W Rzeszowie powstał krem, który ochroni przed różnymi typami raka skóry

KATEGORIA: ZDROWIE / 7 stycznia 2021

Fot. Podkarpackie Centrum Innowacji

Uznanie należy się pracownikom Katedry Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, za stworzenie kremu z ekstraktem ziół mongolskich, który ma chronić naszą skórę nie tylko przed groźnymi dla niej promieniami UV. Krem posiada również właściwości hamujące namnażanie komórek nowotworowych, różnych typów nowotworów skóry - m.in. czerniaka złośliwego. Ten innowacyjny produkt powstał w Rzeszowie! Wykonanie wszystkich niezbędnych prac badawczych zostało sfinansowane w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Pomysł na stworzenie kremu zrodził się podczas badań

Pomysł na stworzenie kremu, powstał podczas badań właściwości roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej krajów azjatyckich. Badania prowadzili Naukowcy z Katedry Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To migdałeczniki beliryca i chebułowca oraz gardenia jaśminowata, zioła rosnące w Mongolii. Posiadają właściwości antybakteryjne, prozdrowotne oraz odtruwające organizm człowieka. Spowalniają procesy starzenia organizmu i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Na czele zespołu naukowców stoi mgr inż. Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego WSIiZ.

– Wykorzystaliśmy mieszankę sproszkowanych owoców z roślin charakterystycznych dla krajów Azji Południowo-Wschodniej. Opracowano ekstrakt, który może być wykorzystany w recepturze kremu. Wymagało to jednak żmudnych badań i optymalizacji – wyjaśnia mgr Timea Sulenta-Pluta.

Ekstrakty zostały poddane licznym badaniom, mającym na celu potwierdzenie ich kosmetycznych właściwości. Katedra Kosmetologii WSIiZ specjalizuje się w prowadzeniu badań nad kosmetycznymi właściwościami roślin. Wykorzystuje w tym celu metody spektrofotometryczne, enzymatyczne, hodowle ludzkich komórek skóry, a także hodowle komórek nowotworowych.

– Analizy ekstraktu z mongolskiej mieszanki ziołowej jednoznacznie wykazały, że składnik ten ma wysoki potencjał zapobiegający powstawaniu przebarwień skórnych. Hamuje namnażanie komórek nowotworowych, różnych typów nowotworów skóry – wylicza dr Katarzyna Gaweł-Bęben, Dyrektor Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek WSIiZ, członek zespołu.

Ostateczna receptura kremu została poddana badaniom potwierdzającym jego właściwości promieniochronne (wysoki filtr przeciwsłoneczny SPF 50+) oraz bezpieczeństwo stosowania.

– Wykorzystywane przez nas metody badań laboratoryjnych są zaawansowane, mimo to każdy produkt kosmetyczny należy poddać badaniom m.in. dermatologicznym, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry po ich zastosowaniu. Szczególnie istotne jest potwierdzenie skuteczności kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV, a takie właściwości ma właśnie przygotowany przez nas krem. Jego działanie promieniochronne zostało potwierdzone niezależnymi badaniami w laboratorium zewnętrznym – wyjaśnia zaangażowana w projekt dr Beata Antosiewicz, Prodziekan ds. kierunku Kosmetologia WSIiZ.

Stworzenie receptury kremu oraz wykonanie wszystkich niezbędnych prac badawczych zostało sfinansowane w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Dzięki otrzymanym funduszom, naukowcy z WSIiZ zgłosili patent na działanie ekstraktu z mongolskich ziół oraz recepturę przygotowanego przez nich kremu w Urzędzie Patentowym RP.

– Krem zapewnia kompleksową ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zawarty w nim składnik aktywny w postaci ekstraktu z ziół mongolskich pozwolił na zmniejszenie zawartości mineralnych i syntetycznych filtrów UV w jego recepturze, nadając mu dodatkowe właściwości zapobiegające powstawaniu przebarwień i hamujące proliferację komórek nowotworowych skóry, takich jak czerniak złośliwy. Obecnie na rynku nie ma preparatu, który posiada tak szerokie działanie – podkreśla Timea-Sulenta Pluta.

Naukowcy z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie posiadają pełną dokumentację dotyczącą receptury kremu, jego właściwości oraz bezpieczeństwa stosowania, jaka jest konieczna by ten innowacyjny pordukt wprowadzić na rynek. Dzięki współpracy z Podkarpackim Centrum Innowacji będą chcieli zainteresować swoim kremem przemysł farmaceutyczny nie tylko w kraju, ale i zagranicą.

Red.

Poniżej prezentujemy Państwu relację z uroczystości przyznania grantów, na badania naukowe zespołów z Podkarpacia, jaka miała miejsce we wtorek 29 października 2019 r. Podczas gali w Hotelu Bristol w Rzeszowie, PCI przyznało imponujące wsparcie finansowe w postaci prawie 4 mln złotych. Granty przyznane zostały 25 zespołom uczonych z Podkarpacia, którzy zostali wybrani w drodze konkursu spośród 103 wnioskujących o takie wsparcie. Naukowcy z WSIiZ, byli wtedy jednym z tych zespołów, któremu przyznano grant. Pełną relację z tego dnia możecie zobaczyć TUTAJ.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4