Sala Kolumnowa PUW w Rzeszowie otrzymała imię Ojców Niepodległości

KATEGORIA: MIEJSCA / 11 listopada 2022

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Sala Kolumnowa w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie od piątku (11 listopada) nosi imię Ojców Niepodległości. Odsłonięta została także pamiątkowa tablica, którą zdobią sylwetki: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Jak tłumaczą przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, nadanie Sali Kolumnowej nazwy jest odpowiedzią na kierowane do wojewody podkarpackiego postulaty obywatelskie dotyczące uhonorowania ważnych dla Niepodległej Polski postaci. Tablica ma natomiast na celu wyróżnienie narodowych bohaterów, którzy w równym stopniu przyczynili się do umocnienia tożsamości narodowej i budowy wolnej Polski.

– Sześciu przywódców polskiego państwa, którzy nie bacząc na różnice polityczne mieli na uwadze jedną niezwykle ważną rację – potrzebę przywrócenia niepodległego państwa. To pragnienie wielu milionów Polaków zostało zwieńczone sto lat temu – wielkim aktem zwrócenia państwowości naszemu krajowi – mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas uroczystości.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko. Tablica została ufundowana w całości przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Uczestnikom uroczystości sylwetki najwybitniejszych mężów stanu, którzy zapisali się w historii jako twórcy powrotu Polski na mapy Europy i świata przybliżył w swoim wystąpieniu dr Jacek Magdoń, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

- Wykład był częścią lekcji patriotyzmu o wybitnych dyplomatach Józefie Piłsudskim polskim działaczu społecznym i niepodległościowym, żołnierzu, polityk, mąż stanu, od 11 listopada 1918 r. naczelnym wodzu Armii Polskiej i Naczelniku Państwa, pierwszym marszałku Polski, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP. Roman Dmowski, polityk, publicysta, ale też jeden z głównych konstruktorów i współtwórców polskiego sukcesu na Kongresie Paryskim, podobnie Jan Ignacy Paderewski polityk, ale jednocześnie postać związana bardzo ściśle z kulturą, muzyką. Kompozytor i pianista miał otwarte drzwi do najważniejszych osób ówczesnego świata polityki, w tym do gabinetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wincenty Witos, człowiek rozumiejący, że Polska bez warstwy chłopów i ludzi wsi Polska nie będzie w stanie się udźwignąć. Wojciech Korfanty, który przede wszystkim stawiał na odzyskanie Śląska, wiedział, ze Polska bez silnej gospodarki, bez węgla, hutnictwa nie będzie w stanie przetrwać ciężkich zmagań gospodarczych w Europie lat 20 i 30- stych. Socjalista Ignacy Daszyński, współtwórca pierwszych ważnych aktów prawnych konstytuujących II Rzeczpospolitą. Ośmiogodzinny dzień pracy, to właśnie Polska była pierwszym krajem, który wprowadził ten przepis dla pracy. Wszyscy wspólnie najwierniej pracowali dla wolnej Ojczyzny - relacjonuje rzeszowski IPN.

Więcej na temat piątkowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie TUTAJ.

Red.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4