UR rozpoczął nowy rok akademicki. Z nowym rektorem i wyzwaniami
KATEGORIA: EDUKACJA / 1 października 2024
Fot. Michał Święcicki/Uniwersytet Rzeszowski
16 750 studentów we wtorek 1 października rozpoczęło studia w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nachodzący rok akademicki 2024/2025 będzie pierwszym w roli rektora uczelni dla prof. dr hab. Adama Reicha.
Pierwsza inauguracja rektora
Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej. Wydarzenie rozpoczął prof. dr hab. n. med. Adam Reich, dla którego był to debiut jako rektora UR.
- Dziękuję za zaufanie, którym mnie obdarzyli elektorzy i cała wspólnota uczelni. Ze swojej strony deklaruję, że chcę służyć rozwojowi uniwersytetu w wiodącej przestrzeni nauki i badań, ale także sztuki plastycznej i muzycznej - mówił prof. Adam Reich.
Reich twierdził, że chce by uczelnia była „matką karmicielką”, która przekazuje studentom i doktorantom wiedzę na najwyższym poziomie. Wspominał o potrzebie rozwoju strukturalnego i organizacyjnego UR.
- Chcę, aby moja wielokierunkowa służba uczelni przyczyniła się do wzrostu rangi Rzeszowa i Podkarpacia, do dowartościowania nas w skali nauki ogólnopolskiej, europejskiej i światowej - dodał rektor rzeszowskiej uczelni.
Adam Reich deklarował chęć współpracy z podkarpackimi parlamentarzystami, europosłami i samorządowcami. Wspomniał też o potrzebie kooperacji z innymi uczelniami wyższymi, w tym przede wszystkim z Politechniką Rzeszowską. Podkreślał chęć partnerstwa z placówkami oświatowymi, podmiotami gospodarczymi i instytucjami kulturalnymi.
Rektor UR zapowiedział w nowym roku szereg inwestycji. Wspomniał o rozpoczęciu rozbudowy Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Cichej. Dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy w planach jest budowa nowego centrum dydaktyczno-szkoleniowego przy ul. Cichej oraz rozbudowa centrum symulacji medycznej. Przebudowany ma być także budynek uczelni przy ul. Jałowego.
Rok akademicki w liczbach
Studia na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczyna w tym roku 16 750 osób, które będą kształcić się na 69 kierunkach. W rekrutacji na rozpoczynający się rok akademicki wzięło udział 19 649 osób, czyli o ponad 1500 osób więcej niż rok wcześniej. Do grona studentów przyjęto 6634 kandydatów. To o 426 osób więcej niż rok temu.
Największą popularnością cieszył się kierunek lekarski. Na jedno miejsce przypadło tam 21 kandydatów. Dalej była psychologia z 17 osobami na jedno miejsce, a na kolejnych miejscach filologia angielska, pielęgniarstwo oraz bezpieczeństwo wewnętrzne z 8 osobami na jedno miejsce.
- Gratuluje wszystkim studentom znalezienia się w gronie braci akademickiej, życzę Wam pomyślnego studiowania, wytrwałego dążenia do celu i umiejętnego radzenia sobie z porażkami, bo jak mawiają porażka, to starsza siostra sukcesu – życzył studentom ich rektor.
Aktualnie na Uniwersytecie Rzeszowskim pracuje 2200 osób, w tym 1350 nauczycieli akademickich. Wśród nich 102 profesorów, 324 doktorów habilitowanych i 686 osób ze stopniem doktora.
Po wystąpieniu rektora UR odbyła się immatrykulacja, czyli uroczysty akt przyjęcia nowych studentów na pierwszy rok studiów. Następnie wręczono odznaczenia państwowe i resortowe – Złoty Krzyż Zasługi, Medal za Długoletnią Służbę oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, będące wyrazem uznania za zaangażowanie i pracę dla osób zawodowo związanych z Uniwersytetem.
Wręczono również Medal Wielki Uniwersytetu Rzeszowskiego – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez uczelnię dla osób, które przyczyniły się do jej rozwoju. Otrzymał go prof. dr. hab. n. med. Berthold Koletzko – profesor pediatrii na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
Wojewoda i marszałek o szpitalu
Na uroczystej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Rzeszowskim pojawiła się wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, która życzyła studentom i pracownikom uczelni owocnej pracy.
- Podkarpacie to region o ogromnym potencjale, a wszyscy doskonale wiemy, że rozwój regionu jest związany z nauką i szkolnictwem wyższym. Uniwersytet Rzeszowski to dzisiaj nie tylko ośrodek akademicki, ale też ważny partner we wdrażaniu projektów innowacyjnych - stwierdziła wojewoda Kubas-Hul.
W swoim przemówieniu wojewoda wspominała o rozwoju kierunku lekarskiego, wskazywała, że od czasu jego uruchomienia mury uczelni opuściło już 500 lekarzy. Teresa Kubas-Hul mówiła też o potrzebie budowy nowego kompleksu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który ma stanąć w podrzeszowskiej Świlczy.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl mówił, że samorząd od lat współpracuje z uczelnią i wspierać ją w rozwoju i stwarzaniu lepszych warunków do studiowania.
- Wiemy o tym, że inwestowanie w naukę, edukację, to nie tylko te najlepiej ulokowane odsetki, ale wielka inwestycja w przyszłość - dodał marszałek.
Marszałek Ortyl również wspomniał o budowie szpitala uniwersyteckiego.
- Cieszę się że wojewoda ten pomysł rozwoju dzisiaj podtrzymuje i z nadzieją możemy patrzeć na tę inwestycję. Wiemy, że to ważna rzecz. Przypomnę, że proces budowy szpitala uniwersyteckiego rozpoczęliśmy, przekazując uczelni Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie - dodał Władysław Ortyl.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał że zarówno miasto jak i uczelnia stoją przed zaplanowaniem wieloletniej strategii rozwoju. Dodawał, że widzi w związku z tym pole do współpracy.
- Mamy wspólne cele, zarówno uniwersytet jak i miasto chcą stanąć i sprostać aspiracjom, które są przed nami, a które wiążą się ze znaczącą rolą jaką pełnimy w geopolitycznym układzie - powiedział Konrad Fijołek, dodając, że liczy na to, że uczelnia będzie ważnym partnerem samorządu.
- Nasz wspólny sukces pozwoli realnym uczynić to nasze marzenie o rodzącej się metropolii rzeszowskiej - zaznaczył prezydent Rzeszowa.
Na koniec uroczystości wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr. hab. Arkadiusz Marciniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu („Archeologia – wielki projekt europejskiego modernizmu i jej obecna kondycja”).
Wokul
Zdjęcia: Michał Święcicki/Uniwersytet Rzeszowski