W obiegu jest już kolejna kolekcjonerska moneta z serii „Polskie Termopile”

KATEGORIA: HISTORIA / 27 września 2021

Fot. Paweł Bialic

Narodowy Bank Polski z okazji 101. rocznicy Bitwy pod Dytiatynem wyemitował 8 września 2021 r., srebrną monetę o nominale 20 zł, która stała się częścią kolekcji/serii „Polskie Termopile” – „Dytiatyn”. Na rewersie monety przedstawiono fragment reprodukcji obrazu Jerzego Kossaka „Bój pod Dytiatynem 16 września 1920”. Na awersie wszystkich monet z serii „Polskie Termopile” widnieje postać Ateny – bogini sprawiedliwej wojny i mądrości.

W czwartek 16 września br., w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyła się uroczysta prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej NBP „Polskie Termopile” – „Dytiatyn” połączona z konferencją i prezentacją spotu filmowego przedstawiającego monetę.

W uroczystości prezentacji monety udział wzięli dr Piotr Szopa, który przybliżył zebranym historię bitwy pod Dytiatynem, w wykładzie pt: „Bohaterowie niepodległej Rzeczpospolitej”, dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który zaprezentował publikacje IPN rzeszowskiego pt: „Polskie Termopile 1920”, dr Jerzy Majka, który mówił o udziale rzeszowskich pułków w wojnie polsko-bolszewickiej oraz Jerzy Guniewski dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, który zaprezentuje monetę NBP. Podczas uroczystości w Muzeum Okręgowym obecni byli także przodkowie walczących 16 września 1920 r. pod Dytiatynem, którzy pokazali bardzo cenne pamiątki po nich.

Jerzy Guniewski - Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

Organizatorem całej uroczystości było Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, a partnerami instytucjonalnymi Oddział Okręgowy NBP w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Wizerunki monet w wysokiej rozdzielczości oraz szczegółowe informacje o samej monecie i związanej z nią historii znajdziecie TUTAJ.

***

O NBP

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Red.

Fotorelacja: Paweł Bialic

dr Piotr Szopa

dr Jerzy Majka

dr Jacek Magdoń

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4