W piątek 30 sierpnia rzeszowska „Solidarność” odsłoni rocznicowy mural

KATEGORIA: HISTORIA / 19 sierpnia 2024

Mural NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI autorstwa Pawła Wołosa, można oglądać na budynku siedziby NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, przy ul. Matuszczaka 14.
Fot. IPN Rzeszów

W piątek 30 sierpnia NSZZ „Solidarność” uczci 44. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” uroczystym odsłonięciem muralu NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI. Poniżej szczegółowy plan wydarzenia.

Tak będą świętować w Rzeszowie

Na budynku siedziby Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie przy ul. Matuszczaka 14, powstał mural dedykowany pamięci ludzi „Solidarności”, którzy dawali świadectwo wierności idei niepodległej Polski, a także jako wyraz hołdu dla osób, które przyczyniły się do powstania oraz zwycięstwa tego społecznościowego ruchu oraz odbudowania suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej. Autorem muralu jest artysta Paweł Wołos z Góry Ropczyckiej informują władze rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczyste odsłonięcie malowidła odbędzie się w piątek 30 sierpnia, w przededniu obchodów Dnia Solidarności i Wolności i rocznicy historycznego zrywu Polaków oraz podpisania Porozumień Sierpniowych pomiędzy komitetem strajkowym, a rządem PRL. Zawarcie tych porozumień stanowiło jeden z kluczowych elementów przemian w bloku wschodnim i otworzyło drogę do powstania niezależnych od władzy rządowych związków zawodowych NSZZ „Solidarność”.

Szczegółowy plan rzeszowskich uroczystości

Godz. 10.30 – otwarcie uroczystości

- przywitanie gości,

- uroczyste odsłonięcie muralu „NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI” poświęconego pamięci ludzi „Solidarności”. Autorem dzieła jest Paweł Wołos. (Mural został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie),

- przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości,

- złożenie kwiatów pod obeliskiem „znanym i nieznanym ludziom Solidarności” Adama Matuszczaka.

Godz. 12.00 Msza św. w kościele farnym pod wezwaniem świętych Wojciecha i Stanisława (Plac Farny 5, Rzeszów).

Godz. 13.00 Uroczystości pod krzyżem misyjnym.

- odśpiewanie hymnu państwowego,

- odśpiewanie hymnu Solidarności,

- złożenie kwiatów przed Krzyżem Misyjnym.

Trochę historii

Niedługo minie 44 lata, kiedy to 14 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina robotnicy rozpoczęli strajk, efektem którego było wypracowanie 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, podpisanie Porozumień Sierpniowych i narodziny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Strajk był odpowiedzią na zwolnienie z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz, która ówcześnie była działaczką Wolnych Związków Zawodowych. Strajkujących bardzo szybko przybywało, bo już pierwszego dnia 12 tysięcy osób spośród 17 tysięcznej załogi.

Pierwszym postulatem było przywrócenie do pracy Walentynowicz i Wałęsy, budowa pomnika ofiar Grudnia 1970 roku, podwyżki płac dla załogi, wprowadzenie dodatku drożyźnianego, gwarancja nietykalności dla strajkujących. 15 sierpnia lista postulatów trafiła do dyrekcji zakładu, a do protestu przyłączyły się trójmiejskie stocznie i inne zakłady pracy.

Na czele strajku w gdańskich Zakładach Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki „Elmor” stanęli Andrzej Gwiazda, Bogdan Lis i Janusz Satora, a w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej kierował Andrzej Kołodziej.

Na przełomie 16 i 17 stycznia strajkujący powołali do życia Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który opracował te słynne 21 postulatów. W pierwszym z nich domagano się utworzenia niezależnych od władz związków zawodowych. Na terenie Stoczni w niedziele odprawiona została Msza św., a kolejnego dnia, 18 sierpnia, protesty wybuchły w Szczecinie, a następnie w kolejnych miastach Polski.

Ogólnokrajowy strajk zakończył się 31 sierpnia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie przedstawiciele MKS (na czele z Lechem Wałęsą) reprezentujący ponad 700 zakładów pracy podpisali porozumienie z delegacją rządową reprezentowaną przez wicepremiera Mieczysława Jagielskiego. Było to jedno z czterech tzw. Porozumień Sierpniowych.

Dzień Solidarności i Wolności jest polskim świętem państwowym obchodzonym w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli właśnie 31 sierpnia.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4