Podkarpacka Dolina Wodorowa się powiększa. PCI zostało jej członkiem

KATEGORIA: GOSPODARKA / 4 czerwca 2024

Fot. Michał Hubala/Podkarpackie Centrum Innowacji

Podkarpackie Centrum Innowacji zostało członkiem Podkarpackiej Doliny Wodorowej, której celem jest rozwijanie technologii w oparciu o wodór. - To ważny moment dla PCI - podkreślał podczas wtorkowej konferencji prasowej marszałek województwa Władysław Ortyl.

PCI stawia na wodór

Przypomnijmy, że Podkarpacka Dolina Wodorowa działa od 2021 roku, a jej głównym celem jest rozwoju technologii wodorowej, w celu wykorzystania tego pierwiastka w gospodarce. W inicjatywie, która przerodziła się w stowarzyszenie uczestniczą uczelnie wyższe, samorządy i przedstawiciele biznesu.

Teraz do Podkarpackiej Doliny Wodorowej dołącza Podkarpackie Centrum Innowacji. Jednostka nadzorowana przez samorząd województwa podkarpackiego już od pewnego czasu angażuje się w działania na rzecz rozwoju i wykorzystania technologii wodorowej.

We wtorek 4 czerwca PCI oficjalnie stała się członkiem Podkarpackiej Doliny Wodorowej, o czym poinformowano podczas konferencji prasowej, która poprzedziła otwarcie sympozjum poświęconego gospodarce wodorowej. To jeden z elementów wizyty studyjnej na Podkarpaciu parterów projektu UNLOCK, w który zaangażowany jest również samorząd województwa podkarpackiego. W spotkaniu brali udział goście z kilku europejskich państw, którzy rozmawiają o rozwoju zielonej energii opartej na wodorze i dzielą się swoimi doświadczeniami.

- To ważny moment dla Podkarpackiego Centrum Innowacji – powiedział w Podkarpackim Centrum Innowacji marszałek Władysław Ortyl, kiedy przekazana została informacja o przystąpieniu PCI do Doliny Wodorowej.

Projekt UNLOCK

Marszałek – mówiąc o projekcie UNLOCK, w który zaangażowany jest samorząd województwa – podkreślał jego znaczenie dla rozwoju całego regionu, a zwłaszcza dla małych i średnich firm, które chcą w obszar zielonej, wodorowej energii wejść.

- Nasza Dolina Wodorowa i nasze wszystkie projekty wodorowe, które na Podkarpaciu się dzieją, które są przygotowywane, będą mogły uzyskiwać wsparcie doradcze, wsparcie doświadczeń i dobrych praktyk, które są realizowane w innych miejscach Europy i naszego kraju – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W projekt UNLOCK – którego pełna nazwa po polsku brzmi: „Uwolnienie zielonej gospodarki wodorowej dla MŚP w Regionach Europejskich”, zaangażowanych jest kilka europejskich regionów ze Szwecji, Holandii, Włoch, Portugalii i Hiszpanii. Liderem projektu jest holenderski Uniwersytet Nauk Stosowanych w Groningen. W tym gronie znalazło się również województwo podkarpackie. Projekt realizowany jest od marca 2023 roku, a wydarzenie w Rzeszowie jest trzecim spotkaniem partnerów projektu.

- Kroczymy po takim gruncie, który jest nam dzisiaj nie do końca znany, w kategoriach przyszłości, która nas w tym obszarze czeka. Ale właśnie przez takie projekty, przez takie kontakty międzynarodowe, przez współpracę różnych instytucji, możemy te swoje kompetencje i doświadczenia w coraz większym zakresie budować – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Michał Hubala/Podkarpackie Centrum Innowacji

Projekt UNLOCK realizowany jest w ramach programu Interreg Europe, co – jak podkreślił marszałek - jest niezwykle ważne, gdyż trzeba angażować środki z różnych źródeł – regionalnych, krajowych i europejskich.

- Trzeba sięgać po fundusze do programów, które mają charakter europejski, trzeba sięgać po bezpośrednie instrumenty finansowe, które są w Brukseli. To jest ważna sprawa, aby te wszystkie źródła finansowania mogły być kojarzone, żeby dawały pewien montaż finansowy, a także montaż efektów. Synergia tych projektów będzie dawała naprawdę bardzo dobre rezultaty – przekonywał Władysław Ortyl.

Podczas konferencji prasowej marszałek Ortyl odniósł się do kwestii transformacji energetycznej, podkreślając, że obciążone zostaną nią głównie mieszkańcy, samorządy i firmy.

- Transformacja energetyczna musi mieć miejsce i na Podkarpaciu, i w naszym kraju, w Unii Europejskiej. Wszystkie rzeczy i założenia związane z zieloną energią, która nie będzie dawała negatywnych skutków dla naszego środowiska, powinniśmy wdrażać najszybciej jak możemy. Ale musimy też mieć na uwadze nasze moce finansowe czy skutki finansowe tych działań, które będą przekładane na przedsiębiorców, na społeczeństwo – podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

Mówiąc o spotkaniu w ramach projektu UNLOCK, marszałek podkreślał również jego znaczenie dla małych i średnich firm, które mogą skorzystać na takich działaniach.

