Maturzyści II LO otrzymali niespodziankę od dawnej absolwentki Ewy Leniart

KATEGORIA: EDUKACJA / 4 maja 2021

Ewa Leniart, absolwentka II LO w Rzeszowie wspiera maturzystów sokiem „mocy” oraz rozmową, tuż przed pierwszym z egzaminów maturalnych.
Fot. Paweł Bialic

We wtorek 4 maja 2021 r., w całej Polsce „wystartowały” matury. Do egzaminu dojrzałości w Rzeszowie przystąpiło 4692 osób, a na pierwszy ogień młodzież przetestowała się z języka polskiego. Egzamin rozpoczął się punktualnie o godz. 9.00 i zostały przeprowadzone w rygorze sanitarnym, oczywiście w związku z pandemią koronawirusa. Na uczniów II LO w Rzeszowie, przed poniedziałkowym egzaminem, czekała niespodzianka w postaci regionalnego eko-przysmaku. Soki jabłkowe mające dodać „mocy” rozdawała im absolwentka tego właśnie liceum, wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart. Kandydatka na prezydenta Rzeszowa wspierała młodzież zmierzającą na ważny dla siebie egzamin także pozytywnym słowem, lub krótką rozmową.

Jak poinformował rzeszowski ratusz, do matury przystąpiło 2967 absolwentów liceum ogólnokształcącego oraz 1725 absolwentów technikum. Maturzyści w związku z obostrzeniami sanitarnymi do szkoły wchodzili w maseczkach, ale mogli je zdjąć podczas pisania egzaminu.

Przez zdalne nauczanie obniżone wymagania

Tegoroczna matura jest bardzo specyficzna, oczywiście w związku z obostrzeniami sanitarnymi i nauką zdalną, z którą uczniowie mieli do czynienia praktycznie przez cały ten rok szkolny. Zapewne taka forma nauki nie pozwoliła wielu uczniom podchodzącym dziś do egzaminu dojrzałości, w takim zakresie przygotować się do egzaminu dojrzałości, jakby tego chcieli. W związku z tym zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, wymagania egzaminacyjne zostały obniżone. Zadania egzaminacyjne mają sprawdzać wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku, a nie, jak w poprzednich latach, w wymaganiach określonych w całej podstawie programowej kształcenia ogólnego. Obowiązkowe są tylko egzaminy pisemne z polskiego, matematyki oraz języka obcego. I nie ma konieczności zdawania dodatkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Egzaminy ustne będą tylko dla uczniów, którym jest to niezbędne do zakwalifikowania się na zagraniczne studia.

Młodzież tuż przed rozpoczęciem matury z języka polskiego w II LO w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

W tym roku na egzaminie z języka polskiego w pierwszej części maturzyści zmierzyli się z pytaniami otwartymi i zamkniętymi m.in. na podstawie fragmentu „Zemsty” Aleksandra Fredry. Jeżeli chodzi o wypracowania, to do wyboru były tematy z „Lalki” Bolesława Prusa oraz „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta. Oprócz tego była możliwość interpretacji wiersza „Strych” Beaty Obertyńskiej. W środę maturzystów czekają egzaminy z matematyki, a w czwartek z języka obcego. Następnie będą prowadzone egzaminy z przedmiotów dodatkowych. Egzaminy maturalne potrwają do 20 maja.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4