Finisz kampanii wyborczej do PE. Dominował temat bezpieczeństwa kraju

KATEGORIA: POLITYKA / 7 czerwca 2024

Fot. fill/Pixabay.com

Bezpieczeństwo – to słowo najczęściej padało z ust kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu w ostatnim dniu kampanii wyborczej. Wszystko to w związku z ostatnimi wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej.

PiS: chcemy bezpiecznej Polski

Politycy Prawa i Sprawiedliwości na finiszu kampanii wyborczej pojawili się na rzeszowskim Rynku i zachęcali oczywiście mieszkańców Podkarpacia do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach i przypominali, jaka jest ich stawka.

- Ta kampania była szczególną okazją do spotkań z naszymi wyborcami. Rozmawialiśmy o wielu ważnych sprawach. Tych dotyczących bezpośrednio spraw realizowanych przez Komisję Europejską i Parlament Europejski, a więc kwestii związanych z zielonym ładem i dyrektywą budynkową - mówiła poseł PiS Ewa Leniart.

Fot. Karol Woliński

Wiodącym tematem piątkowej konferencji kandydatów PiS była jednak kwestia bezpieczeństwa. Dzień wcześniej zmarł 21-letni żołnierz, który pod koniec maja został zaatakowany przez agresywnych migrantów na polsko-białoruskiej granicy. W ten sam dzień portal Onet.pl poinformował o tym, że trzej inni żołnierze broniący polskiej granicy, zostali zatrzymani przez Żandarmerię Wojskową, w związku z oddaniem strzałów ostrzegawczych, broniąc się przed naporem sporem grupy migrantów.

- Dzisiaj wzywamy wszystkich polskich samorządowców do tego ażeby z wielką siłą stanąć po stronie polskiego żołnierza i wesprzeć tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Takie też jest nasze przesłanie. Chcemy bezpiecznej Polski, bezpiecznego Podkarpacia w bezpiecznej Europie - zaznaczyła Ewa Leniart.

Ortyl: bezpieczeństwo priorytetem

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślał, że w związku z wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy i śmiercią polskiego żołnierza, zarząd województwa jednogłośnie przyjął apel dotyczący podniesienia poziomu bezpieczeństwa w regionie.

- Sprawy, które dzieją się na granicy, wymagają poważnego potraktowania. Dzisiaj jak film przewijają się nam wydarzenia sprzed kilku lat, kiedy to krytykowano budowę zapory na granicy, gdy nieodpowiedzialnymi wypowiedziami politycznymi obrażano naszych żołnierzy - stwierdził Ortyl.

Fot. Karol Woliński

Marszałek Ortyl przypomniał, że zarząd województwa podjął także decyzję o powołaniu pełnomocnika zarządu do spraw bezpieczeństwa jednostek podlegających samorządowi.

- Wiemy o tym, że bezpieczeństwo musi być dzisiaj priorytetem. O tym będziemy mówić w Brukseli, bo nie wszyscy wiedzą jak wygląda sytuacja w miejscowościach i województwach, które graniczą z państwami, gdzie toczy się wojna - zaznaczył marszałek.

Warchoł o zatrzymaniu żołnierzy

Poseł Marcin Warchoł, który na liście wyborczej PiS reprezentuje Suwerenną Polskę, kontynuował temat bezpieczeństwa polskich granic i krytykował obecną koalicję rządzącą. Przypominał ataki na polskich żołnierzy i służby za działania na polskiej granicy od początku kryzysu migracyjnego wywołanego przez stronę białoruską.

- Przez ostatnie lata Polacy byli karmieni kłamstwem w tej sprawie. Te wybory będą o tym, czy Polska będzie bezpieczna i o tym, czy ci, którzy bronią naszych granic będą bezpieczni. Obowiązkiem żołnierzy i Straży Granicznej jest obrona ojczyzny, ale obowiązkiem ojczyzny jest obrona żołnierzy - powiedział poseł i były wiceminister sprawiedliwości.

Fot. Karol Woliński

Warchoł odniósł się też do sprawy postawienia zarzutów dla trzech żołnierzy za oddanie strzałów ostrzegawczych w związku z obroną przed agresywną grupą migrantów.

- Zarzuty doprowadziły do zatrzymania polskich żołnierzy. To sytuacja bez precedensu. Domagamy się dymisji ministrów odpowiedzialnych za te decyzje. Nie może być tak, że w polskim rządzie są ministrowie, których działania ocierają się o zdradę - mówił poseł Suwerennej Polski.

