Nowotwory krwi. W KSW nr 1 w Rzeszowie ruszyły badania cytogenetyczne

KATEGORIA: ZDROWIE / 11 maja 2022

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie ruszyły badania cytogenetyczne oraz FISH (Fluorescent In Situ Hybridization) u pacjentów cierpiących z powodu nowotworów krwi. Wykonywane są one w nowoutworzonej Pracowni Cytogenetyki i Cytologii Kliniki Hematologii, która pozwolenie na wykonywanie badań diagnostycznych otrzymała w marcu br. Pracowania ta dopełnia całość opieki nad pacjentami hematologicznymi w szpitalu przy ul. Szopena.

„Sercem” aparaturowym pracowni są dwa usieciowione systemy analizy obrazu firmy Applied Spectral Imaging współpracujące z najwyższej jakości mikroskopami. Jednym z nich jest manualny, fluorescencyjny mikroskop firmy Nikon model Ni, drugi to automatyczny mikroskop Olympus BX63 wraz z automatycznym oprogramowaniem do analizy kariotypowej, który zostanie dostarczony do pracowni w czerwcu br. Połączenie dwóch mikroskopów z systemami ASI oraz pasywnym stanowiskiem do analizy, umożliwi zwiększenie przepustowości laboratorium, a co za tym idzie maksymalizację wydajności wykwalifikowanej kadry laboratorium.

– Badania cytogenetyczne w nowotworach układu krwiotwórczego pomagają w identyfikacji genetycznych markerów chorób nowotworowych, dzięki którym możliwe stało się jednoznaczne rozpoznawanie nowotworów hematologicznych, precyzyjniejsze prognozowanie ich przebiegu, a także coraz powszechniejsze w rutynowym postępowaniu leczenie celowane - mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor KSW nr 1. – Z tych powodów badania cytogenetyczne są dziś jednym z podstawowych laboratoryjnych narzędzi w międzynarodowych standardach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego we wszystkich nowotworach układu krwiotwórczego. Poszerzenie diagnostyki o tego typu badania w KSW dopełnia całość opieki nad pacjentami hematologicznymi i pozwala na pełne wykorzystanie potencjału Kliniki Hematologii do leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Rozszerzenie diagnostyki hematologicznej o badania cytogenetyczne stało się możliwe dzięki budowie nowego budynku i wsparciu zarówno władz województwa podkarpackiego, jak też Fundacji dawców szpiku, które przekazały środki na zakup kluczowych mikroskopów.

– Uruchomienie własnej pracowni cytogenetyki hematoonkologicznej pozwoli szybciej otrzymać wyniki, oraz, co ważne zniweluje proces obumierania komórek w trakcie transportu - mówi mgr Marta Szarawarska, koordynator pracowni, diagnosta laboratoryjny. – Jest to kluczowe, bowiem badania cytogenetyczne wykonywane są na komórkach żywych, zdolnych do podziałów komórkowych. Ich obumarcie w czasie transportu ogranicza wartość diagnostyczną badania.

Warto zaznaczyć, że dotychczas badania cytogenetyczne oraz FISH u pacjentów Kliniki Hematologii KSW nr 1 wykonywane były poza województwem podkarpackim.

Red.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4