Wojewoda zachęca spotem do szczepień. W szpitalach 100 osób z COVID-19. SPOT

KATEGORIA: ZDROWIE / 20 września 2021

Fot. Paweł Bialic

Podkarpackie szpitale oraz służby sanitarne przygotowują się na kolejną falę zachorowań na koronawirusa. Mieszkańcy regionu nadal niezbyt chętnie podchodzą do szczepień, które mają być skuteczną bronią w ograniczaniu transmisji wirusa COVID-19. Od pewnego czasu trwa kampania promująca Narodowy Program Szczepień. W poniedziałek (20 września) Podkarpacki Urząd Wojewódzki pokazał kolejną jej odsłonę.

100 osób w szpitalach

W ostatnich tygodniach liczba przypadków zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu wzrasta w niebezpiecznym tempie. Jak podkreślała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, aktualnie w podkarpackich szpitalach przebywa ponad 100 osób chorych na COVID-19. 10 z nich wymaga wsparcia respiratorowego. Wojewoda podjęła też decyzję o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów covidowych o 35.

- Musimy niestety liczyć się z tym, że liczba chorych w naszym regionie będzie narastała. Z tego powodu bardzo ważną kwestią jest to, byśmy skorzystali z możliwości zaszczepienia się – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Na Podkarpaciu dotąd zaszczepiło się nieco ponad 36 procent mieszkańców. W skali kraju to jeden z najgorszych wyników. Mieszkańcy niezbyt chętnie podchodzą do szczepień na COVID-19 mimo trwającej kampanii promującej Narodowy Program Szczepień. W połowie sierpnia w trasę wyruszył podkarpacki szczepionkobus, który dojeżdża do miejscowości o najniższym poziomie zaszczepienia mieszkańców. Inicjatorem akcji jest wojewoda podkarpacki, natomiast partnerami są lokalne samorządy oraz Autosan sp. z o. o. Chętni mogą skonsultować się z lekarzem oraz zaszczepić się preparatem Pfizer lub Johnson&Johnson. Dotychczas z takiej możliwości skorzystało prawie 1000 osób.

- Ponadto realizowane są różne akcje promocyjne. Nie brakuje programów zachęt przygotowanych przez polski rząd. To oczywiście loteria szczepionkowa, to współpraca z kołami gospodyń wiejskich oraz strażakami z OSP, to także programy skierowane do samorządów, jak np. trwający do 31 października konkurs Rosnąca Odporność, w ramach którego najlepsze gminy z danego powiatu – które zanotowały od początku sierpnia największy skok pod względem liczby szczepień – mogą zdobyć atrakcyjne nagrody - zaznaczyła wojewoda.

Jak dodała Ewa Leniart, rząd na Podkarpacie przekazał środki finansowe dla gmin na promocję Narodowego Programu Szczepień. Skorzystało z nich do tej pory 96 na 160 gmin na kwotę niespełna miliona złotych.

Fot. Paweł Bialic

Spot zachęci do szczepień?

Kolejną odsłoną promocji programu szczepień jest spot reklamowy z udziałem kierownika Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych w Centrum Medycznym w Łańcucie dr. hab. n. med. Andrzeja Cieśli. W poniedziałek dr Cieśla przekonywał w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim o tym, że szczepienia pozwolą zapobiec kolejnym falom zakażeń.

- W łańcuckim oddziale jest hospitalizowanych około 50 osób. Ponad 90 proc. tych chorych to pacjenci, którzy nie są zaszczepieni. Dominują osoby poniżej 50 roku życia, przebieg choroby zaskakuje te młody osoby, to często ostre zapalenie płuc z niewydolnością oddechową - mówił dr Cieśla.

Jak podkreślał dr Andrzej Cieśla wśród chorych są również seniorzy będący grupą największego ryzyka przejścia koronawirusa. Lekarze w Łańcucie często pytają pacjentów o powody braku przyjęcia szczepionki. Najczęściej pada stwierdzenie, że nie zdążyli się zaszczepić i przez to zachorowali.

Spot (poniżej) ma być dostępny na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i będzie promowany m.in. w mediach społecznościowych.

Sytuacja w szkołach

W poniedziałkowej konferencji prasowej wziął udział również podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor, który omówił strukturę zakażeń w regionie. W porównaniu do stanu sprzed roku, gdy zmagaliśmy się z drugą falą koronawirusa, sytuacja epidemiologiczna jest trochę lepsza.

- Jeszcze trochę nam brakuje do poziomu zakażeń z zeszłego roku, one się zupełnie inaczej się rozkładają, tygodniowe przyrosty nie są takie wysokie – mówił Adam Sidor, który również podkreślił, że skuteczną bronią w ograniczeniu transmisji koronawirusa są oczywiście szczepienia. Oprócz tego jak zaznaczył, ważne jest stosowanie się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Fot. Paweł Bialic

Podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor poinformował również o aktualnej sytuacji w podkarpackich szkołach. Na ten moment nauczanie hybrydowe dotyczy 11 placówek oświatowych, żadna ze szkół nie przeszła całkowicie na nauczanie zdalne.

Do tej pory na Podkarpaciu rodzice złożyli w szkołach około 1200 oświadczeń o zgodzie na szczepienie dzieci.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4