160. rocznica Powstania Styczniowego. IPN zapalił znicze na grobach poległych

KATEGORIA: HISTORIA / 20 stycznia 2023

Fot. Karol Woliński

W styczniu tego roku przypada 160. rocznica Powstania Styczniowego – polskiego zrywu narodowego na terenie zaboru rosyjskiego. Z tej okazji przedstawiciele rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zapalili znicze na mogiłach powstańców, którzy spoczywają na rzeszowskim Starym Cmentarzu. Padł też ważny apel w sprawie dalszych poszukiwań grobów uczestników powstania. A już w niedzielę w Rzeszowie odbędą się rocznicowe uroczystości.

160 lat od Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku wydaniem Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego. Jest określane największym zrywem narodowym w XIX wieku. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar.

Mimo, że Rzeszów leżał wtedy na terenie zaboru austriackiego, mieszkańcy tych ziem brali czynny udział w Powstaniu Styczniowym. W piątek 20 stycznia na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej przedstawiciele IPN zapalili znicze na grobach uczestników powstania.

- Ten cmentarz jest ważnym elementem nie tylko historii miasta, ale też historii naszego kraju - podkreślał dyrektor rzeszowskiego IPN-u Dariusz Iwaneczko.

Według przygotowanego przez rzeszowski oddziału Instytutu Pamięci Narodowej specjalnego opracowania wynika, że na terenie województwa podkarpackiego znajduje się ponad 330 mogił powstańców styczniowych. Na ten moment wiadomo, że w samym Rzeszowie takich grobów jest łącznie 36, z czego 26 na Starym Cmentarzu, a pozostałe 10 na cmentarzu na Pobitnie. IPN nadal jednak poszukuje kolejnych nagrobków powstańców i apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakieś informacje w tej sprawie.

Fot. Karol Woliński

- Wykaz miejsc gdzie spoczywają uczestnicy powstania został opublikowany też po to, aby zaapelować do samorządów, do szkół do środowisk społecznych o opiekę na grobami powstańców. Chcemy też, aby czynnik społeczny zgłaszał nam groby lub też miejsca po mogiłach powstańców, których jeszcze nie znamy. Będziemy współpracować z Stowarzyszeniem Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie - podkreślał Dariusz Iwaneczko.

Wykaz istniejących grobów powstańców styczniowych na terenie województwa podkarpackiego sporządzony przez dr. Piotra Szopę, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie: LINK.

Specjalne tabliczki na grobach

Na grobach powstańców styczniowych oprócz zniczy, znalazły się specjalne tabliczki z oznaczeniem „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”.

- To element pokazujący fakt wpisania grobu do ewidencji mogił wojennych, zależy nam, aby dysponenci cmentarzy, na których znajdują się nagrobki mieli tytuł do ubiegania się o finansowanie ich renowacji ze środków publicznych - powiedział dyrektor rzeszowskiego IPN-u.

Fot. Karol Woliński

W trakcie piątkowej konferencji prasowej, przedstawiciele IPN zapraszali również na uroczystości związane z poświęceniem Krzyża Powstańczego na grobie rtm. Jana Newlin Mazarakiego w Krasnem pod Rzeszowem, które odbędą się 31 stycznia. Program uroczystości TUTAJ.

W niedzielę rocznicowe obchody w Rzeszowie

Uroczystość poświęcona 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbędzie się w Rzeszowie w najbliższą niedzielę 22 stycznia.

Rozpocznie ją Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych w kościele Św. Trójcy przy ul. Targowej o godz. 18.00. Po Mszy Św. uroczystości będą kontynuowane na Starym Cmentarzu przy Mogile Powstańców Styczniowych.

Po sygnale „Słuchajcie wszyscy” zaplanowano odegranie Hymnu Państwowego, powitanie uczestników uroczystości i przemówienia okolicznościowe. Następnie odbędzie się uroczysta zbiórka 51. Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi im. Signi 1863, Apel Pamięci wraz z salwą honorową i hasłem Wojska Polskiego. Uczestnicy zapalą znicze pod obeliskiem Powstańców Styczniowych, złożą wieńce i wiązanki kwiatów. Obchody zakończy odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Mogiła Powstańców Styczniowych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie
Fot. IPN Oddział Rzeszów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4