Rzeszów stawia na drony. Ma tu powstać hub we współpracy z UE i Ukrainą

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 6 czerwca 2025

Fot. Karol Woliński

Rzeszów chce mieć swój hub dronowy. W tym celu w czwartek 5 czerwca podpisano specjalny list intencyjny dotyczący rozpoczęcia działań na rzecz rozwoju produkcji bezzałogowych statków powietrznych przy wsparciu Unii Europejskiej i Ukrainy, która jest jednym ze światowych liderów w tej dziedzinie. - Dzisiejsza inicjatywa ma znaczenie dla całej UE. Przyglądamy się możliwościom stworzenia platformy produkcji dronów, Ukraina świetnie to opanowała i musimy brać z nich przykład - mówił w czwartek w rzeszowskim ratuszu komisarz UE ds. obronności i przestrzeni kosmicznej Andrius Kubilius.

Najpierw marszałek teraz prezydent - Podkarpacie dronami stoi

Przypomnijmy, że w środę 4 czerwca władze województwa podkarpackiego chwaliły się projektem Doliny Dronowej, czyli planami realizacji Polskiego Centrum Certyfikacji i Rozwoju Systemów Bezzałogowych w Tuszowie Narodowym.

Dzień później swój dronowy projekt przedstawiły natomiast władze Rzeszowa. W czwartek 5 czerwca w ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie Rzeszowskiej Inicjatywy Dronowej.

- Nasz region jest polskiego przemysłu lotniczego, na bazie tego tworzą się kolejne nowoczesne technologie związane z kosmosem, dronami i różnego rodzaju pojazdami powietrznymi. To naturalne i najlepsze miejsce, by tego typu technologie rozwijać, a później budować na nich pomysły gospodarcze – zapowiadał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Korzystać z doświadczeń Ukrainy

Prezydent Rzeszowa podkreślał, że technologie dronowe mogą być rozwijane w Rzeszowie nie tylko z uwagi na prężnie działający przemysł lotniczy, ale również ścisłe relacje z Ukrainą, która od początku wojny w 2022 rok znacznie rozwinęła produkcję dronów stając się jednym ze światowych liderów w tej dziedzinie.

- Partnerzy z Ukrainy mogą kontaktować się przez nasze lotnisko ze światem, mogą chronić się tutaj i rozwijać technologie szczególnie wrażliwe, które na Ukrainie mogłyby być zniszczone - zapowiadał prezydent Rzeszowa, dodając że o dronowej inicjatywie Rzeszowa miał już okazję rozmawiać z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Bodnarem.

- Ambasador deklarował, że ze strony Ukrainy, która jest w stanie produkować wiele milionów dronów i je rozwijać, będzie wola współpracy i chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Będzie to znakomite połączenie europejskiego wsparcia i ukraińskiego know-how na rzeszowskiej ziemi - zaznaczył prezydent Fijołek.

Komisarz UE w Rzeszowie

Ważnym partnerem w tworzeniu rzeszowskiego hubu dronowego ma być też Unia Europejska, stąd na czwartkowym podpisaniu listu intencyjnego w ratuszu pojawił się komisarz UE ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andrius Kubilius. To ważny litewski polityk, który w przeszłości był dwukrotnie premierem tego kraju.

Komisarz dziękował władzom Rzeszowa i mieszkańcom za pomoc osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie i podkreślał dalszą potrzebę wspierania naszego wschodniego sąsiada.

- Obrona Ukrainy jest naszym żywotnym interesem teraz jak i w przyszłości, bo w praktyce to oni bronią nas. Trzeba ich wspierać, ale też czerpać od nich naukę - mówił Andrius Kubilius.

Jak wskazywał komisarz Kubilius cała Europa powinna wziąć lekcje z tego jak wygląda wojna na Ukrainie. Tu właśnie pojawia się temat wykorzystywania dronów.

- Ta wojna przebiega zupełnie inaczej niż poprzednie konflikty właśnie za sprawą dronów. 80 procent celów, które zostają trafione na Ukrainie, to efekt ataków dronów. Kiedy mówimy o własnej obronności musimy wziąć sobie do serca lekcję z Ukrainy - dodawał Andrius Kubilius.

