Europejski Stadion Kultury 2024 już za tydzień. „Dla miasta to flagowy projekt”

KATEGORIA: KULTURA / 14 czerwca 2024

Fot. Maciej Terpiński

Już za tydzień w Rzeszowie rozpocznie się najważniejsze wydarzenie kulturalne roku czyli Festiwal Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. W ciągu trzech dni w mieście odbędzie się 55 ciekawych wydarzeń, w tym oczywiście Koncert Główny w Parku Sybiraków.

ESK 2024

Festiwal Wschód Kultury jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy polskie miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok. Rzeszowska część wydarzenia od kilkunastu lat odbywa się pod nazwą Europejski Stadion Kultury. Tegoroczną edycję zaplanowano na następny weekend w dniach 21-23 czerwca. O jej szczegółach w piątek 14 czerwca opowiadali przedstawiciele władz miasta oraz Narodowego Centrum Kultury.

- ESK to nasz projekt flagowy, który ma wielki wpływ na miasto – zaznaczał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który podkreślał, że idea rzeszowskiego festiwalu zrodziła się w 2011 roku , w czasie przygotowań do piłkarskiego Euro w Polsce i na Ukrainie.

Fot. Maciej Terpiński

- Wtedy na tej bazie powstał ESK, który łączy nasze nacje na polu kultury. Przez te lata byliśmy niezwykle konsekwentni w tym pomyśle, w realizacji tej idei. W tym roku historia zatacza koło bo zaczynamy znów w pierwszym dniu wakacji, a Polska znów zagra na tegorocznym Euro - dodawał prezydent.

Podczas Europejskiego Stadionu Kultury Rzeszów będzie tętnił kulturą i energią, których doświadczać będzie można w różnych punktach m.in. w fosie Zamku Lubomirskich, kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25, Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, Filharmonii Rzeszowskiej i Parku Sybiraków, gdzie odbędzie się Koncert Główny.

- Magia zaczyna się w Rzeszowie, bo to Rzeszów rozpoczyna Wschód Kultury. Zresztą to Rzeszów dał impuls, żeby wspólnie robić przepiękny festiwal, który jest unikatowy na świecie, i który już dwukrotnie został doceniony - mówi prof. Rafał Wiśniewski, zastępca dyrektora w Narodowym Centrum Kultury.

Fot. Maciej Terpiński

Move to Change

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest hasło Move To Change [Ruszaj, żeby się zmienić].

- Nastawia nas ono do tego, by spojrzeć na nas wszystkich nieco inaczej. Program jest tak skonstruowany by nawiązać kooperację z artystami z zagranicy – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Koncert Główny odbędzie się w piątek 21 czerwca w Parku Sybiraków. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Kathię - utalentowaną artystkę młodego pokolenia, której zdjęcie zawisło jesienią na Times Square w Nowym Yorku, a w styczniu 2024 została nominowana do nagrody „Bestsellery Empiku” w kategorii Odkrycie.

Na scenie pojawią się także kolektywy, czyli niecodzienne duety polskich gwiazd z zagranicznymi artystami z udziałem: L.U.C. & Rebel Babel Ensemble/Antytila, Tomasz Makowiecki/ Lubomyr Melnyk, Kasia Lins /Palina oraz Paweł Domagała/ Gizmo Varillas.

Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura i TVP Polonia. W planie jest jego retransmisja w TVP 2 w niedzielę.

Tuż przed koncertem głównym, w parku Sybiraków będzie można obejrzeć mecz Polska-Austria, który zostanie wyświetlony na wielkim telebimie.

Nie tylko Koncert Główny

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury to oprócz Koncertu Głównego szereg działań artystycznych rozgrywających się w różnych przestrzeniach miasta, angażujący wielu artystów i liczne instytucje kultury, prezentujących różnorodne dziedziny sztuki, w tym: muzykę, taniec, sztukę wizualną, teatr, strefę dzieci, strefę chill.

Nie zabraknie stałych punktów festiwalu takich jak Electro East, podczas którego usłyszymy Tonkę, Ars Latrans Orchestra Noir i Rosalie, czy Art Celebration, dedykowanego twórczości Zbigniewa Jakubka, który przez 11 lat współtworzył projekt, będąc jednocześnie wybitną i zasłużoną postacią dla polskiej sceny muzycznej.

Pozostałe wydarzenia festiwalowe to m. in.: Bitwa o Wschód – Dance Contest: Breaking, silent disco, audio-wizualna wystawa ESKapada, projekt artystyczno-społeczny Istota Zmian oraz Głosy Wschodu - koncert z harfą laserową.

Wyjątkowym punktem programu będzie panel dyskusyjny pn. „Move to Change”, który odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 10:30 w Kinie Zorza. Debata poświęcona będzie temu, jak zmienił się i nadal zmienia krajobraz kulturalny miast, które przystąpiły do rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Kolejnym poruszonym tematem będzie efekt ESK – czyli co rzeszowskie władze, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, artyści i pracownicy kultury zmienili w swoim myśleniu i działaniu za sprawą aplikacji o tytuł ESK’2029. Trzecia część panelu poświęcona zostanie tematowi mobilności artysty – szeroko rozumiana mobilność to jedna z priorytetowych wartości Unii Europejskiej, to także nieodłączny element pracy twórców i osób zawodowo związanych z kulturą – czy to w celach zawodowych, edukacyjnych, naukowych, koprodukcyjnych, czy też w celu uczestnictwa w programach rezydencji lub wymiany.

Organizatorami ESK 2024 są: Narodowe Centrum Kultury, miasto Rzeszów i Estrada Rzeszowska. Festiwal jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt organizacji imprezy to 3 mln zł.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach ESK jest darmowy. Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie https://stadionkultury.pl

Wokul

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4