- Dziś mówimy o tym, jak można zaangażować i przejść do tej zielonej energii opartej na wodorze nasze małe i średnie przedsiębiorstwa. Przypomnę, że są to firmy, które nie są bogate kadrowo, nie są też zasobne w środki finansowe, które mogłyby służyć takiej transformacji, więc tutaj będzie można patrzeć na to, jak robi się to w innych krajach, w innych miejscach w Europie i w Polsce – powiedział marszałek Ortyl.

Fot. Michał Hubala/Podkarpackie Centrum Innowacji

Dzielą się doświadczeniem

Beata Kviatek – koordynator projektu UNLOCK z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Groningen mówiła o tym, jakie są cele projektu i jak są one realizowane.

- Poprzez dzielenie się doświadczeniami i angażowanie się we wspólne działania edukacyjne w ramach projektu UNLOCK, władze regionalne wraz z innymi partnerami, przy wsparciu ekspertów z uniwersytetów, zidentyfikują dobre praktyki administracyjne, które staną się inspiracją i wzorem dla innych regionów Europy – powiedziała Beata Kviatek.

Prof. Jarosław Sęp – prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa oraz prorektor ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, poinformował podczas konferencji, że PCI jednogłośnie zostało przyjęte do Doliny Wodorowej. Mówiąc o projekcie UNLOCK podkreślił, że jego głównym celem jest to, aby zielona energia bazująca na wodorze, zaczęła być stosowana w małych i średnich przedsiębiorstwach.

- To trudny krok, ale wizyta w Holandii sprzed roku, pokazuje, że to jest możliwe. I ten projekt daje nam możliwość, żebyśmy popatrzyli na te dobre praktyki realizowane w regionach i tymi praktykami się wymienili. Abyśmy poszukali czegoś, co w języku zarządczym nazywamy efektem synergii i takie elementy się już rysują, a pewnym takim instytucjonalnym zapleczem dla tych wszystkich aktywności staje się Podkarpacka Dolina Wodorowa – powiedział prof. Jarosław Sęp.

Fot. Michał Hubala/Podkarpackie Centrum Innowacji

- Jesteśmy w bardzo ważnym momencie naszej lokalnej gospodarki wodorowej. Wspominamy o różnych inicjatywach, łamiemy bariery, które byśmy nazwali barierami technicznymi. One stają się dla nas coraz łatwiejsze do pokonania i zaczynamy liczyć pieniądze i tu się okazuje, że każda nowość jest droga. Więc kolejny krok, który będziemy musieli wykonać, to doprowadzenie tych technologii wodorowych do tego, aby ich zastosowanie było ekonomicznie zasadne. To jest kolejna praca, którą musimy wykonać – podkreślił w dalszej części prorektor Sęp.

Jak podkreślił prof. Jarosław Sęp, udział w takim projekcie, jak UNLOCK ułatwi pozyskiwanie środków finansowych.

Tabisz: chcemy być aktywnym graczem

- Podkarpackie Centrum Innowacji chce być aktywnym graczem, aktywnym podmiotem w tym ekosystemie podkarpackim, który stara się rozwijać technologie wodorowe, poszerzać naszą wiedzę. My jako PCI, możemy przede wszystkim tę wiedzę agregować – mówił prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji Michał Tabisz.

Fot. Michał Hubala/Podkarpackie Centrum Innowacji

Bezpośrednio po zakończeniu konferencji prasowej rozpoczęło się sympozjum poświęcone „polityce regionalnej mającej na celu wzmocnienie zrównoważonego wzrostu konkurencyjności MŚP i tworzenia miejsc pracy w rozwijającym się zielonym regionie H2”. marszałek Władysław Ortyl podkreślił.

- Cieszymy się bardzo, że jesteśmy na tej drodze, która prowadzi nas do transformacji energetycznej. Tych przykładów, które będą tutaj jako dobre praktyki zaprezentowane, będzie oczywiście dużo. Także z naszej strony, podkarpackiej. To świadczy o tym, że mamy kilka dobrych praktyk, kilka dobrych działań, które mogą stworzyć tę pewną grupę, dać efekt synergii związanej z rozwojem paliwa, które jest czyste, które jest paliwem przyszłości – powiedział rozpoczynając sympozjum marszałek Ortyl.

W ramach wizyty studyjnej oprócz sympozjum uczestnicy odwiedzą m.in. Instytut Energetyki CEREL, Laboratorium Wodoru Politechniki Rzeszowskiej oraz firmę ML System.

Projekt UNLOCK w imieniu samorządu województwa realizuje Departament Gospodarki Regionalnej UMWP, który zorganizował spotkanie partnerów na Podkarpaciu.

- Cieszymy się, że możemy pokazać nasz dorobek w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej, pokazać, jakie są nasze inicjatywy we wdrażaniu zielonej, wodorowej energii na Podkarpaciu, a jest ich wiele – zapewnia Danuta Cichoń, dyrektor Departamentu Gospodarki Regionalnej UMWP.

Wokul

Fot. Michał Hubala/Podkarpackie Centrum Innowacji

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4