Zdaniem komisarza UE czerpiąc z ukraińskiego przykładu trzeba stworzyć odpowiedni ekosystem do produkcji i rozwijania dronów.

- Stąd idea współpracy z Ukrainą, wykorzystania ich know-how i do tego polskich możliwości. To ma logiczny i solidny fundament - dodał Andrius Kubilius.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

UR i PRz partnerami

W inicjatywę dotyczącą rzeszowskiego hubu dronowego zaangażowały się Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, podkarpackie firmy Fibrain i Eurotech oraz gmina Tyczyn.

- Wiążemy ogromne nadzieje z tym projektem. To może być krok naprzód w dziedzinie nowoczesnych technologii, ale też szansa na wykorzystanie naszego potencjału, w sposób który przyniesie korzyści w bezpieczeństwie i innych dziedzinach życia - mówił prof. Józef Cybulski, prorektor kolegium ds. nauk przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego, który mówił o tym co może wnieść do projektu jego uczelnia.

- Mamy doświadczenie w opracowaniu wdrożeniu precyzyjnych systemów detekcji w zakresie podczerwieni, czy integracji nowoczesnych rozwiązań światłowodowych w systemach komunikacji dronów - zaznaczył prof. Cybulski.

Prace badawczo-rozwojowe w temacie bezzałogowych statków powietrznych prowadzi również Politechnika Rzeszowska.

- Jesteśmy kojarzeni jako uczelnia lotnicza. Nasze prace badawcze obejmują całe spektrum zagadnień dotyczących dronów. Mowa o kształceniu kadr i badaniach naukowych. Rozwijamy też naszą bazę laboratoryjną. Jesteśmy przekonani, że wraz z uczelniami partnerskimi będziemy mogli stanowić zaplecze do prac badawczo-rozwojowych - podkreślał prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej, którego zapytaliśmy w czwartek czy Rzeszowska Inicjatywa Dronowa ma być konkurencyjnym projektem do zapowiadanego dzień wcześniej przedsięwzięcia władz województwa dotyczącego Doliny Dronowej.

-Projekt władz województwa jest na bardziej zaawansowanym etapie, ale uważam, że obie te inicjatywy się uzupełniają i choć rodzą się oddzielnie, to jest szansa na zjawisko synergii. Dlatego jako Politechnika Rzeszowska bierzemy udział w obu przedsięwzięciach - powiedział prof. Jarosław Sęp.

Potęga dronowa UE

W podpisaniu listu intencyjnego udział wziął również poseł Paweł Kowal, który pełni także rolę przewodniczącego Rady ds. Współpracy z Ukrainą. Jak zaznaczał, projekt Rzeszowskiej Inicjatywy Dronowej wpisuje się w działania na rzecz obrony wschodniej granicy Polski, która jest również granicą Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Wierzę, że to początek czegoś dużego co razem zrobimy. Dziękuje wszystkim partnerom i liczę, że ta inicjatywa będzie się poszerzać i że z tego powstanie coś istotnego dla poczucia bezpieczeństwa europejskiego, że ta potęga dronowa UE będzie na Podkarpaciu pączkowała - zaznaczył poseł Kowal.

Pod listem intencyjnym podpisała się również wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.

Co w liście?

Co przewiduje list intencyjny dotyczący Rzeszowskiej Inicjatywy Dronowej? Sygnatariusze zobowiązują się do współpracy na rzecz powstania regionalnego ekosystemu innowacji w dziedzinie autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) i technologii wspierających, obejmującego cały cykl rozwoju produktu od badań po ich wdrożenie.

Oprócz tego w planie jest akredytowanie na Podkarpaciu akceleratora technologii BSP w ramach programu NATO DIANA we współpracy z ośrodkami akademickimi, parkami przemysłowymi i instytucjami krajowymi i międzynarodowymi, czy wykorzystanie potencjału stref ekonomicznych dla lokalizacji wspólnych przedsięwzięć.

List przewiduje powołanie stowarzyszenia Rzeszowski Hub Dronowy, które będzie miało za zadanie koordynację całego przedsięwzięcia.

Karol Woliński

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4