Zamek Lubomirskich znów dostępny do zwiedzania. Ale już nie za darmo

KATEGORIA: MIEJSCA / 2 lipca 2024

Fot. Karol Woliński

Już od najbliższej soboty 6 lipca przez wszystkie weekendy wakacji będzie można zwiedzać rzeszowski Zamek Lubomirskich. Przewodnikami po historycznym obiekcie będą pracownicy rzeszowskiego oddziału PTTK. Za około 1,5-godzinną wycieczkę po zamku trzeba zapłacić 30 zł.

Znów można zwiedzać zamek

Zamek Lubomirskich nadal nie jest w pełni dostępny do zwiedzania, ponieważ znajduje się tam siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Rok temu podczas wakacji uruchomiono weekendowe zwiedzanie tego historycznego obiektu w związku z tym, że sąd w soboty i niedziele jest nieczynny. Po zamkowych komnatach oprowadzali pracownicy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W ciągu zeszłorocznych wakacji zamek zwiedziło około 500 osób.

W tym roku znów wraca możliwość zwiedzenia zamku, a pierwsza okazja do tego, by to zrobić, będzie już w czasie najbliższego weekendu (6-7 lipca). O wznowieniu tej atrakcji turystycznej poinformowano na stronie internetowej Rzeszowskich Piwnic.

- Tak, to nie żart. Od pierwszego weekendu lipca do ostatniego weekendu sierpnia zapraszamy na zwiedzanie Zamku Lubomirskich! Jest to szersza miejska oferta turystyczna skierowana zarówno do odbiorcy lokalnego, jak i przyjezdnego - czytamy w komunikacie.

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę zaplanowano trzy wejścia do zamku o następujących godzinach: 12:00, 14:00 i 16:00. Przewodnikami będą pracownicy rzeszowskiego oddziału PTTK.

Płatne bilety

W poprzednim roku zwiedzanie zamku było bezpłatne. Teraz się to zmieni. Za możliwość wejścia do historycznego obiektu trzeba zapłacić 30 zł od osoby. Czas zwiedzania zamku to około 1,5 godziny. Zobaczyć będzie można między innymi dziedziniec, salę rozpraw, salę balową, wieżę zamkową oraz podziemia dawnego więzienia.

Zakupiony bilet obowiązuje na konkretną godzinę. Należy pojawić się na 10 minut wcześniej przed wyznaczoną godziną zwiedzania przy bramie wejściowej do zamku przy placu Śreniawitów.

Bilety na zwiedzanie Zamku Lubomirskich można kupić TUTAJ.

Przypomnijmy, że Zamek Lubomirskich docelowo ma stać się własnością miasta, które chce go przeznaczyć na działalność kulturalną. Stanie się to oczywiście dopiero, gdy zbudowana zostanie nowa siedziba Sądu Okręgowego. Ma ona powstać przy ul. Dołowej w sąsiedztwie Sądu Rejonowego. W lutym tego roku wybrano firmę, która ma opracować projekt tego obiektu.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4