Profilaktyka 40+. Nie zdążyłeś się zbadać? Jest szansa do końca 2024 r.

KATEGORIA: ZDROWIE / 7 lipca 2024

Fot. NFZ

Nie zdążyłeś zrobić badań w ramach programu Profilaktyka 40+? Nic straconego. Program przedłużono do końca 2024 r.

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób 40+. Program, który miał zakończyć się w czerwcu br. przedłużono do końca 2024 roku. Podkarpacie od wielu miesięcy jest w czołówce województw z największą liczbą badań. Aż 1/10 wszystkich badań w Polsce została wykonana przez mieszkańców Podkarpacia.

- Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, dlatego tak ważne jest aby dbać o siebie, odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i wykonywać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to przecież większa szansa na skuteczne leczenie – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Gdzie wykonać badanie?

Liczba placówek jest ciągle duża, bo ponad 150 na Podkarpaciu. Nie obowiązuje rejonizacja, zatem można wybrać dowolny punkt w Polsce, a jest ich prawie 3 tysiące! Wykaz wszystkich można zleźć w wyszukiwarce „Gdzie się leczyć” lub na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ pod numerem 800 190 590.

Jak się zapisać na badanie?

Najprostszy sposób to Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub jego mobilna wersja, czyli aplikacja mojeIKP. Oczywiście można to zrobić również bezpośrednio w placówce, która realizuje ten program.

Co jest potrzebne do wykonania badania?

Jeśli to pierwsze badanie należy wypełnić ankietę (w IKP, mojeIKP lub bezpośrednio w placówce, która wykonuje te badania) a w rejestracji pokazać dokument tożsamości. Jeśli to kolejne badanie, wystarczy sam dokument tożsamości. Drugie badanie może być wykonane, jeśli od pierwszego minął co najmniej rok.

Czy istnieje górna granica wieku?

Z tego programu można skorzystać, mając przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. - Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat! - informuje NFZ.

Kto skorzystał do tej pory z Profilaktyki 40 PLUS?

Zdecydowanie częściej kobiety - prawie 60% wszystkich przebadanych. Najwięcej badań wykonano w województwie lubelskim (374 tysiące), wielkopolskim (362 tysiące), mazowieckim (359 tysięcy) oraz podkarpackim (340 702 osób) - stan na 16 czerwca.

Ogółem w Polsce prawie 3,5 mln osób sprawdziło swoje zdrowie w Programie Profilaktyka 40 PLUS.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4