Święto Podhalańczyków w Rzeszowie: „Jesteście strażnikami pokoju”

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 6 czerwca 2024

Fot. Karol Woliński

W czwartek 6 czerwca w Rzeszowie świętowano 31. rocznicę powołania 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. W trakcie okolicznościowych przemówień z tej okazji, podkreślano jak ważną rolę w coraz mniej spokojnych czasach dla Europy pełnią żołnierze 21. BSP.

Święto Podhalańczyków

Czwartkowe obchody z okazji 31. rocznicy powołania 21. Brygady Strzelców Podhalańskich rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej. Tuż po nabożeństwie przy murach świątyni odbył się apel pamięci, wystrzelono także salwę honorową, a pod tablicą pamięci żołnierzy poległych w czasie wojny złożono kwiaty.

Następnie żołnierze 21. BSP przemaszerowali na al. Cieplińskiego, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Jako pierwszy głos zabrał gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz, dowódca 21. BSP, który przywitał wszystkich gości, żołnierzy i mieszkańców Rzeszowa. Na początku swojego przemówienia przypomniał długą i bogatą historię jednostek podhalańskich, z których wywodzi się obecna 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, powołana w 1993 roku.

- To ponad 100 lat historii tradycji jednostek podhalańskich budowanych przede wszystkim ofiarą życia, krwią, poświęceniem, zaangażowaniem, ale i budowaniem odpowiednich postaw. To walka o wyzwolenie w czasie I wojny światowej, udział w wojnie polsko-bolszewickiej, obrona 1939 roku, działania naszych bohaterów pod Narwikiem, Tobrukiem czy Monte Cassino - mówił dowódca 21. BSP.

Gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz podczas święta swojej jednostki podsumował minione 12 miesięcy.

- Był to naprawdę dobry rok, który obfitował w wiele przedsięwzięć szkoleniowych i kulturalnych, ale przede wszystkim skupiony był na rozwoju brygady przy jednoczesnym pozyskiwaniu nowych zdolności, utrzymywaniu tych już posiadanych i permanentnym wspieraniu straży granicznej przy obronie naszej wschodniej granicy - zaznaczył dowódca 21. BSP.

„Dobre fundamenty”

Gen. Nastarowicz przypominał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy powstały nowe jednostki. Na bazie batalionu saperów powstał 18. Pułk Saperów. Utworzono również dwa nowe garnizony w Wojnarowej i Gniewczynie Łańcuckiej.

- Mieliśmy ogrom pracy w obszarach infrastrukturalnych, jak i kadrowych. Wszystko to daje się pogodzić, bo brygada została zbudowana na dobrych fundamentach, jakimi były wartości przekazywane przez naszych wielkich poprzedników - mówił gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz, który dziękował żołnierzom za służbę.

- Dziękuję moim dowódcom, żołnierzom, pracownikom resortu obrony narodowej. To wy tworzycie ten niepowtarzalny klimat, atmosferę wyjątkowości, połączenie tradycję z nowoczesnością, odpowiadacie za współpracę z jednostkami górskimi innych państw, kooperację z sojusznikami, ochronę granicy – mówił dowódca 21. BSP, który zwracał uwagę, jak ważną rolę dla żołnierzy pełnią ich bliscy.

- Sukces żołnierza to nie tylko jego zaangażowanie i rozwój, miara jego sukcesu jest okupiona ogromem wysiłku i wyrzeczeń jego najbliższych - rodziny. Proszę was żołnierze, podziękujcie im dzisiaj za to w imieniu własnym, jak i moim - mówił gen. Nastarowicz.

Głos zabrał również gen. bryg. Dariusz Lewandowski, zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej, w której skład wchodzi 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Był on dowódcą Podhalańczyków przed gen. Nastarowiczem.

- Był to dobry rok dla brygady, bo potrafiliście przekuć wyzwania w sukces. W imieniu dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i jako były dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, chcę Wam jeszcze raz podziękować. Przed Wami potężniejsze wyzwania, ale jestem przekonany, że będziecie w stanie je przezwyciężyć – mówił gen. Lewandowski.

