Lekarze USK w Rzeszowie docenieni. Jest certyfikat za tysiąc operacji da Vinci
KATEGORIA: ZDROWIE / 26 sierpnia 2024
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie operują na potęgę przy pomocy systemu robotycznego da Vinci. W poniedziałek 26 sierpnia szpital otrzymał certyfikat za 1 tys. wykonanych operacji, które udało się zrealizować w ciągu 3 ostatnich lat. Indywidualne wyróżnienia za 200 przeprowadzonych zabiegów otrzymali dr. Janusz Ławiński oraz prof. Tomasz Kluz.
Certyfikat wręczony
Przypomnijmy, że w lipcu tego roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie wykonano tysięczny zabieg przy użyciu systemu robotycznego da Vinci. Urządzenie, które wykorzystywane jest w USK od 2021 roku znacznie ułatwiło pracę lekarzy, bo istotnie poprawiło widoczność i zwiększyło precyzję podczas przeprowadzania zabiegów. Zabiegi przy asyście da Vinci wykonywane są przez 4 zespoły - 2 urologiczne i po 1 ginekologicznym i chirurgicznym.
W poniedziałek 26 sierpnia lekarze USK w Rzeszowie uroczyście odebrali certyfikat poświadczający wykonanie 1 tys. zabiegów przy wykorzystaniu robota da Vinci. Certyfikat wręczył Artur Ostrowski, dyrektor w firmie Synektik, która produkuje ten system robotyczny.
- Pierwszy zabieg w USK w Rzeszowie miał miejsce początkiem czerwca 2021 roku, w lipcu 2024 mieliśmy już tysięczny, staramy się nadążyć ze wsparciem dla państwa - mówił dyrektor Artur Ostrowski.
Lekarze docenieni indywidualnie
To nie był koniec wyróżnień, bo przy okazji Syntetik wręczył certyfikat dr Januszowi Ławińskiemu, który wraz ze swoim zespołem wykonał już ponad 200 zabiegów urologicznych przy pomocy robota. Jak podkreśla dr Ławiński, z każdym kolejnym zabiegiem nabierał większej wprawy i doświadczenia.
- Z racji doświadczenia w operacjach laparoskopowych, przejście na zabiegi przy użyciu da Vinci dla mnie nie było skomplikowane. Konieczne było oczywiście poznanie samej maszyny, by posługiwać się nią w sposób bezpieczny dla pacjenta. Z każdą kolejną operacją udało się skrócić czas, początkowo było to dwie godziny, teraz trochę ponad godzinę - mówi dr Janusz Ławiński.
Dr n. med. Janusz Ławińsk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. F. Chopina w Rzeszowie. Fot. Karol Woliński
Ponad 200 zabiegów z użyciem systemu robotycznego ma na swoim koncie również prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik kliniki ginekologii i położnictwa w USK w Rzeszowie. Pierwszą operację przeprowadził w styczniu 2023 roku i podkreślał, że było to dla niego spore wyzwanie.
- Proces szkolenia trwał około 4 miesięcy i zakończył się certyfikacją. Po egzaminie rozpocząłem pod nadzorem proktora pierwsze zabiegi. Ten pierwszy raz budził spore emocje, przy kolejnych one oczywiście malały. W przypadku chirurgii robotycznej podczas pierwszych 50 operacji nabiera się największego doświadczenia, udaje się też skrócić czas zabiegu. Ćwiczenie czyni mistrza - zaznacza prof. Tomasz Kluz.
- Mamy świetnych fachowców, współpraca jest wzorowa i dzięki temu możemy sprawnie przeprowadzać zabiegi - podkreśla lekarz USK w Rzeszowie.
Wokul
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik kliniki ginekologii i położnictwa w USK w Rzeszowie. Fot. Karol Woliński