Zamek jest nadal tylko sądem. Dla mieszkańców otworzy go nowy dyrektor?

KATEGORIA: MIEJSCA / 17 maja 2023

Fot. Karol Woliński

Zamek Lubomirskich, w którym mieści się Sąd Okręgowy nadal nie jest dostępny do zwiedzania podczas weekendów, co zapowiadał w lutym tego roku wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Przez to pracę miała stracić dyrektor Sądu Okręgowego Małgorzata Niedzielska. Jest już jej następca.

Zamek na weekend

Przypomnijmy, że Zamek Lubomirskich w Rzeszowie jest siedzibą Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W perspektywie kilku lat ma to się zmienić, bo w rejonie ul. Dołowej powinien stanąć nowy gmach sądu. Obecnie trwa procedura przetargowa na wykonanie dokumentacji projektowej obiektu. Budynek ma powstać za kilka lat.

Po tym jak pracownicy sądu przeniosą się do nowej siedziby, Zamek Lubomirskich trafi w ręce miasta i ma stać się placówką kultury. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek niedawno zapewniał, że zabytkowy obiekt będzie jednym z ważnych elementów strategii rozwoju życia kulturalnego w centrum miasta.

Przed tym jak zamek zostanie własnością miasta, miał zostać otwarty na weekendy dla mieszkańców. Zapowiadał to w lutym tego roku wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Minęło kilka miesięcy i na razie nic z tego nie wyszło.

Odwołana dyrektor Sądu Okręgowego w Rzeszowie Małgorzata Niedzielska (druga od prawej) w trakcie lutowej konferencji w ratuszu związanej z podpisaniem aktu notarialnego przez prezydenta Konrada Fijołka (z lewej) i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła (w środku)
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Warchoł: zabrakło inicjatywy

Brak postępów w kwestii otwarcia zabytkowego obiektu dla mieszkańców miał skutkować niedawnym odwołaniem dyrektor Sądu Okręgowego Małgorzaty Niedzielskiej. Decyzję podjął inny wiceminister sprawiedliwości - Michał Woś.

- Cenię panią dyrektor Niedzielską za dotychczasową pracę, bardzo dobrze radziła sobie z kwestiami przetargowymi, to ona odpowiadała m.in. za budowę nowego sądu w Dębicy, ale w przypadku otwarcia zamku dla mieszkańców zabrakło z jej strony inicjatywy. Potrzeba czegoś więcej niż tylko sprawnego zarządzania - twierdzi Marcin Warchoł, tłumacząc powody odwołania dyrektor Sądu Okręgowego.

Inną kwestią, za którą miało się dostać byłej już dyrektor Sądu Okręgowego, była sprawa poszukiwań śladów pochówków osób zakatowanych przez bezpiekę na terenie zamku po II wojnie światowej. Odpowiadać za nie miał Instytut Pamięci Narodowej. W 2021 roku zapowiadano, że badania w tej sprawie niebawem ruszą, jednak z tym też jest problem.

- Do dzisiaj te prace się nie rozpoczęły, według świadków, na dziedzińcu zamku może spoczywać 300 mogił zabitych polskich bohaterów - zaznacza Warchoł.

Jest nowy dyrektor

Po odwołaniu Małgorzaty Niedzielskiej, stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora sądu miała pełnić Katarzyna Rybczyk, taka informacja widniała na stronie sądu. W kwietniu ogłoszono konkurs na to stanowisko. Został on już rozstrzygnięty. Nowym dyrektorem został Maciej Szewczyk, który do tej pory był dyrektorem Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

- Wierzę, że nowa dyrekcja szybko doprowadzi do otwarcia zamku dla mieszkańców. Mamy okres wiosenno-letni, nie ma na co czekać, mamy środki w ministerstwie na takie inicjatywy - mówi Marcin Warchoł i dodaje jak widzi otwarcie zamku dla rzeszowian.

- Chcemy, by wieża na zamku stała się punktem widokowym. W sobotę i niedzielę ten zamek powinien żyć, tutaj mogą przyjeżdżać szkoły, wycieczki, tutaj można organizować wernisaże czy akademie. Nie ma żadnego powodu by był zamknięty na cztery spusty - dodaje wiceminister sprawiedliwości.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4