Rzeź Wołyńska. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
KATEGORIA: HISTORIA / 11 lipca 2024
11 lipca przypada 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej, czyli ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów nazywanego też Rzezią Wołyńską. Rzeszowskie obchody odbędą się w niedzielę (14 lipca), a kulminacyjnym momentem będzie Msza św. w kościele Św. Krzyża. Dzień wcześniej, w sobotę 13 lipca Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie organizuje marsz pamięci ulicami miasta i spotkanie autorskie.
11 lipca 1943 r. był jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej – ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zaatakowali jednocześnie 99 miejscowości – mordując mieszkających tam Polaków. „Krwawa niedziela” – symbol ludobójstwa, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej – według szacunków IPN przyniosła w sumie 130 tysięcy ofiar. „Krwawa niedziela” była apogeum ludobójstwa, które zaczęło się już kilka miesięcy wcześniej i trwało do wiosny 1945 r. W tym dniu obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
W tegoroczne obchody włączył się rzeszowski oddział IPN. Wśród rocznicowych wydarzeń znalazła się akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci” na terenie powiatu lubaczowskiego, wykład w Stalowej Woli, seminarium w Lubaczowie (12 lipca), wykład w Lutowiskach (22 lipca) i sesja popularnonaukowa w Lubaczowie (27 lipca).
Konferencja działaczy Konfederacji i MW
O tragicznej rocznicy przypomnieli w czwartek 11 lipca w Rzeszowie podkarpaccy działacze Konfederacji oraz Młodzieży Wszechpolskiej w ramach IV edycji ogólnopolskiej akcji „Kwiaty Wołynia”.
Swoją konferencję zorganizowali przed tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów, znajdującą się na kościele Św. Krzyża przy ulicy 3 Maja w Rzeszowie.
- Nie zapominamy o zbrodniach niemieckich, nie zapominamy o Katyniu i wbrew poprawności politycznej, nie zapominamy również o ludobójstwie na Wołyniu - podkreślał Tomasz Lęcznar z Konfederacji.
- Niepokoimy się tym, że nie widać oznak przełomu w ukraińskiej polityce historycznej czy jakichś symbolicznych gestów przeprosin - przekonywała Liliana Wickowska-Maciąg z Konfederacji.
Działacze Konfederacji i Młodzieży Wszechpolskiej podkreślali też, że pogrzeb każdego zmarłego człowieka jest standardem naszej cywilizacji.
Po konferencji rozdawali przechodniom ulotki przypominające o ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów oraz „kwiaty Wołynia” - niebieskie kwiaty lnu - by uczcić pamięć o naszych rodakach.
Marsz Pamięci w sobotę przejdzie ulicami Rzeszowa
Z kolei w sobotę 13 lipca na Rynku w Rzeszowie o godzinie 15:00 rozpoczną się obchody poświęcone rocznicy tragicznych wydarzeń organizowane przez Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie, a następnie ulicami miasta pod pomnik żołnierzy AK wyruszy Rzeszowski Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
Natomiast o godz. 17:00 w Hotelu Metropolitan (ul. Słowackiego 16) rozpocznie się druga część obchodów - spotkanie autorskie. Jako prelegenci głos zabiorą m.in: dr Lucyna Kulińska - znawca stosunków polsko-ukraińskich, Katarzyna Sokołowska z fundacji Wołyń Pamiętamy, Piotr Korczarowski - dziennikarz, publicysta z EmisjaTV, Jacek Międlar - dziennikarz, publicysta, który na podstawie rozmów i nagrań ze świadkami rzezi napisał książkę „Sąsiedzi” i przygotował film. Premiera pierwszej części filmu odbędzie się w trakcie spotkania o godz. 18:00. Szczegóły na plakacie.
Fot. Materiały organizatorów
Msza św. w niedzielę
Rzeszowskie obchody 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej odbędą się w niedzielę 14 lipca i rozpoczną się o godz. 10:30 Mszą św. w kościele pw. Świętego Krzyża (ul. 3 Maja), odprawianą w intencji ofiar tej tragedii. Po nabożeństwie, wzorem lat ubiegłych, uczestnicy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich, umieszczoną na ścianie kościoła. W uroczystościach, na które zaprasza poseł PiS Ewa Leniart wezmą udział przedstawiciele IPN w Rzeszowie.
Także 14 lipca w Domostawie (pow. niżański, gm. Jarocin) obędą się uroczystości odsłonięcia pomnika – Memoriału Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich autorstwa znanego rzeźbiarza, zmarłego w 2020 r. Andrzeja Pityńskiego. Weźmie w nich udział dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN w Rzeszowie wraz z delegacją historyków. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie sfinansował tablicę informacyjną dotyczącą zbrodni ukraińskiej na ludności polskiej, znajdującą się przy monumencie.
Red.