Wernisaż wystawy „Drogi mniej znane” Leszka Kuchniaka. Już w środę

KATEGORIA: KULTURA / 21 listopada 2023

Fot. Irena Gałuszka/Materiały organizatorów

Już w środę 22 listopada o godz. 18:00 Rzeszowski Dom Sztuki Adam Rajzer zaprasza na wernisaż wystawy prac Leszka Kuchniaka pt. „Drogi mniej znane”.

Wystawę prac znanego rzeszowskiego artysty można oglądać już od 16 listopada, ale jej wernisaż został przełożony ze względów losowych.

- „Drogi mniej znane” to tytuł wystawy pokazującej wczesne i bardzo rzadko wystawiane prace artysty. Na wystawę składa się 50 prac: Są to obrazy w technice olejnej i akrylowej, rysunki oraz rzeźby - wyjaśnia kurator wystawy Adam Rajzer.

„...Dawno temu prof. Marian Kruczek powiedział mi: Jeżeli chcesz być artystą zapomnij o Akademii, idź swoją drogą. Jednak znalezienie tej drogi nie jest łatwe. Przez pierwsze lata po studiach intensywnie szukałem...” - wspomina Leszek Kuchniak.

- Prezentowana na wystawie „Drogi mniej znane” wczesna twórczość Leszka Kuchniaka jest wielowymiarową sztuką „pogranicza”. Oscyluje na skraju jawy i snu, realności i metafizyki, dosłowności i alegorii. Jednocześnie eksponowane prace ujawniają artystyczne poszukiwania z pogranicza realizmu magicznego, surrealizmu, a nawet ekspresjonizmu, co szczególnie jest widoczne w utworach inspirowanych dziełami Zdzisława Beksińskiego. W różnorodnej twórczości artysty, także jako rzeźbiarza często przenikają się motywy pogańskie, nawet demoniczne z chrześcijańskimi, a granice sacrum i profanum ulegają zatarciu. Osobnym, ważnym tematem podejmowanym we wczesnej działalności właściwie do dzisiaj była i jest kultura żydowska; ostatni cykl obrazów do „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. Zatem wielokulturowy pejzaż doliny Sanu, ale tez rodzima sztuka ludowa stanowiły źródło inspiracji, jednocześnie kształtujące postawę artystyczną autora prac. Z czasem poszukiwania twórcze zbliżyły go do Marca Chagalla, a kolor stal si dominującym środkiem wyrazu, który w połączeniu z poetyką formy określił charakterystyczny styl Kuchniaka. W wystawionych pracach, szczególnie rysunkowych zwraca uwag trafny komentarz artystyczny, często zaangażowany politycznie, balansujący na granicy czarnego humoru, absurdu sytuacyjnego i prawdy obnażonej.

„Drogi mniej znane” stanowią swoisty zapis twórczych eksploracji, którego silą jest równiez doskonały warsztat operowania kreską, plamą barwną, jako środkami wyrazu autorskich wizji o szerokich kontekstach i zaskakujących analogiach - napisała w katalogu wystawy Beata Kuman, historyczka sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Katalog wystawy dostępny jest TUTAJ.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 22 listopada o godz. 18:00 w Rzeszowskim Domu Sztuki przy ul. Mickiewicza 13.

Fot. Materiały organizatorów

Leszek Kuchniak

Rzeszowianin urodzony w Żarach k/ Żagania, absolwent PLSP w Jarosławiu. Edukację artystyczną kontynuował na ASP w Krakowie na wydziale rzeźby w pracowni prof. Bandury (dyplom w1976r.). Słuchacz podyplomowego studium scenografii na tej samej uczelni u prof. Majewskiego.

Uprawia rzeźbę głównie w drewnie (plenerową, kameralną), malarstwo oraz rysunek (również satyryczny). Jest autorem kilku realizacji teatralnych w Rzeszowie oraz w Tarnowie (m.in. „Kolędziołki” w reż. Henryka Rozena w Teatrze im. W. Siemaszkowej, „Opowieści rzeszowskie” w Teatrze Maska w Rzeszowie). Jego prace malarskie i rysunki zdobiły książki i tomiki poezji (np. „Brzytwy kata Sallingera” Jerzego Fąfary, „Wiersze o milosci” Bogdana Loebla), plakaty imprez kulturalnych (doroczne święto Paniagi w Rzeszowie).

Artysta dotychczas wziął udział w ponad 120 wystawach zbiorowych oraz około 100 indywidualnych w kraju oraz za granicą m.in.:. w Limburgu (Holandia 1990), New Jersey, Boca Raton (USA1995).

Laureat wielu nagród i wyróżnień: nagroda prezydenta miasta Rzeszowa, laureat nagrody dyrektora BWA Rzeszów, kilkakrotny laureat nagrody dyrektora PLSP w Rzeszowie, laureat konkursów branżowych takich jak Obraz, Grafika, Rzeźba Roku w BWA Rzeszów, Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc., odznaczony orderem Zasłużony dla kultury polskiej Ministra Kultury i Sztuki w 2010 r. oraz brązowym medalem Gloria Artis w 2015 r. Czynny uczestnik krajowych i międzynarodowych plenerów artystycznych oraz aukcji charytatywnych.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych w kraju i za granicą oraz w galeriach i centrach sztuki.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4