Śmigłowiec dla studentów PRz. W ramach darowizny od firmy „PZL - Świdnik”
KATEGORIA: GOSPODARKA / 5 lutego 2024
Studenci lotnictwa i kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej będą mieli okazję uczyć się swojego fachu na śmigłowcu PZL W-3 Sokół, który został przekazany rzeszowskiej uczelni w ramach darowizny przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”.
Śmigłowiec dla PRz
Śmigłowiec wielozadaniowy W-3 Sokół został przekazany Politechnice Rzeszowskiej jako darowizna przez firmę „PZL-Świdnik”, która od ponad 70 lat zajmuje się produkcją tego rodzaju statków powietrznych. Pozyskany egzemplarz będzie służył w kształceniu studentów lotnictwa i kosmonautyki na nowo utworzonej specjalności „śmigłowce” na studiach magisterskich.
- Lotnictwo to nasza historia, przez kilkadziesiąt lat ten przemysł u nas mocno się rozwija. Ten dar w postaci śmigłowca wzmocni nasz potencjał jeżeli chodzi o rozwój naszych studentów, którzy kształcą się na nowej specjalności - podkreślał podczas uroczystego przekazania maszyny rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik.
Program kierunku „śmigłowce” został opracowany na potrzeby firm produkujących i obsługujących śmigłowce. Studia adresowane są do absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku lotnictwo i kosmonautyka lub kierunków pokrewnych z dziedziny inżynierii mechanicznej. Przedmioty realizowane na tej specjalności będą współprowadzone przez pracowników Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej oraz przez specjalistów z przemysłu lotniczego - m.in. z „PZL-Świdnik” oraz PZL Mielec.
- To bardzo cenny dar nie tylko w wartości materialnej, ale ma on duże znaczenie w procesie kształcenia. studentów. - podkreślał dr hab. Andrzej Majka - kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.
Współpraca nauki i biznesu
Studenci w ramach nowej specjalności będą mogli również realizować prace dyplomowe i odbywać praktyki oraz staże w firmach z otoczenia przemysłowego, np. Leonardo PL („PZL-Świdnik” jest jej częścią), PZL Mielec, Heli-One. Zdaniem przedstawicieli PRz, nowa specjalizacja doskonale wpasowuje się w potrzeby polskiego przemysłu lotniczego.
- Jest kilka firm, które w tym sektorze szeroko działają, nasi studenci znajdowali pracę w tych firmach, byli cenionymi pracownikami, ale my chcieliśmy ich przygotować jeszcze lepiej, dla tego uruchomiliśmy specjalność dotyczącą śmigłowców - dodawał dr hab. Andrzej Majka.
Absolwenci PRz po specjalności „śmigłowce” mają posiadać wiedzę z zakresu: środowiska, w jakim poruszają się śmigłowce, budowy i konstrukcji śmigłowców, mechaniki lotu i aerodynamiki tych statków powietrznych, technologii stosowanych w produkcji i naprawach śmigłowców, eksploatacji śmigłowców i dotyczących ich uwarunkowań prawnych. Będą mogli podjąć pracę w przemyśle lotniczym, m.in jako konstruktorzy, technolodzy, inżynierowie wsparcia produkcji, personel obsługowy.
- Mamy świadomość, że współpraca nauki z biznesem jest bardzo istotna i przynosi korzyści obu stronom. Wierzymy, że przekazany śmigłowiec wzbogaci ofertę edukacyjną, zainteresuje studentów i będzie podstawą do powstania wielu prac dyplomowych – podkreślała Lucyna Pasternak, dyrektor ds. zasobów ludzkich w „PZL Świdnik”.
***
PZL W-3 Sokół to śmigłowiec wielozadaniowy polskiej konstrukcji i produkcji z PZL Świdnik. Produkowany był w wielu wariantach od lat 80. XX w. Wyprodukowano ponad 180 egzemplarzy. Używany jest lub był m.in. w takich krajach jak Polska, Czechy, Mjanma, Hiszpania, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Niemcy, Wietnam, Filipiny, Algieria, Uganda i ZSRR/Rosja. Kilkadziesiąt Sokołów jest nadal używanych przez Siły Zbrojne RP.
Wokul
Zdjęcia: Maciej Terpiński