PiS nadal będzie rządzić Podkarpaciem. Ogromna przewaga w Sejmiku
KATEGORIA: POLITYKA / 8 kwietnia 2024
Przez najbliższą 5-letnią kadencję w Sejmiku Województwa Podkarpackiego nadal będzie dominować Prawo i Sprawiedliwość. W niedzielnych wyborach PiS uzyskało w regionie niemal 52 procent głosów, co przełożyło się na 21 mandatów w 33-osobowym sejmiku.
Pewne zwycięstwo PiS
PiS rządzi nieprzerwanie na Podkarpaciu od 2013 roku. Pięć lat temu partia Jarosława Kaczyńskiego potrafiła wprowadzić aż 25 radnych w 33-osobowym sejmiku. Według oficjalnych danych z Państwowej Komisji Wyborczej z niedzielnych wyborów samorządowych kontynuacja rządów PiS w Sejmiku Województwa Podkarpackiego jest niezagrożona.
Zgodnie z danymi ze wszystkich obwodów wyborczych w niedzielę na PiS w województwie podkarpackim zagłosowało 51,96 procent wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 16,26 procent osób. Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga z wynikiem 12,35 procent głosów. Dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy osiągając 9,91 procent głosów, Lewica otrzymała 3,82 procent głosów, Ruch Obrony Polski zyskał 2,76 procent głosów, Bezpartyjni Samorządowcy 2,75 procent głosów, a Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców 0,19 procent głosów.
Jak to się przełożyło na mandaty? Nadal niepodzielnie w Sejmiku będzie rządzić PiS, któremu przypadnie 21 mandatów. Koalicja Obywatelska obsadzi 6 miejsc, Trzecia Droga 4 miejsca, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 2 miejsca.
Pięć mandatów dla PiS w okręgu rzeszowskim
W okręgu obejmującym Rzeszów oraz powiaty rzeszowski, łańcucki i leżajski PiS dostało poparcie na poziomie 49,80 procent. To pozwoli wysłać do Sejmiku z tego okręgu 5 radnych - Karola Ożoga (41 851 głosów), Jerzego Paula (14 005 głosów), Jerzego Cyprysia (5 571 głosów), Marcina Fijołka (12 274 głosy) i Stanisława Kruczka (12 993 głosy).
Koalicja Obywatelska w okręgu rzeszowskim otrzymała 20,87 procent głosów. Dzięki temu uda im się wprowadzić do sejmiku 2 radnych – Jolantę Kaźmierczak (22 612 głosów) i Marka Ordyczyńskiego (4911 głosów).
Zażarta walka toczyła się o ostatni mandat pomiędzy Trzecią Drogą i Konfederacją. O lepszym wyniku dla Trzeciej Drogi zdecydowało zaledwie 276 głosów, co pozwoliło jej wprowadzić do sejmiku jednego radnego z okręgu rzeszowskiego. Zostanie nim były siatkarz Krzysztof Ignaczak, na którego zagłosowało 6636 osób.
Poszkodowany może czuć się Tomasz Buczek z Konfederacji, bo choć dostał o prawie 4 tys. głosów więcej od popularnego „Igły”, to z racji minimalnie gorszego wyniku jego komitetu, zostanie z niczym.
Ortyl z najlepszym wynikiem
W pozostałych okręgach zwycięstwo PiS również było zdecydowane. Najwyższy wynik spośród wszystkich kandydatów dostał marszałek Władysław Ortyl, który startował w okręgu nr 2 obejmującym powiaty dębicki, mielecki, ropczycko‑sędziszowski, strzyżowski. Zagłosowało na niego 44 482 osób.
Poniżej wszyscy kandydaci, którzy uzyskali mandaty do Sejmiku Województwa Podkarpackiego:
Okręg nr 1 (Rzeszów, pow. leżajski; pow. łańcucki; pow. rzeszowski)
Ożóg Karol (PiS),
Paul Jerzy (PiS),
Cypryś Jerzy (PiS),
Fijołek Marcin (PiS),
Kruczek Stanisław (PiS),
Ignaczak Krzysztof (Trzecia Droga),
Kaźmierczak Jolanta (Koalicja Obywatelska),
Ordyczyński Marek (Koalicja Obywatelska).
Okręg nr 2 (pow. dębicki; pow. mielecki; pow. ropczycko‑sędziszowski; pow. strzyżowski)
Ortyl Władysław (PiS),
Magdoń Jacek (PiS),
Łączak Czesław (PiS),
Bieszczad Stefan (PiS),
Tarapata Jan (Trzecia Droga),
Pazdan Paweł (Koalicja Obywatelska).
Okręg nr 3 (Tarnobrzeg; pow. kolbuszowski; pow. niżański; pow. stalowowolski; pow. tarnobrzeski)
Draus Ewa (PiS),
Piech Kamila (PiS),
Romaniuk Bogdan (PiS),
Knap Renata (PiS),
Butryn Renata (Koalicja Obywatelska).
Okręg nr 4 (Przemyśl, pow. jarosławski; pow. lubaczowski; pow. przemyski; pow. przeworski)
Pilch Piotr (PiS),
Południak Sabina (PiS),
Huk Anna (PiS),
Majkowski Mirosław (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy),
Koba Wiktor (Trzecia Droga), Kłak Krzysztof (Koalicja Obywatelska).
Okręg nr 5 (Krosno; pow. bieszczadzki; pow. brzozowski; pow. jasielski; pow. krośnieński; pow. leski; pow. sanocki)
Borcz Jerzy (PiS),
Brewczak Monika (PiS),
Lechwar Mateusz (PiS),
Bril Joanna Katarzyna (PiS),
Śnieżek Adam (PiS),
Berkowicz Adam (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy),
Sobieraj Dariusz (Trzecia Droga),
Baran Bronisław (Koalicja Obywatelska).
Wokul