W Szpitalu MSWiA w Rzeszowie otwarto nowy Oddział Gastroenterologii

KATEGORIA: ZDROWIE / 2 czerwca 2025

Fot. Maciej Terpiński

W Szpitalu MSWiA w Rzeszowie w poniedziałek (2 czerwca) otwarto nowy Oddział Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych. Będzie prowadził m.in. diagnostykę i leczenie schorzeń przewodu pokarmowego, wątroby i trzustki oraz narządów wydzielania wewnętrznego. To drugi tego typu oddział w Rzeszowie.

Jak powiedział dyrektor SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie prof. Krzysztof Gutkowski otwarcie nowego oddziału jest efektem analiz i prac wojewody oraz podległych służb dotyczącymi oceny zapotrzebowania potrzeb zdrowotnych pacjentów województwa podkarpackiego. Zawarto je w Wojewódzkim Planie Transformacji.

- Został on wdrożony w życie i ujmuje utworzenie nowej jednostki właśnie w naszym szpitalu - zaznaczył prof. Gutkowski. Jak przypomniał dyrektor, ostatni oddział o takim profilu utworzono na Podkarpaciu w 2012 r. Jest to obecna Klinika Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

- A więc od 13 lat pomimo tego, że aglomeracja rzeszowska systematycznie i ustawicznie się rozwija nie rozszerzono tego typu działalności szpitalnej - dodał dyrektor dziękując za pomoc w utworzeniu oddziału wojewodzie Teresie Kubas-Hul i przedstawicielom Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Nie byłoby tego oddziału, gdyby te służby nie doszły do porozumienia i mimo trudnej sytuacji finansowej NFZ nie wyasygnowano by środków aby ta bardzo potrzebna działalność została w naszym szpitalu uruchomiona - podkreślał prof. Krzysztof Gutkowski.

Będzie to nowoczesny oddział liczący 24 łóżka. Kierował nim będzie dyrektor szpitala, prof. Krzysztof Gutkowski. Obowiązki zastępcy kierownika objął dr. n. med. Mariusz Partyka, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii.

Jest nowoczesne wyposażenie, ma być kolejny sprzęt

Szybka i nowoczesna diagnostyka pacjentów Oddziału będzie realizowana dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu do badań obrazowych, w który wyposażone są pracownie Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego, oraz dzięki ścisłej współpracy z zespołem Pracowni Endoskopowej, którą kieruje dr Witold Wiktor. W pracowni endoskopowej wykonywane są wysokiej jakości badania diagnostyczne i procedury terapeutyczne obejmujący górny i dolny odcinek przewodu pokarmowego. Ponadto Oddział współpracuje z Pracownią Cholangiopankreatografii Wstecznej (ECPW), w której wykonywane są procedury terapeutyczne w obrębie dróg żółciowych i trzustkowych.

- Mamy w planach poszerzenie zakresu działalności naszej pracowni o jeszcze kilka pomieszczeń, w których zlokalizujemy dodatkowo nowe stanowiska do diagnostyki dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego - zaznaczył dyrektor szpitala.

Obecnie szpital jest w trakcie procedowania wniosku o dofinansowanie zakupów sprzętowych na kwotę ok. 19 mln zł z Programu FEnIKS. Został on pozytywnie zaopiniowany na etapie województwa i aktualnie jest procedowany w Ministerstwie Zdrowia. Dzięki tym środkom Pracownia Endoskopowa zostanie doposażona w trzy tory wizyjne najnowszej generacji z możliwością obrazowania wysokiej rozdzielczości, trzy nowe gastroskopy, trzy nowe kolonoskopy, myjnie i szafy do przechowywania endoskopów.

W planach rozwoju Oddziału, jest uruchomienie Pracowni Endosonograficznej czemu ma służyć zakup endosonografów z dwiema głowicami.

Planowane jest też wdrożenie do terapii pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit leczenia biologicznego, wystąpienie do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego o przydzielenie miejsc szkoleniowych dla lekarzy w dziedzinie gastroenterologii i endokrynologii, kształcenie studentów kierunków medycznych oraz prowadzenie działalności naukowo-badawczej.

Dlatego oddział ma docelowo zostać przekształcony w klinikę. Wspomniane kształcenie ma objąć studentów uczelni, z którymi współpracuje szpital MSWiA: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz Politechniki Rzeszowskiej, która niedawno uruchomiła nowy kierunek systemy diagnostyczne w medycynie.

Warto podkreślić, że nowy Oddział jest siedzibą dwóch konsultantów wojewódzkich tj. konsultanta w dziedzinie gastroenterologii, którym jest prof. Krzysztof Gutkowski oraz konsultanta w dziedzinie endokrynologii, którym jest dr n. med. Mariusz Partyka.

Oddział Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych mieści się na pierwszym piętrze w budynku A w najstarszej części szpitala. W poniedziałek miał swój pierwszy dyżur.

W uroczystości wzięli udział wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, zastępca prezesa NFZ ds. Służb Mundurowych Miłosz Anczakowski, dyrektor Zakładów Opieki Zdrowotnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dr n.med. gen. bryg. rez. Stanisław Żmuda, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Teresa Gwizdak, zastępca dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ds. Służb Mundurowych Paweł Smerecki.

Szpital MSWiA priorytetowy

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreślała, że to już piąty raz w ostatnim czasie gdy w szpitalu otwierany jest nowy lub zmodernizowany oddział.

- To odpowiedź na potrzeby pacjentów. Kolejki oczekujących na tego rodzaju pomoc są długie - mówiła o otwarciu nowego oddziału wojewoda, dziękując wszystkim zaangażowanym w jego powstanie.

Jak dodała Teresa Kubas-Hul, inwestycje w szpitalu MSWiA, który jest jedynym rządowym szpitalem na Podkarpaciu „są i będą priorytetowe”, a placówka będzie odgrywała kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Podkarpacia.

- Choroby gastroenterologiczne stanowią poważny problem. Jako choroby cywilizacyjne będą się tylko rozwijały i szybko przeprowadzona diagnostyka oraz leczenie zapewniają duże szanse na nie zwiększanie tego trendu a jednocześnie pomagają dojść do zdrowia tym osobom, które już zapadły na takie schorzenia - zaznaczył zastępca prezesa NFZ ds. Służb Mundurowych Miłosz Anczakowski.

Wcześniej w szpitalu MSWiA w Rzeszowie otwarto nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy (czerwiec 2024 r.), uruchomiono zmodernizowany Zakład Diagnostyki Obrazowej z nowym rezonansem magnetycznym (grudzień 2024 r.), nowy oddział Urazowo-Ortopedyczny (kwiecień 2025 r.) i nową Aptekę Szpitalną wyposażoną w Pracownię Żywienia Pozajelitowego – pierwsze tego typu miejsce w Rzeszowie i trzecie na Podkarpaciu (maj 2025 r.).

Rafk

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4