Już są w Rzeszowie! Pierwsze defibrylatory na przystanku i w autobusie

KATEGORIA: ZDROWIE / 5 lutego 2020

Fot. Materiały prasowe

W lutym ubiegłego roku pisaliśmy o propozycji Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji, by nowo zakupione autobusy miejskie w Rzeszowie obowiązkowo wyposażyć w defibrylatory AED. Takie urządzenia znajdują się w wybranych pojazdach komunikacji miejskiej w niektórych polskich miastach. Tamta propozycja nie doczekała się jednak realizacji przez władze Rzeszowa.

Tymczasem minął rok i pierwsze defibrylatory pojawiły się jednak w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. To projekt Fundacji Medyk dla Zdrowia realizowany i współfinansowany przez Wydział Zdrowia UM Rzeszowa we współpracy z MPK Rzeszów oraz ZTM.

W ramach projektu #dajemyserce na przystanku autobusowym ZTM Piłsudskiego 03 w centrum Rzeszowa przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim został zamontowany pierwszy na Podkarpaciu defibrylator AED. Kolejny dostępny jest w autobusie o numerze taborowym 100 (elektryczny Solaris).

AED czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to urządzenie, które może uratować życie osobie w zatrzymaniu krążenia. AED może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Jest urządzeniem bezpiecznym i bardzo prostym w użyciu. Wystarczy nacisnąć guzik "włącz / ON", a defibrylator, za pomocą komunikatów głosowych, poprowadzi nas krok po kroku jak należy postępować. W urządzeniu znajduje się również dodatkowa elektroda, którą można użyć ratując dzieci powyżej 1 roku życia.

- Miejsca, w których zamontowane zostały defibrylatory nie są przypadkowe. Chcemy pokazać, że jest on dostępny dla każdego. Do tej pory AED kojarzone było jako urządzenie znajdujące się w biurze / na portierni / w zamkniętej szafce. Tu wychodzimy w absolutną przestrzeń publiczną. Dajemy urządzenie, które ma być łatwo dostępne i służyć ludziom - wyjaśnia Agnieszka Gocek, koordynator projektu #dajemyserce z Fundacji Medyk dla Zdrowia i kierownik działu promocji CM MEDYK. - AED naprawdę ratuje życie. Zwiększa szanse na przeżycie nawet o 75 procent! Reaguj! Pomóż! Użyj AED! Te trzy hasła powinny trafić do każdego. To jest proste. Wystarczą chęci.

Fot. Materiały prasowe

W ramach projektu zrealizowane były również szkolenia - w MPK, w szkołach, przedszkolach.

- Edukowaliśmy mieszkańców podczas wielu imprez plenerowych. I te działania będziemy kontynuować. Już niebawem pierwsze z cyklu otwarte warsztaty w przestrzeni publicznej obok przystanku na którym znajduje sie AED. Każdy może przyjść, zobaczyć, spróbować, nauczyć się, przekonać, że jest to proste i bezpieczne a nagrodą może być ludzkie życie - dodaje Agnieszka Gocek.

Na przystanku oraz w autobusie MPK zawiśnie również schemat postępowania w zatrzymaniu krążenia, który każdy z pomocą kodu QR może pobrać, by móc w każdej chwili przypomnieć sobie podstawowe zasady udzielania pomocy. Realizowany jest również film instruktażowy. Na przystanku autobusowym zostanie również przeprowadzone otwarte szkolenie.

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4