RoboLAB ma nową siedzibę. Tutaj młodzież uczy się budowy robotów

KATEGORIA: EDUKACJA / 10 czerwca 2022

Fot. Karol Woliński

Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą tutaj budować roboty i startować w międzynarodowych zawodach robotycznych. W piątek (10 czerwca) na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej uroczyście otwarto siedzibę RoboLAB Local STEM Incubator – projektu, w ramach którego pasjonaci robotyki będą rozwijać swoje zainteresowania.

RoboLAB z nową siedzibą

RoboLAB to powołany w 2021 roku projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także innych regionów.

Nowo otwarta siedziba RoboLAB-u znajduje się w jednym z budynków Politechniki Rzeszowskiej i ma być przestrzenią do rozwijania kompetencji w robotyce wśród podkarpackiej młodzieży. To miejsce, które ma pomóc przede wszystkim młodzieży w zrozumieniu czym jest robotyka i jakie możliwości daje. Z oferty RoboLAB będą mogli skorzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. Z myślą o nich prowadzone będą warsztaty, spotkania z ekspertami i szkolenia.

- Główne cele projektu od początku są takie same i są dwa - zwiększanie u uczniów kompetencji przyszłości, czyli związanych z robotyką oraz tak zwanych kompetencji miękkich, których uczniom brakuje. Te cele będziemy realizować poprzez dwa mechanizmy – zajęcia w różnych formatach oraz poprzez zawody – mówił podczas uroczystego otwarcia siedziby RoboLAB-u Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji.

Fot. Karol Woliński

W trakcie otwarcia siedziby RoboLAB-u na żywo można było zobaczyć jak wyglądają warsztaty w konstruowaniu z udziałem młodzieży. Obiekt zapewnia odpowiednie wyposażenie i wsparcie merytoryczne.

Bezpłatne zajęcia

Co ważne wszystkie zajęcia w RoboLAB będą bezpłatne. Jedyne, co należy zrobić, aby móc z nich skorzystać to założyć drużynę, znaleźć opiekuna i przystąpić do pracy. Co roku w listopadzie Fundacja wraz z partnerami będzie organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge, w których jedną z konkurencji będzie Task Hunters. Konkurencja ta dedykowana jest robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć w ramach zajęć w RoboLAB.

- Co ważne, w zawodach drużyny będą walczyły o naprawdę wysokie nagrody finansowe, płatne staże i praktyki dla laureatów oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Fundacja już podpisała porozumienie z Politechniką Rzeszowską, która takie punkty przyzna laureatom zawodów – mówił Łukasz Szuba.

RoboLAB będzie przestrzenią nie tylko do budowy robotów. Ma to być również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko rozumianą robotyką. Już od lutego tego roku prowadzony jest pierwszy z trzech modułów zajęć dla wszystkich chętnych drużyn – Kreatywne warsztaty. We wrześniu ruszy dwudniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat), a do końca roku uruchomiony zostanie ostatni moduł ekspercki, w którym będzie można rozbudować swoją wiedzę.

Inwestycja w naukę i bezpieczeństwo

Partnerem strategicznym projektu jest rzeszowska firma Pratt & Whitney, wsparcie zapewniają również Politechnika Rzeszowska, miasto Rzeszów czy samorząd województwa podkarpackiego.

Podczas wydarzenia marszałek województwa Władysław Ortyl podkreślał, że cieszy się, iż na Podkarpaciu jest tak wiele firm, instytucji, samorządów oraz stowarzyszeń, które aktywnie podejmują różnego rodzaju działania. Przykładem takiego udanego współdziałania i aktywności jest właśnie utworzenie RoboLAB-u.

- Gratuluję tego projektu, takie inicjatywy trzeba doceniać, zwłaszcza w takich obszarach, które prowadzą do innowacji, kreacji, do nowego myślenia i działania. Na pewno te kadry, które tu się przygotują, zasilą nasz przemysł, naszą gospodarkę i dzięki temu będziemy jako Podkarpacie rośli gospodarczo w siłę – powiedział marszałek Ortyl.

Fot. Karol Woliński

Marek Darecki – prezes stowarzyszenia Dolina Lotnicza dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, powiedział, że dzięki sponsorom ma on zapewnione finansowanie na kilka lat. Prezes Darecki dodał, że RoboLAB będzie miał – patrząc w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie – nie tylko wymiar naukowy, ale także będzie wpływał na bezpieczeństwo kraju, gdyż wyposaży młodych ludzi w bardzo ważne kompetencje.

Fot. Karol Woliński

Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, podkreślała natomiast podczas otwarcia RoboLAB-u, że tworzenie możliwości rozwoju młodzieży to duża szansa na rozwój całego miasta.

- Jesteśmy dumni, że bierzemy udział w tym projekcie, wierzymy że nasza młodzież będzie mogła rozwijać swoją wiedzę w zakresie robotyki jak i swoje kompetencje miękkie, które tak bardzo są nam potrzebne do tego, aby miasto mogło się rozwijać - powiedziała wiceprezydent Rzeszowa.

Fot. Karol Woliński

Karol Woliński

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4