Warsztaty dla pań w USK w Rzeszowie. Promowały chirurgię robotyczną

KATEGORIA: ZDROWIE / 8 kwietnia 2025

Fot. Maciej Terpiński

W ostatnich dniach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. F. Chopina w Rzeszowie odbywały się Ogólnopolskie Warsztaty Kobiety w Robotyce. Wydarzenie miało za zadanie promować rozwój zawodowy kobiet w chirurgii. Specjaliści w tej dziedzinie opowiadali o swoich doświadczeniach oraz pokazywali jak w praktyce wygląda wykonanie zabiegu przy użyciu systemu chirurgii robotycznej.

Kobiety w Robotyce

Ogólnopolskie Warsztaty Kobiety w Robotyce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie odbywały się w dniach 7-8 kwietnia z inicjatywy Fundacji Kobiety w Chirurgii oraz firma Synektik, czyli dystrybutora systemu chirurgii robotycznej Da Vinci.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat wspierania rozwoju zawodowego kobiet, a także omówienia barier, które nadal utrudniają kobietom rozwój kariery w chirurgii.

- Nasza fundacja powstała by wspierać kobiety w trudnych sytuacjach, ale też dawać im inspirację. To już szósta edycja tych warsztatów, organizujemy je razem z firmą Synektik - mówi Małgorzata Nowosad, prezes Fundacji Kobiety w Chirurgii, która sama oczywiście również jest chirurgiem.

- Do udziału w warsztatach zgłaszają się dziewczyny, które niedawno skończyły specjalizację albo są w trakcie. Część z nich już pracuje z robotami, zwykle nie są certyfikowane jako operatorki, ale asystują podczas operacji. Ale mamy też uczestniczki, które nie dysponują robotem w miejscu pracy i to pokazuje im nowe możliwości - dodaje Małgorzata Nowosad.

Teoria i praktyka

Podczas szkolenia szczegółowo omówiona została specyfika zabiegów wykonywanych metodą robotyczną, ich wyzwania oraz korzyści. Zespoły operujące prezentowały również techniczne możliwości robota chirurgicznego. Uczestniczki miały okazję do praktycznych ćwiczeń przy konsoli, które rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową.

Program szkolenia obejmował m.in. transmisję na żywo pięciu operacji wykonywanych przy użyciu systemu chirurgii robotycznej. Zabieg z zakresu chirurgii ginekologicznej przeprowadzał prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa USK w Rzeszowie

- To bardzo dobra inicjatywa. Panie mogły najpierw skorzystać z symulatorów, a dzisiaj obserwować chirurgię robotyczną na żywo podczas operacji. To dobry początek i coś co może być sygnałem, że warto pójść dalej w kierunku edukacji z zakresu chirurgii robotycznej - podkreślał prof. Tomasz Kluz.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się także dr Anna Bogaczyk – jedna z pierwszych certyfikowanych operatorek systemu da Vinci w Polsce.

- Sama trzy lata temu brałam udział w takich warsztatach. Chirurgia robotyczna mnie zafascynowała. Chodziło o technologię, precyzję, to, że wszystko widać z taką dokładnością. Korzystałam z każdej możliwości, by poprawiać swoje umiejętności i jak najszybciej uzyskać certyfikat - dodała dr Bogaczyk.

***

Robot da Vinci to jedno z najnowocześniejszych narzędzi operacyjnych dostępnych dla chirurgów. W USK w Rzeszowie operacje robotyczne wykonywane są w trzech obszarach: urologii (prostatektomia radykalna), ginekologii (głównie nowotwory trzonu macicy) oraz chirurgii ogólnej (onkologiczna chirurgia kolorektalna). W 2024 roku w szpitalu wykonano ponad 500 zabiegów z wykorzystaniem robota chirurgicznego.

USK w Rzeszowie jest ośrodkiem szkoleniowym dla lekarzy z całej Polski i prowadzi tzw. case observation, czyli szkolenia dla przyszłych operatorów systemów robotycznych. Jest to kluczowy etap edukacji, który pomaga lekarzom zrozumieć procesy i techniki chirurgii robotycznej, umożliwiając im zdobycie praktycznej wiedzy przed przystąpieniem do aktywnego uczestnictwa w zabiegach. Do tej pory w rzeszowskim ośrodku szkolili się lekarze między innymi z Lublina, Olsztyna, Krakowa i Łodzi.

Wokul

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4