MTU Aero Engines od 15 lat działa pod Rzeszowem. Zatrudniają 1200 osób

KATEGORIA: GOSPODARKA / 3 czerwca 2024

Fot. Materiały prasowe MTU Aero Engines Polska

Firma MTU Aero Engines Polska działająca w podrzeszowskiej Tajęcinie świętuje swoje piętnastolecie. Zakład zatrudniający obecnie 1200 osób jest ważnym graczem na rynku produkcji części do silników lotniczych. - W co trzecim samolocie pasażerskim znajdują się części wyprodukowane przez naszą firmę - chwalą się władze MTU Aero Engines Polska.

15 lat na rynku

MTU Aero Polska od 15 lat w podrzeszowskiej Tajęcinie zajmuje się produkcją i serwisem części do silników samolotowych. Firma ulokowana na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego Aeropolis, to ważna część grupy MTU Aero Engines, jednego ze światowych potentatów w branży zajmującej się wytwarzaniem części do silników lotniczych. Decyzja o ulokowaniu zakładu w pobliżu Rzeszowa zapadła w 2007 roku.

- Nasz rozwój i wyniki firmy świadczą o tym, że cała infrastruktura i wsparcie, jakie mamy w regionie, pozwala na dobry rozwój firmy. Współpraca w ramach Doliny Lotniczej oraz z lokalnymi władzami przebiega bardzo sprawnie - mówi Jan Florian, prezes zarządu MTU Aero Engines Polska.

Ważnym argumentem dla ulokowania zakładu właśnie na Podkarpaciu była funkcjonująca w regionie Dolna Lotnicza.

- Przystąpiliśmy do niej w 2008 roku, czyli jeszcze na etapie budowy zakładu. Bycie w gronie 190 firm głównie z branży lotniczej pozwala nam na wymianę doświadczeń, budowanie programów szkoleniowych z uczelniami, mamy też dostęp do kontrahentów, baza dostawców jest dla nas cenna. Teraz pracujemy z ponad 60 podmiotami z Doliny Lotniczej – zaznacza Aneta Strugalska, członek zarządu MTU Aero Engines Polska.

- Mówi się, że w każdym samolocie, który lata jest przynajmniej jedna część z tego regionu, a my możemy chwalić się tym, że w co trzecim samolocie pasażerskim są części z MTU Aero Engines dodaje Strugalska.

Plany rozwojowe

Od momentu powstania firma rozwinęła się z zakładu zatrudniającego około 240 osób, do jednego z najważniejszych zakładów grupy MTU Aero Engines. Docelowo planowano, że będzie pracować tam 418 pracowników. Plany rozwojowe uległy korekcie i obecnie w podrzeszowskim zakładzie pracuje 1200 osób.

- W tym roku planujemy przekroczenie 1 milion roboczogodzin. W ciągu kolejnych 3 lat mamy plany dalszego rozwoju, chcemy zatrudnić kolejne 300 osób - podkreśla Aneta Strugalska.

W ciągu ostatnich 15 lat wartość inwestycji firmy przekroczyła 950 mln zł, w perspektywie kolejnych 3 lat planowane są kolejne przedsięwzięcia za 170 mln zł. Władze MTU Aero Engines z optymizmem zerkają na odradzający się po pandemii COVID 19 rynek lotniczy, co służyć będzie coraz większemu zapotrzebowaniu na części do samolotów.

- Patrzymy bardzo optymistycznie na to, co dzieje się w branży. Stawiamy na rozwój nowych technologii i nowych produktów, które plasują nas w grupie najlepszych wytwórców części lotniczych - dodaje prezes Jan Florian.

Produkują, montują i naprawiają

W ciągu ostatnich 15 lat zakład MTU Aero Engines Polska w Tajęcinie był dwukrotnie rozbudowywany. Obecnie zajmuje się przede wszystkim rozwojem i produkcją części i podzespołów do silników, montażem turbin LPT oraz wlotów turbin (TCF), naprawą części do silników lotniczych, dostawami części zewnętrznych oraz akcesoriów do silnika V2500. Niezwykle ważną rolę pełni polski dział IT, który dostarcza zaawansowane usługi informatyczne i oprogramowanie dla sieci zakładów MTU Aero Engines na całym świecie.

MTU Aero Engines Polska produkuje części do silników: m.in: łopatki rotujące i kierujące do turbin niskiego ciśnienia, uszczelnienia oraz dyski i bliski specjalnie zaprojektowane do samolotów takich jak Airbus A220, A320, A380, a także samolotów biznesowych Cessna czy Gulfstream. Ponadto, firma produkuje komponenty do turbiny gazowej serii LM6000™, co świadczy o jej wszechstronnych możliwościach produkcyjnych.

MTU Aero Engines Polska specjalizuje się w montażu modułów typu TCF (wlot turbiny) do samolotów Boeing 787 Dreamliner i Boeing 777X oraz modułów turbin LPT niskiego ciśnienia do samolotów np. A320neo i A220.

Firma dba również o rozwój regionu poprzez szereg inicjatyw lokalnych i regionalnych, od współpracy z uczelniami po organizowanie wydarzeń mających na celu promowanie edukacji, zdrowia czy zrównoważonego rozwoju. Dzięki tym projektom zaangażowanie w rozwój technologiczny firmy idzie w parze z odpowiedzialnością społeczną. Jednym z projektów jest MTUlandia, czyli lotniczy plac zabaw, który powstał w Rzeszowie przy ul. Sondeja.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

Zdjęcia: Materiały prasowe MTU Aero Engines Polska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4