Cukrzyca ciążowa dotyka 1 na 10 przyszłych mam, a jak jest na Podkarpaciu?

KATEGORIA: ZDROWIE / 14 października 2024

Fot. Pixabay.com

W 2023 roku około 10% przyszłych mam, w trakcie ciąży miało zdiagnozowaną cukrzycę ciążową. Na Podkarpaciu sytuacja nie wygląda dobrze. Sprawdź raport Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak często występuje cukrzyca ciążowa w Polsce?

Ten problem dotyka 1 na 10 kobiet w ciąży. Co więcej, statystyki pokazują, że liczba ta pozostaje na podobnym poziomie od co najmniej 5 lat.

Fot. NFZ

Cukrzyca ciążowa może wystąpić nawet u kobiet, które wcześniej nie miały problemów z poziomem cukru we krwi. Jest to zaburzenie glikemiczne, które może wpłynąć na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone. - Dlatego tak ważne jest monitorowanie poziomu cukru we krwi w trakcie ciąży! podkreśla Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film edukacyjny, który jest częścią cyklu Zdrowie na pierwszym planie. Dowiesz się z niego:

• Jakie są objawy cukrzycy ciążowej? 🤔

• Kto jest szczególnie narażony na jej rozwój? 🩺

• Jakie badania i testy warto wykonać w trakcie ciąży? 🔬

• Jak dieta i styl życia wpływają na zdrowie mamy i dziecka? 🍎

Zobacz wideo:

Film dostępny jest też pod linkiem: Cukrzyca ciążowa: objawy, przyczyny, konsekwencje i leczenie.

- Obejrzyj film i pomóż nam zwiększyć świadomość na temat cukrzycy ciążowej wśród przyszłych mam, edukatorów zdrowotnych, instytucji, organizacji oraz wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowia kobiet w ciąży. Razem możemy więcej! Włącz powiadomienia na YouTube Akademia NFZ, i bądź na bieżąco z najnowszymi materiałami edukacyjnymi - zachęca NFZ.

Czy wiesz, że?

Cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak makrosomia płodu czy problemy metaboliczne u noworodka. Warto o tym wiedzieć i podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec negatywnym skutkom.

Jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu?

W 2023 roku, 2361 kobiet w ciąży zmagało się z cukrzycą ciążową. Statystyki podają 14,9 tysięcy urodzeń, zatem aż 16% kobiet, które urodziły zmagało się z tą przypadłością.

- W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, koniecznie trzeba skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Cukrzyca wymaga monitorowania i leczenia. Jej kontrola powinna odbywać się również po urodzeniu - zachęca Rafał Śliż.

Opr. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4