Wiktoria Barańska na czele podkarpackiej listy Lewicy do europarlamentu

KATEGORIA: POLITYKA / 27 kwietnia 2024

Wiktoria Barańska
Fot. Maciej Terpiński

Kolejne ugrupowanie ogłosiło kandydatów w eurowyborach. Na czele podkarpackiej listy Lewicy w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdzie się 27-letnia Wiktoria Barańska z Sanoka.

W czwartek listę Lewicy zatwierdziły władze podkarpackich struktur partii, w piątek zrobił to jej zarząd krajowy, a w sobotę (27 kwietnia) zostanie zaprezentowana na konwencji w Warszawie.

Listę w naszym województwie otworzy pochodząca z Sanoka Wiktoria Barańska, działaczka partii Razem, zarządu stowarzyszenia Spójnik, grupy Tęczowy Sanok oraz sekretariatu Koalicji Miast Maszerujących, jest też współorganizatorką sanockiego i rzeszowskiego Marszu Równości.

Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna, polonistyka komparatystyka. Jest w trakcie szkoły doktorskiej w dyscyplinie: nauki o mediach. Ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim tłumaczenia prawnicze i specjalistyczne w języku angielskim.

Barańska ma 27 lat, jest przedstawicielką młodego pokolenia Lewicy. Wybory do Parlamentu Europejskiego nie są pierwszymi, w jakich startuje. W ostatnich wyborach samorządowych startowała do sejmiku podkarpackiego, a 15 października 2023 r. do Sejmu.

Jak informuje Lewica, lista składa się z dziesięciu kandydatów, pięciu kobiet i pięciu mężczyzn, reprezentują różne środowiska społeczne i zawodowe w tym profesorów, aktywistów społecznych, pracowników samorządowych i przedsiębiorców. Średnia wieku kandydatów wynosi niecałe 39 lat.

Na drugim miejscu znalazł się 52-letni Grzegorz Budzik z Rzeszowa, profesor, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, były radny miasta Rzeszowa. Na trzecim Agnieszka Chmiel z Rzeszowa (45 lat), pracownik Urzędu Miasta, przedstawicielka Rady Osiedla Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie, wiceprzewodnicząca podkarpackiej Nowej Lewicy. Na czwartym 21-letni Jakub Skiba z powiatu niżańskiego, student administracji, przewodniczący Parlamentu Studentów WSPiA, sekretarz podkarpackiego sztabu wyborczego Lewicy w wyborach samorządowych teraz sztabu wyborczego w eurowyborach.

Piąte miejsce otrzymała 40-letnia Monika Kurek z powiatu mieleckiego, zaangażowana na rzecz praw osób z niepełnosprawnością. Szóste - Wiesław Woś z Przemyśla (54 lata), wiceprzewodniczący podkarpackiej Nowej Lewicy. Na siódmym znalazła się 32-letnia Magdalena Szczepańska z Rzeszowa, wolontariuszka w fundacjach wspierających osoby z niepełnosprawnościami, działa na rzecz zwierząt wspierając fundację Felineus. Na ósmym - Przemysław Róg (37 lat) z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, przedsiębiorca, mediator przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

Dziewiąte miejsce przypadło Iwonie Urban (34 lata) z powiatu jasielskiego, która jest agentem ubezpieczeniowy w Kołaczycach, wolontariuszką w hospicjum w Krośnie. Na ostatnim, dziesiątym miejscu znalazł się 45-letni Gabriel Zajdel z Krosna, który ukończył filologię angielską, jest też inżynierem mechatroniki, przewodniczący rady powiatowej Nowej Lewicy w Krośnie oraz sekretarz wojewódzki Lewicy na Podkarpaciu, a także radny miejski Krosna.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. W Polsce wybierzemy 53 europarlamentarzystów.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4