Duma Podkarpacia i Polski

Podczas uroczystości z okazji 31 rocznicy powołania 21. Brygady Strzelców Podhalańskich głos zabrała również wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

- 21. Brygada Strzelców Podhalańskich to prawdziwa duma Podkarpacia i Polski. Wzrosła ona w społeczność regionu, stając się wzorem i inspiracją dla młodych pokoleń żołnierzy, którzy marzą o wstąpieniu do wojska. Formacja nosząca imię gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza łączy w sobie ogromne tradycje przedwojennych jednostek podhalańskich i nowoczesności - mówiła wojewoda podkarpacki dodając, że 21. BSP to kluczowy element sił zbrojnych Rzeczpospolitej.

- Dzisiejszy świat sprawia, że przed Wami coraz nowe wyzwania, choćby z powodu położenia przygranicznego naszego regionu i toczącej się na Ukrainie wojny. Dzięki Waszej nieprzerwanej gotowości do działania, ale także fachowemu wyszkoleniu, nowoczesnemu i trwale wzbogacanemu wyposażeniu, możemy być pewni, że bezpieczeństwo Ojczyzny jest w najlepszych rękach - powiedziała Teresa Kubas-Hul.

Ożóg: jesteście strażnikami pokoju

Wicemarszałek województwa Karol Ożóg przypominał, że 21. BSP kontynuuje tradycje historycznych jednostek podhalańskich w obronie wolności i bezpieczeństwa kraju.

- Niech ten wyjątkowy dzień będzie momentem refleksji i dumy z dotychczasowych osiągnięć. Niech duch Podhala towarzyszy przy każdym wyzwaniu, z którym przyjdzie się mierzyć. Jesteście strażnikami pokoju i bezpieczeństwa, a Wasza służba jest niezastąpiona - stwierdził wicemarszałek Ożóg.

Głos zabrał również wiceprezydent Rzeszowa Marcin Deręgowski, dla którego było to pierwsze publiczne wystąpienie jako przedstawiciela władz miasta. W trakcie przemowy zwracał on uwagę, że żyjemy w coraz bardziej niespokojnych czasach.

- W tej sytuacji mieszkańcy naszego miasta, coraz uważniej śledzą aktywność brygady. Z jednej strony towarzyszy temu niepokój, ale z drugiej jednak przekonanie, że wraz z innymi jednostkami Wojska Polskiego i służbami mundurowymi zapewnicie nam maksymalny poziom bezpieczeństwa - zauważył wiceprezydent Rzeszowa.

W trakcie czwartkowych uroczystości wręczono również odznaczenia dla żołnierzy i osób cywilnych zasłużonych dla 21. BSP. Wydarzenie zakończyła efektowna defilada ulicami miasta. W Parku Jedności Polonii z Macierzą do 19.00 potrwa piknik żołnierski.

Dzień wcześniej, w środę 5 czerwca na terenie Politechniki Rzeszowskiej odbyła się uroczysta gala z okazji 31. rocznicy sformowania 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. W jej trakcie dowódca 21. BSP gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz wręczył wyróżnienia najbardziej zasłużonym żołnierzom oraz sympatykom i przyjaciołom brygady. Wśród wyróżnień znalazły się statuetki Podhalańczyka i Harnasia, odznaki „Zasłużony Żołnierz RP III stopnia”, „Odznaki Pamiątkowe 21. BSP” oraz srebrne monety kolekcjonerskie z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Wydarzenie uświetniła orkiestra wojskowa z Rzeszowa, chór Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz solistki z Klubu 21. BSP.

***

21. Brygada Strzelców Podhalańskich została powołana 26 maja 1993 roku na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i sformowana na bazie byłej 9. Dywizji Zmechanizowanej i 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej. Dla zachowania w pamięci bohaterskich czynów żołnierzy jednostek podhalańskich, Minister Obrony Narodowej decyzją z 12 maja 1994 roku nakazał sformowanej 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich przejąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje wszystkich jednostek górskich. Brygada otrzymała imię gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

21. BSP składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, jako lekki związek taktyczny jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych. Żołnierze 21. BSP uczestniczyli w misjach zagranicznych w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Brygada, której dowództwo zlokalizowane jest w Rzeszowie wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Karol Woliński

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4