W czerwcu kolejne pokazy filmowe w DKF „Klaps”. Jeden będzie wyjątkowy!

KATEGORIA: KULTURA / 2 czerwca 2024

Grafika: materiał prasowy

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza w czerwcu na kolejne ciekawe projekcje filmowe, które tradycyjnie połączone są z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. W tym miesiącu, konkretnie w poniedziałek 24 czerwca odbędzie się także wyjątkowy, bo jubileuszowy pokaz filmowy, z okazji 65-lecia DKF „Klaps”. Przed każdą z czerwcowych projekcji prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z 1959 roku.

DKF „Klaps” zaprasza w czerwcu, swoich stałych bywalców, oraz tych, którzy chcieliby dołączyć do Klubu na: THE OLD OAK - reż. Ken Loach, ANSELM - reż. Wim Wenders, EUREKA - reż. Lisandro Alonso oraz wyjątkowy pokaz w poniedziałek 24 czerwca, filmu MANIA. Historia pracownicy fabryki papierosów - reż. Eugen Illés. Jest to niemy obraz z 1918 roku z muzyką w wykonaniu Zespołu „Czerwie”. Będzie to wyjątkowe spotkanie, bo jubileuszowe z okazji 65-lecia DKF-u „Klaps”.

Wszystkie pokazy filmów odbywać się będą w poniedziałki, o godz. 19:00, w sali kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury, przy ul. Stefana Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 30 zł, a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł w kasie biletowej WDK.

Szczegółowe opisy filmów

W poniedziałek 3 czerwca o godz. 19.00 pokaz filmu THE OLD OAK, reż. Ken Loach.

Gatunek: dramat / produkcja: Wielka Brytania, Belgia, Francja 2023 / czas trwania: 113 min.

Wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym wrogości.

Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji. Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, poczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, że przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką.

Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach po raz kolejny bierze na warsztat ważny społeczny temat i szuka światła tam, gdzie wcale nie jest o nie łatwo. Podejmując problem imigracji, zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u swoich rodaków, nie bez przyczyn odnosząc się do głębokich systemowych zaniedbań.

Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności co potwierdzają nagrody jakie od niej otrzymał:

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – nagroda publiczności

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Ghent – nagroda publiczności

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – nagroda publiczności

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cinefest Sudbury – nagroda publiczności

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palic – nagroda publiczności

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Calgary – nagroda publiczności

W poniedziałek 10 czerwca o godz. 19.00 pokaz filmu ANSELM , reż. Wim Wenders.

Gatunek: biograficzny, dokumentalny / produkcja: Niemcy, Francja, 2023 / czas: 93 min.

- Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej „Pinie” Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli siostrzeniec Wendersa) z uznanym artystą.

W poniedziałek 17 czerwca o godz. 19.00 pokaz filmu EUREKA, reż. Lisandro Alonso.

Gatunek: dramat, fantasy / produkcja: Argentyna, Francja, Niemcy 2023 / czas trwania: 146 min.

Reżyser tego filmu płynnie przemieszcza się pomiędzy kilkoma epokami, gatunkami i konwencjami. Czarno-biały western (z Chiarą Mastroianni i Viggo Mortensenem w obsadzie), przypominający Miasteczko Twin Peaks lub najnowszy sezon Detektywa, skąpany w czerwono-niebieskich światłach radiowozu współczesny kryminał, którego akcja rozgrywa się w rezerwacie Indian w Dakocie, i wreszcie zanurzona w latach 70-tych przypowieść o winie, karze i gorączce złota w amazońskiej dżungli.

„Eureka” skupia się na kwestii reprezentacji. Jej bohaterowie, rdzenni mieszkańcy obu Ameryk, zamknięci są w narzuconych im ramach, a ucieczką przed przesądzonym przez kolonizację (także artystyczną) losem jest nieustanny ruch, przemieszczenie w stronę tego, co nieuchwytne, radykalna przemiana. Tym procesom podlega także sam film, który nie przywiązując się do żadnej narracji, uwalnia od ich kategoryczności zarówno bohaterów, jak i widzów. To, co łączy wszystkie części „Eureki”, to hipnotyczny rytm, gęstość i uroda obrazów.

W poniedziałek 24 czerwca o godz. 19.00 pokaz filmu MANIA. Historia pracownicy fabryki papierosów, reż. Eugen Illés.

Gatunek: dramat, niemy / produkcja: Niemcy 1918 / czas trwania: 85 min.

Poruszająca historia wielkiej miłości Mani Walkowskiej (pracownicy fabryki papierosów) do utalentowanego kompozytora Hansa.

Mania, młoda i ładna pracownica fabryki papierosów, zostaje wybrana na modelkę na plakacie reklamowym nowej marki papierosów. U Heinza Alexa, malarza, który ma być autorem plakatu, poznaje młodego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością. Tymczasem Morelli, bogaty i wpływowy mecenas sztuki, zaintrygowany urodą modelki z plakatu, urządza wielki bal, na który zaprasza Manię. W trakcie zabawy usilnie zabiega o jej względy, jednak bezskutecznie. Mania inspiruje Hansa do napisania opery, która ma być wystawiona w berlińskiej operze. Zazdrosny Morelli, jeden z akcjonariuszy Opery Narodowej, używa swoich wpływów i dzieło Hansa, zatytułowane Mania, zostaje odrzucone. Dziewczyna próbuje przekonać Morellego, by pomógł Hansowi. Morelli zgadza się, ale pod warunkiem, że do czasu premiery Mania zamieszka z nim i zostanie jego kochanką.

Dyrektor opery Dreyer zgadza się na wystawienie opery Hansa. Kompozytor zmienia tytuł swojego dzieła na Tarantella. Na premierze miejsca w loży honorowej zajmują Mania i Morelli. W przerwie Mania spotyka się z Hansem i próbuje wyjaśnić mu, że nadal go kocha, a z Morellim związała się tylko po to, by Hans mógł wystawić swoją operę. Kompozytor nie chce jej słuchać. Zrozpaczona Mania zamyka w garderobie tancerkę, przebiera się za nią i zajmuje jej miejsce na scenie. Zamienia również rekwizyt - atrapę rewolweru na prawdziwą broń...

Mania jest jednym z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri. Nakręciła go w roku 1918, tuż po wyjeździe z Polski i zerwaniu kontraktu z wytwórnią Sfinks. W tym samym roku aktorka wystąpiła jeszcze w kilku filmach niemieckich wytwórni Union (tzw. seria filmów sezonu 1918/1919) - m.in. Oczy Mumii Ma (Die Augen der Mumie Ma, reż. Ernst Lubitsch), Żółty paszport (Der gelbe Schein, reż. Victor Janson, Eugen Illes) oraz Carmen (reż. Ernst Lubitsch). Ten ostatni przyniósł Poli Negri wielki rozgłos i rozpoczął jej wielką światową karierę.

Film przez wiele lat był uznawany za bezpowrotnie zaginiony. W roku 2006 prywatny kolekcjoner z Czech zwrócił się do Filmoteki Narodowej z ofertą sprzedaży kopii filmu z Polą Negri. Okazało się, że jest to film Mania. Fakt, że archiwa zagraniczne nie posiadają tego tytułu, a także nieliczne i lakoniczne wzmianki o filmie w źródłach o historii kina tego okresu wskazują, że prawdopodobnie jest to jedyna kopia tego filmu na świecie. (https://www.nitrofilm.pl).

Zadanie realizowane jest ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4