej powieści z doskonałymi kreacjami aktorskimi.

18 sierpnia (niedziela)

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7

16.00 „Jaśnie pan szofer” reż. Michał Waszyński, 1935, 50 min.

Eugeniusz Bodo, Ina Benita i Antoni Fertner w popularnej komedii omyłek, w której lokaj udaje hrabiego, a hrabia decyduje się występować jako szofer. Z 80 minut filmu do dzisiejszych czasów zachowało się tylko 50.

17.00 „Będzie lepiej” reż. Michał Waszyński, 1936, 91 min.

Szczepcio i Tońcio, gwiazdy legendarnej audycji Wesoła Lwowska Fala, w filmowej roli lwowskich batiarów, którzy muszą zaopiekować się porzuconym niemowlęciem.

Scena na Rynku (kino plenerowe)

20.30 „Rzymskie wakacje” reż. William Wyler, 1953, 118 min.

Młoda księżniczka ucieka, chcąc incognito poznać Rzym. Pomaga jej reporter, szukający tematu na pierwszą stronę gazety. Klasyka kina - urzekająca amerykańska komedia z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem.

Kadr z filmu „Rzymskie wakacje”
Fot. Materiały organizatorów/Domena publiczna

W razie niepogody projekcje plenerowe odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7. Organizatorem przeglądu jest Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, a partnerem Estrada Rzeszowska. Więcej szczegółów na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.podkarpackiefilm.pl w zakładce Spotkania z klasyką.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4