Zabieg mini-PCNL u 15-latki przeprowadzili lekarze z KSW nr 1 w Rzeszowie

KATEGORIA: ZDROWIE / 5 września 2022

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie.

Lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina przeprowadzili zabieg mini-PCNL. Operowaną była 15-letnia dziewczynka z 2 cm złogiem w nerce.

PCNL, czyli przezskórna nefrolitotrypsja, jest zabiegiem stosowanym w leczeniu kamicy nerkowej. Polega na kruszeniu i usuwaniu z nerki złogów za pomocą endoskopu (nefroskopu) wprowadzonego przezskórnie. Od wielu lat klasyczne PCNL jest standardem stosowanym w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Teraz lekarze-urolodzy z szpitala przy ul. Szopena wykonali zabieg mini-PCNL.

Zabieg mini-PCNL jest analogiczną metodą do PCNL, z tą różnicą że kaliber endoskopu jest znacznie mniejszy. Klasyczny osprzęt endoskopowy stosowany przy PCNL ma standardowo rozmiary 24–34 Fr (rozmiar w skali French). Termin mini PCNL używany jest dla stosowania rozszerzadeł o wymiarach 14-20 Fr. Metoda ta wykorzystywana jest w przypadku małych i średniej wielkości kamieni zlokalizowanych w nerce, często położonych w dolnym kielichu nerki.

– Podczas mini-PCNL, do kruszenia kamieni wykorzystywany jest laser holmowy oraz urządzenie działające w oparciu o energię ultradźwięków - mówi lek. Jakub Kempisty, lekarz urolog. – Pozostałości zostają wypłukiwane. Drenaż po zabiegu generalnie nie jest konieczny, czasami jednak pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia. Wyboru między PCNL i mini-PCNL dokonuje zawsze urolog na podstawie wyników badań obrazowych.

Obecnie wskazaniami do zabiegu jest występowanie kamieni w układzie kielichowo miedniczkowym o wielkościach powyżej 1 cm. Mini-PCNL cechuje się mniejszą inwazyjnością od klasycznych zabiegów, a co za tym idzie również mniejszą częstotliwością powikłań.

Sam zabieg, w porównaniu do klasycznego PCNL, ma wiele zalet, między innymi: mniejszą możliwość powikłań, w tym krwawienia, brak konieczności pozostawiania drenu nerfostomijnego, lepszy efekt kosmetyczny – zabieg wykonywany jest z małego nacięcia w okolicy lędźwiowej i krótszy pobyt w szpitalu, a także szybszy powrót do zdrowia.

– Wykonanie klasycznego PCNL czy mini-PCNL jest uzależnione od konkretnego przypadku z jakim mamy do czynienia - uważa dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor KSW nr 1. – W wybranych przypadkach kamieni o wielkości powyżej 1 cm, zabieg mini-PCNL powinien być stosowany ze względu na mniejszy stopień urazu, a bardzo dużą skuteczność. Może być wykonywany również u dzieci. Ostatnia operacja wykonana w KSW dotyczyła 15 letniej dziewczynki z 2 cm złogiem w nerce.

Po zabiegu pacjent spędza w szpitalu około 1-3 dni. Najczęściej na drugi dzień wychodzi ze szpitala, a po okresie około 7-14 dni zwykle może wrócić do pracy.

Red.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4