Na pomoc pszczelarzom. Pierwszy Bank Pszczeli w Polsce jest w Rzeszowie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 kwietnia 2023

Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Pszczelarze Rafał i Maciej Szela utworzyli w Rzeszowie pierwszy w Polsce Bank Pszczeli służący pomocą wszystkim pszczelarzom, których pasieki zostały zniszczone lub zatrute. - Jesteśmy po to, by pomagać właścicielom pasiek w trudnych sytuacjach - mówił podczas prezentacji swojego projektu Maciej Szela.

Bank Pszczeli

Bracia Rafał i Maciej Szela to pszczelarze odpowiedzialni za projekt #TakdlaPszczół, który promuje w Rzeszowie hodowanie pszczół. W 2020 roku w ramach tej inicjatywy na dachu Galerii Rzeszów powstała pasieka licząca pięć pszczelich rodzin liczących pół miliona tych owadów.

W środę 12 kwietnia, właśnie w tym miejscu pszczelarze poinformowali o uruchomieniu na pełną skalę innej ważnej części ich projektu jaką jest Bank Pszczeli.

- Ideą naszego banku jest powstanie specjalnej rezerwy pszczół stworzonej by pomagać pszczelarzom w sytuacjach kryzysowych jak zatrucia czy zniszczenia Do takich zdarzeń dochodzi niestety co roku. Przygotowaliśmy nasz bank przez wiele miesięcy, od dzisiaj jesteśmy w stanie pomóc pszczelarzom w całej Polsce - mówił Maciej Szela, dodając że ich pszczeli bank to pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju, a nie wykluczone że na świecie.

Od lewej: Rafał Szela, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, Maciej Szela i Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa
Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Bank Pszczeli swoją siedzibę organizacyjną ma w Rzeszowie. Pasieki natomiast znajdują się w okolicznych miejscowościach. Bank prowadzi hodowlę pszczół miodnych, zawsze gotowych, by pomagać osobom, których ule z pszczołami zostały zniszczone.

Sam Rafał Szela przeżył taką sytuację w 2018 roku gdy jego prywatna pasieka została z premedytacją wytruta przez nieznanego sprawcę. Zginęło wtedy niemal 2,5 mln pszczół z 66 rodzin.

- Widok zniszczonej pasieki to bardzo trudne przeżycie, nagle znika coś czemu poświęcamy czas, co dawało nam utrzymanie dla naszej rodziny. Tworząc bank chcemy podać pszczelarzom pomocną dłoń w tym ciężkim momencie - zaznaczał Rafał Szela.

Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

70 pszczelich rodzin na pomoc

Utworzony przez braci pszczelarzy Bank przekazuje poszkodowanym pakiety startowe pszczół w wysokości do 20 proc. utraconych rodzin pszczelich. Są one dostarczane na koszt Banku w dowolne miejsce kraju bez jakichkolwiek opłat.

- Na tegoroczną pomoc w ramach naszego banku mamy przeznaczone 70 rodzin pszczelich, łączna wartość tej pomocy szacowana jest na blisko 140 tys. zł - mówił Maciej Szela.

Bank Pszczeli wyposaża pszczelarza także w ule odkładowe i pokrywa koszty podatku VAT od darowizny. Wszystko po to, by działalność pszczelarska mogła być jak najszybciej wznowiona. Pomoc nie ogranicza się jednak wyłącznie do świadczeń materialnych. Jej uzupełnieniem jest wsparcie eksperckie z zakresu postępowania pszczelarskiego, weterynarii i prawa.

Z utworzenia Banku Pszczół w Rzeszowie dumny był także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który pojawił się na konferencji prasowej. Jak podkreślał, tego typu projekty wpisują się filozofię miasta jako miejsca przyjaznego do życia.

- To cudowne, że w Rzeszowie powstał bank, który będzie wspierał innych pszczelarzy. Pszczoły są ważne dla bioróżnorodności miast, ta mała pasieka na dachu galerii jest tego symbolem - zaznaczył prezydent.

Miasto od samego początku wspiera projekt #TakDlaPszczół. Na działania związane z ochroną pszczół, edukacją mieszkańców, tworzeniem trzmielowiska w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem przeznaczyło ponad 250 tys. zł. Większość z pozyskanych specjalnie na ten cel grantów. Ponadto miasto w ciągu dwóch ostatnich lat sfinansowało posadzenie ponad dwóch tysięcy miododajnych roślin (blisko tysiąc drzew i ponad tysiąc krzewów).

Wokul

Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4