2,181 miliarda euro dla Podkarpacia! W ramach nowej perspektywy UE

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 30 grudnia 2021

Fot. Paweł Bialic

2,181 mld euro ma trafić do województwa podkarpackiego w ramach nowego programu regionalnego pod nazwą Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Projekt unijnego wsparcia dla naszego regionu obecnie został skierowany do konsultacji społecznych, które potrwają do lutego.

– To potężna pula środków, które pozwolą nam kontynuować politykę województwa w oparciu o strategię regionalną i inteligentne specjalizacje - mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

2,181 mld euro dla Podkarpacia

W ramach kończącej się już perspektywy finansowej UE na Podkarpaciu realizowana pod nazwą Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego 2014-2020, do wykorzystania było 2, 114 mld euro. W nowym programie, już pod nową nazwą – Fundusze Europejskie dla Podkarpacia (FEP), wsparcie wyniesie 2, 181 mld euro, a więc o 67 mln euro więcej.

- To największy wzrost alokacji w stosunku do programów regionalnych w naszym kraju, bardzo nas to cieszy, ale jednocześnie jest to duże wyzwanie, aby te środki wydać tak by osiągnąć efekty rozwojowe w regionie - podkreślił w czwartek (30 grudnia) marszałek Władysław Ortyl.

Program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, będzie oparty o środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1,6 mld euro) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (547 mld euro). Na co mogą być przeznaczone te pieniądze? W przygotowanym projekcie zawarto 10 działań priorytetowych. Jak podkreślała sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak w ramach nowej perspektywy unijnej duży nacisk będzie na realizację inwestycji w ochronę środowiska.

- Te działania sprzyjają rozwojowi gospodarczemu regionu, ale też wpisują się w trendy Komisji Europejskiej związane z Europejskim Zielonym Ładem, czyli inwestycjom w odnawialne źródła energii czy działaniom na rzecz przedsiębiorców, którzy mogą liczyć na duże wsparcie - podkreślała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fot. Paweł Bialic

Na przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych, ochronę środowiska, efektywność energetyczną, oraz odnawialne źródła energii zaplanowano w FEP jedną z najwyższych kwot – 500 mln euro.

Co jeszcze w ramach FEP?

Wśród priorytetów wsparcia w ramach FEP można wymienić także Konkurencyjną i Cyfrową Gospodarkę (236 mln euro), który ma na celu rozwój przedsiębiorczości oraz Mobilność Miejską (70 mln euro) i Mobilność i Łączność (234 mln euro), dotyczące rozwoju zeroemisyjnego transportu miejskiego oraz budowę infrastruktury transportowo-komunikacyjnej. 194 mln euro ma zostać przeznaczone na wsparcie infrastruktury społecznej.

- Chodzi o inwestycje infrastrukturalne w dziedzinie edukacji na różnych poziomach, ochrony zdrowia, również przedsięwzięcia dotyczące kultury i szlaków turystycznych oraz projekty, które będą dostosowywać obiekty do potrzeb osób niepełnosprawnych - zaznaczył Wojciech Magnowski dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Fot. Paweł Bialic

318 mln euro trafi na rozwój zrównoważony terytorialnie, a 494 mln euro na inwestycję w rynek pracy, edukację oraz aktywizację społeczną. Nowością ma być przekazanie środków na realizację oddolnych inicjatyw przez lokalne grupy działania. Powinno to przełożyć się na skuteczniejsze rozwiązywanie potrzeb społecznych na poziomie lokalnym. Na te działania ma być przeznaczone 30 mln euro.

O wsparcie w ramach FEP będą mogli starać się, podobnie jak w latach ubiegłych, zarówno przedsiębiorcy, samorządy, szkoły, szpitale oraz instytucje, fundacje i stowarzyszenia reprezentujące różne dziedziny życia.

Konsultacje społeczne

30 grudnia rozpoczęły się także konsultacje społeczne założeń projektu Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027 i potrwają one do 4 lutego. Celem przeprowadzenia konsultacji jest trafienie z projektem programu regionalnego do jak najszerszego grona odbiorców. W szczególności są to przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, różne podmioty społeczne i gospodarcze, a także organizacje pozarządowe oraz wszelkie inne środowiska działające na rzecz dalszego rozwoju regionu i zainteresowane poprawą życia i funkcjonowania mieszkańców Podkarpacia.

- Chcemy pozyskać opinie, komentarze, uwagi i propozycje z tych środowisk po to, aby ten program był dopasowany do potrzeb mieszkańców, do potrzeb przedsiębiorców, partnerów społecznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Paweł Bialic

Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i wywołać społeczną dyskusję na temat FEP, w czterech miastach regionu zorganizowane zostaną konferencje konsultacyjne, w których będzie można wziąć udział osobiście lub on-line.

Pierwsze takie spotkanie odbędzie się w Rzeszowie 14 stycznia w Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce. Dzień wcześniej odbędzie się sesja Semiku Województwa Podkarpackiego poświęcona tylko projektowi FEP.

Kolejne konferencje będą miały miejsce w:

• Przemyślu (20 stycznia 2022 r.)

• Krośnie (24 stycznia 2022 r.)

• Tarnobrzegu (26 stycznia 2022 r.)

w formule zależnej od sytuacji związanej z pandemią Covid-19.

Dodatkowo 2 lutego 2022 roku za pośrednictwem stron internetowych i kanałów w mediach społecznościowych urzędu marszałkowskiego odbędzie się wysłuchanie publiczne, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy województwa podkarpackiego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.rpo.podkarpackie.pl pod bannerem: Konsultacje społeczne. Znajduje się tam projekt programu oraz stosowne formularze, za pośrednictwem których można zgłaszać swoje uwagi.

Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych zostanie przygotowane sprawozdanie, które będzie oceniał zarząd województwa podkarpackiego.

- Do każdej propozycji zamykającej się w ramach założeń programu oczywiście się odniesiemy i uwzględnimy bądź przekażemy uzasadnienie odmowy włączenia wniosku do projektu - zaznacza Władysław Ortyl.

Po analizie wniosków do projektów wskazanych podczas konsultacji przez zarząd województwa, projekt FEP będzie najpierw negocjowany z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, później przyjdzie czas na negocjacje z Komisją Europejską. Pierwsze nabory i konkursy dotyczące wsparcia w ramach nowego programu regionalnego mogą ruszyć początkiem 2023 roku.

Więcej na temat przebiegu konsultacji TUTAJ.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4