Bohaterski czyn żołnierza 3. PBOT. Uratował życie
10-letniej dziewczynki

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 29 października 2024

Fot. Zdjęcie udostępnione za zgodą rodziców dziecka/3. PBOT

Jak udzielać pierwszej pomocy, przeprowadzić zabieg ratujący życie, jak zachować się gdy jesteśmy świadkami wypadku? Szkolenia medyczne odgrywają ważną rolę dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. O tym jak istotna była natychmiastowa reakcja i zachowanie zimnej krwi przekonał się żołnierz z 31. batalionu lekkiej piechoty, który uratował życie 10-letniej dziewczynce podczas urlopu w Bułgarii.

– O tym jak udzielać pierwszej pomocy dowiedziałam się podczas szkoleń rotacyjnych. Nie sądziłem, że kiedykolwiek znajdę się w sytuacji gdzie będę miał wpływ na uratowanie czyjegoś życia – relacjonuje szer. Maciej, żołnierz z 31. batalionu lekkiej piechoty w Rzeszowie.

Podczas urlopu w Bułgarii pan Maciej uratował życie 10-letniej dziewczynce, która podczas zabawy w sali zabaw stała się ofiarą poważnego wypadku.

– Słysząc w pobliżu dźwięk rozbitej szyby i krzyk dziecka, natychmiast tam podbiegłem. Okazało się że stłuczona szyba w hotelowych drzwiach do sali zabaw rozcięła dziewczynce tętnicę promieniową na przedramieniu, powodując obfite krwawienie. Sytuacja była dramatyczna, szybko wymyśliłem z czego zrobić opaskę uciskową by skutecznie zatamować krwotok. Przekaz informacji do osób które znajdowały się w pobliżu musiał być jasny i wyraźny, czas odgrywał tutaj ważną rolę. Wykonałem improwizowaną opaskę uciskową ze sznurówki i paska do spodni, co pozwoliło zatamować krwawienie i ustabilizować stan poszkodowanej do czasu przybycia służb medycznych – relacjonuje szer. Maciej.

– Dla naszej rodziny pan Maciek jest bohaterem, dzięki szybciej reakcji i skutecznym działaniom życie naszego dziecka zostało uratowane. Nie mamy słów wdzięczności, które mogą oddać to co czujemy. Do końca życia będziemy dziękować za dar życia – mówią rodzice dziewczynki.

W ramach szkoleń rotacyjnych żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT szkolą się z zakresu medycyny pola walki czy udzielania pierwszej pomocy. Wojskowe szkolenia medyczne są dostosowane do unikalnych warunków z jakimi mogą się spotkać żołnierze. Podczas szkoleń uczą się działania w terenie, w atmosferze stresu oraz w obliczu nieprzewidywalnych zagrożeń. Niezbędne umiejętności medyczne nie tylko pomagają w ratowaniu życia na polu bitwy, ale są również podstawą dalszej opieki medycznej.

– Oprócz wiedzy medycznej, szkolenia medyczne w wojsku rozwijają także umiejętności interpersonalne żołnierzy. Praca w zespole, umiejętności komunikacji w stresujących sytuacjach oraz empatia to cechy, które są niezbędne w budowaniu morale. Żołnierze, którzy potrafią współpracować i wspierać się nawzajem, są bardziej efektywni w swoich działaniach – podsumowuje ppor. Magdalena Mac, cz.p.o. oficer prasowy 3. PBOT.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4