Autobusy MPK linii nr 46 zatrzymają się w Malawie. Jest umowa z gm. Krasne

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 21 czerwca 2024

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Autobusy linii nr 46 obsługiwanej przez rzeszowskie MPK będą w końcu zatrzymywać się w Malawie w gminie Krasne. Na razie na wakacjach. Zmiana rozkładu wejdzie w życie w poniedziałek 24 czerwca.

Od 1 kwietnia 2022 r. miejska linia nr 46 została wydłużona do Kraczkowej w gminie Łańcut. W okresie wakacji jej kursy były wykonywane jak wcześniej do ul. Słocińskiej. Od 1 września 2022 r. linia została wydłużona do miejscowości Albigowa. Był to efekt aneksu do porozumienia jakie Rzeszów zawarł z gminą wiejską Łańcut.

Jednak autobusy dotąd nie mogły zatrzymywać się na przystankach w Malawie, choć przez nią przejeżdżały. Paradoksalnie sprawa wydłużenia linii 46 za miasto zaczęła się właśnie od starań mieszkańców tego sołectwa. Na zatrzymywanie się autobusów MPK na swoim terenie nie zgodziły się władze gminy Krasne. Argumentowały m.in., że gmina należy do Związku Gmin „PKS” i jest obsługiwana przez linie MKS, a odbieranie im pasażerów oznacza większe dopłaty ze strony samorządu.

Jednak w ubiegłym roku przygotowano nawet projekt porozumienia z gminą Krasne w sprawie obsługi Malawy przez linię 46, ale ostatecznie samorząd gminy wstrzymał się z podjęciem stosownej uchwały. Argumentowano to brakiem zgody instytucji zarządzającej unijnym projektem Związku Gmin „PKS” (w ramach którego uruchomiono linie MKS obsługujące także gminę Krasne), czyli marszałka województwa podkarpackiego.

Temat wrócił po kwietniowych wyborach samorządowych, w których wójta Wilhelma Woźniaka zastąpił w Krasnem Jacek Maternia. Komitet Materni szedł do wyborów m.in. z obietnicą przywrócenia w gminie kursów autobusów MPK.

Do tej pory na wakacjach linia nr 46 kończyła kursy na pętli przy ul. Słocińskiej w Rzeszowie. Wydłużeniem kursów do Albigowej również w okresie letnim zainteresowane były władze gminy wiejskiej Łańcut (tam także zmienił się wójt). Do wspólnych rozmów z Zarządem Transportu Miejskiego siadły również nowe władze gminy Krasne. W efekcie ustalono, że na wakacjach za miasto pojedzie cztery z siedmiu par kursów (dwie poranne i dwie popołudniowe). Do tylu zgodziły się dopłacić gminy. Trzy pary kursów będą łączyć Dworzec Lokalny z pętlą przy ul. Słocińskiej. Dodajmy, ze linia 46 kursuje tylko w dni robocze.

Zgodę na porozumienie 11 czerwca dali rzeszowscy radni, a radni Krasnego zrobili to w poniedziałek (17 czerwca). Na razie zgodnie z porozumieniem kursy do Albigowej przez Malawę obsługiwane będą od 24 czerwca do 31 sierpnia.

To okres próbny, bo jak tłumaczył na sesji Łukasz Dziągwa, p.o. dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, gmina dysponuje małym budżetem. - Staramy się zachęcić gminę okresem testowym, żeby została z nami na dłużej - mówił Dziągwa.

Gmina Krasne zrefunduje koszty transportu w okresie wakacji przekazując Rzeszowowi środki w maksymalnej kwocie 324 zł (stawka za wozokilometr to 0,20 zł). W zamian zobowiązała się m.in. do nieodpłatnego udostępnienia na rzecz Rzeszowa przystanków komunikacyjnych na jej terenie, utrzymania ich w czystości i naprawy na własny koszt.

Fot. Zarząd Transportu Miejskiego

ZTM chce wrócić pod koniec wakacji do rozmów z gminą Krasne, nie tylko w sprawie przedłużenia umowy na linię 46 (w grę wchodzi rozszerzenie porozumienia na wszystkie siedem par kursów). Chodzi też m.in. o przedłużenie linii nr 6 z pętli przy ul. Słocińskiej do OSP Malawa. Przykładowo na okres pół roku ZTM wyliczył koszt takiej usługi na 32 tys. zł. Rozmowy będą dotyczyć też wydłużenia w rejon szkoły w Malawie linii 4, która teraz kończy kursy przy hipermarkecie Auchan w Krasnem oraz wydłużenia linii nr 11 kończącej teraz kursy na pętli przy ul. Potockiego (os. Załęże) w rejon stadionu Crasnovii w Krasnem.

Do tej pory Rzeszów zawarł porozumienia międzygminne dotyczące transportu zbiorowego z gminą Świlcza, gminą Tyczyn, gminą Lubenia, gminą Boguchwała i gminą Łańcut (wiejską).

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4