Współpraca Rzeszowa i PGE. Będzie zielona energia i pompa ciepła

KATEGORIA: INWESTYCJE / 5 września 2024

Fot. Maciej Terpiński

Rzeszów i Grupa PGE podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy przygotowywaniu inwestycji. Ma on pomóc w dopasowaniu zamierzeń inwestycyjnych do potrzeb mieszkańców i promować dekarbonizację systemu ciepłowniczego. Przykładem takiej inwestycji ma być wielkoskalowa pompa ciepła, którą spółka PGE Energia Ciepła zmierza zbudować na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Zielona energia dla Rzeszowa

Współpraca miasta Rzeszowa i spółek działających w ramach Grupy PGE ma ułatwić planowanie inwestycji, by były one dobrane i dopasowane do potrzeb mieszkańców miasta i odbiorców instytucjonalnych. Spółki z kolei dzięki wymianie informacji i precyzyjnemu określeniu potrzeb będą mogły optymalizować koszty swoich inwestycji. Współpraca ma zapewnić bezpieczne dostawy ciepła i energii przy jednoczesnych staraniach o ochronę środowiska naturalnego.

W czwartek 5 września na terenie Elektrociepłowni Rzeszów podpisano list intencyjny w tej sprawie.

- Rzeszów jest miastem innowacyjnym, mamy tutaj dużą zgodność projektów strategicznych, czyli czyste powietrze, zielona energia i nowoczesne technologie. Mamy wspólne cele, więc dlatego możemy się dzisiaj spotkać - podkreślał prezes Grupy PGE Dariusz Marzec, dodając, że celem PGE jest, aby do 2030 roku wywarzane ciepło pochodziło tylko ze źródeł nisko i zeroemisyjnych.

Zgodnie z treścią listu powołany zostanie zespół roboczy, złożony z przedstawicieli miasta oraz spółek z Grupy PGE, który będzie się zajmować analizami strategicznymi w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej. Na podstawie podpisanego listu intencyjnego, strony szczegółowo będą określać kluczowe założenia oraz potencjalne rezultaty, wynikające z realizacji inwestycji.

- Cieszę się, że kierownictwo tak dużej spółki, jak PGE tak poważnie traktuje współpracę z naszym miastem. Od samego początku innowacyjne DNA naszego miasta staramy się realizować na różnych polach, również w tym dotyczącym usług komunalnych, czyli doprowadzenia ciepła i prądu do mieszkańca czy zagospodarowanie odpadów - mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Prezydent Fijołek przypomniał, że Rzeszów jest w grupie 100 europejskich miast, które mają najszybciej dojść do neutralności klimatycznej. Współpraca z PGE na rzecz produkowania zielonej energii dobrze wpisuje się w te założenia.

- Dekarbonizacja będzie dotyczyła nie tylko tego, co robi samorząd, ale przede wszystkim co robimy wspólnie z takimi partnerami jak PGE, które produkuje ciepło i prąd na terenie miasta - dodawał Fijołek.

List intencyjny podpisali prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec, prezes PGE Energia Ciepła Grzegorz Krystek, prezes PGE Obrót Sebastian Janda, a ze strony miasta prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. W uroczystym podpisaniu dokumentu brała udział również wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Będzie pompa ciepła

Przykładem współpracy PGE z Rzeszowem ma być projekt budowy wielkoskalowej pompy ciepła. W czwartek oprócz listu intencyjnego w sprawie zielonej energii podpisano także umowę na dzierżawę terenów Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie pod zabudowę takiego obiektu. Pompa ma stanąć na terenie oczyszczalni ścieków MPWiK w rejonie ul. Ciepłowniczej.

Jeśli projekt przejdzie do fazy realizacji, to planuje się jego zakończenie do października 2027 r. Szacuje się, że moc uzyskana z tego źródła może dojść do 14 MWt. Inwestycję ma realizować spółka PGE Energia Ciepła.

- Dzięki odzyskowi ciepła ze ścieków woda, która trafi do Wisłoka, będzie miała znacznie niższą temperaturę, co pozwoli na mniejszą ingerencję w środowisko. Będzie to korzystne dla roślinności jak i ryb – podkreślał Grzegorz Krystek, prezes spółki PGE Energia Ciepła.

Szacowany koszt budowy wielkoskalowej pompy ciepła to ok. 76 milionów złotych. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja grupy PGE w Polsce.

- Dzisiaj w Europie mówi się, jak ważne jest stosowanie takich technologii, cieszymy się, że będzie można wdrażać ją właśnie u nas - dodał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Umowa na dzierżawę terenów pod zabudowę pompy została uroczyście podpisana przez prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie Marcina Lewandowskiego oraz dyrektora Elektrociepłowni w Rzeszowie Tadeusza Kępskiego.

Kotłownia gazowa już gotowa

To nie wszystkie inwestycje PGE w kierunku dekarbonizacji, jeżeli chodzi o Rzeszów. Za kilka tygodni do użytku zostanie oddana niskoemisyjna nowoczesna kotłownia gazowa o łącznej mocy 186 MWt, co pozwoli na całkowite wyłączenie dwóch kotłów węglowych WP-120.

- Dzięki temu emisja CO2 spadnie o blisko 56%, tj. o ok. 19 tysięcy ton rocznie. Kotłownia jest w zasadzie gotowa, czeka tylko na sezon grzewczy – mówi Grzegorz Krystek, prezes PGE Energia Ciepła.

Kolejna inwestycja realizowana na terenie Elektrociepłowni Rzeszów to budowa drugiej linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów). Dzięki temu jej wydajność wzrośnie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i ciepła z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Planowane oddanie do eksploatacji II linii technologicznej ITPOE to I kwartał 2025 roku.

Swoje działania na rzecz miasta zadeklarowała również spółka PGE Obrót, która zakupi zamontuje instalacje fotowoltaiczne w wybranych rzeszowskich placówkom. Chodzi o domy pomocy społecznej. Oprócz mikroinstalacji PGE Obrót zobowiązało się również do zakupu czujników, które umożliwią mieszkańcom Rzeszowa monitorowanie jakości powietrza w mieście.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4