Głos podczas konferencji zabrali inni kandydaci PiS – posłowie Maria Kurowska, Marek Kuchciński, Rafał Weber i Teresa Pamuła. Nie było natomiast obu liderów podkarpackiej listy wyborczej PiS, czyli Daniela Obajtka i Bogdana Rzońcy. Z kolei po spotkaniu na rzeszowskim Rynku, na konferencji w Mielcu marszałkowi województwa podkarpackiego Władysławowi Ortylowi poparcia udzielił wieloletni eurodeputowany Tomasz Poręba, który kończy swój aktywny udział w polityce.

Łukacijewska: nie dajmy się wykorzystać

Dwie godziny później na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Kościuszki swoje podsumowanie kampanii wyborczej zorganizowali politycy Koalicji Obywatelskiej. Podczas konferencji prasowej kandydaci KO w ostatnich godzinach walki o głosy wyborców również starali się poruszyć temat bezpieczeństwa kraju.

- W naszej kampanii bardzo mocno wybrzmiewały kwestie bezpieczeństwa. Z tego miejsca w imieniu nas wszystkich chcemy przekazać kondolencje rodzinie żołnierza, który zmarł zaatakowany na granicy z Białorusią – mówiła europoseł Elżbieta Łukacijewska, która dodawała, że kwestie bezpieczeństwa powinny łączyć wszystkich w Polsce.

Fot. Karol Woliński

- Nie dajmy się wykorzystać i podzielić, bo o to chodzi reżimom Łukaszenki i Putina - powiedziała Łukacijewska.

Jolanta Kaźmierczak twierdziła, że wynik niedzielnych wyborów będzie kluczowy dla roli Polski w Unii Europejskiej oraz postawy europejskiej wspólnoty wobec Rosji, która w 2022 roku zaatakowała Ukrainę.

- Na granicy UE trwa teraz największa wojna od czasów II wojny światowej. Agresor pręży muskuły i podnosi głowę, chcąc wrócić do swojej wielkości - mówiła Kaźmierczak.

Fot. Karol Woliński

Była wiceprezydent Rzeszowa, a obecnie radna Sejmiku Województwa próbowała też dyskredytować lidera listy PiS na Podkarpaciu Daniela Obajtka przypominając doniesienia medialne mówiące o tym, że w trakcie kampanii wyborczej często bywał w stolicy Węgier, czyli Budapeszcie.

- Tam jest Orban (Viktor Orban - premier Węgier – dop. red.), który jasno wspiera Putina - stwierdziła radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Wojewoda: jestem ekspertem

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, podczas konferencji prasowej twierdziła, że z racji swojego doświadczenia i wiedzy, jest dobrze przygotowana do pracy w Parlamencie Europejskim.

- Przez prawie 30 lat zabiegałam o fundusze europejskie i jestem ekspertem od funduszy europejskich, niczego nie muszę się tam uczyć. Moim najważniejszym celem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. W PE będę głosem wszystkich mieszkańców Podkarpacia – podkreślała wojewoda.

Fot. Karol Woliński

Kubas-Hul dodała, że oprócz zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców, jej priorytetem jako europarlamentarzystki będzie walka o to, by Podkarpacie było nowoczesnym regionem, który jednak zachowa swoje tradycje i dziedzictwo kulturowe. Podczas konferencji oczywiście zachęcała do udziału w niedzielnych wyborach.

- Te wybory są bardzo ważne, to są wybory o tym, czy chcemy żyć w bezpiecznej Polsce, w zjednoczonej Europie - dodała Teresa Kubas-Hul.

Swoje podsumowanie kampanii wyborczej na piątek planowała również podkarpacka Nowa Lewica, ale zapowiadana konferencja prasowa została odwołana. Działacze NL w związku z czwartkową śmiercią polskiego żołnierza na granicy zdecydowali się zrezygnować z prowadzenia kampanii wyborczej w jej ostatnim dniu.

Z kolei Konfederacja nie organizowała w piątek w Rzeszowie konferencji podsumowującej kampanię, jej działacze zorganizowali natomiast konferencję, której tematem była śmierć młodego żołnierza. Swój wiec wyborczy z udziałem m.in. wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka Konfederaci zorganizowali w środę.

Swojego podsumowania kampanii nie organizowali także działacze Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL).

Od soboty 8 czerwca w całym kraju będzie obowiązywać cisza wyborcza. Potrwa ona do czasu zakończenia niedzielnego głosowania. Lokale wyborcze zostaną otwarte 9 czerwca o godzinie 7.00 i mają być czynne do godziny 21.00. Polacy wybiorą 53 eurodeputowanych.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4