Projekt LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj” został uroczyście zainaugurowany

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 30 października 2024

Fot. Sebastian Kieszkowski/Dep. Organizacyjno-Prawny UMWP

Unijny projekt LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, który będzie realizowany w województwie podkarpackim przez najbliższe 10 lat, został w środę (30 października) uroczyście zainaugurowany. Z tej okazji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się konferencja. Uczestniczyli w niej partnerzy projektu, którymi są głównie podkarpackie gminy. Zarząd województwa reprezentowała Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Projekt LIFE Podkarpackie ma na celu poprawę jakości powietrza w regionie poprzez wdrożenie w gminach racjonalnego systemu zarządzania energią, a także zmniejszenie ubóstwa energetycznego wśród mieszkańców regionu oraz rozwój błękitno zielonej infrastruktury. Budżet projektu wynosi ponad 100 mln złotych, a pieniądze na jego realizację Urząd Marszałkowski pozyskał z unijnego programu LIFE oraz z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Czuję dumę i wielką satysfakcję, że udało nam się pozyskać na to zadanie tak duże dofinansowanie – zarówno unijne jak i krajowe. Zapewniam, że dobrze wykorzystamy te środki, gdyż projekt jest przemyślany, skrojony pod potrzeby naszego województwa i jest odpowiedzią na wyzwania związane z ochroną środowiska – powiedziała członek zarządu województwa Anna Huk.

Projekt jest realizowany przez Departament Ochrony Środowiska UMWP. Partnerami w projekcie jest 61 podkarpackich gmin, a także kilka stowarzyszeń oraz instytucji.

- Wierzymy w powodzenie naszej inicjatywy, gdyż mamy znakomitych partnerów, czyli państwa, podkarpackie gminy, które rozumieją wyzwania z zakresu ochrony środowiska i znają potrzeby swoich mieszkańców, dlatego z odpowiedzialnością kreują politykę energetyczną – powiedziała Anna Huk, zwracając się do partnerów projektu, zwłaszcza gmin.

W wydarzeniu wziął udział przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska - Piotr Łyczko, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych, który omówił nowe normy jakości powietrza, jakie będą obowiązywać i przekazał m.in. gratulacje z okazji inauguracji projektu LIFE Podkarpackie.

- To projekt ważny nie tylko dla województwa podkarpackiego, ale i dla całej Polski, gdyż te działania, które państwo przewidujecie w tym projekcie powinny być realizowane we wszystkich województwach, we wszystkich gminach, jeżeli chcemy, aby jakość powietrza poprawiła się w możliwie szybkim tempie – powiedział Piotr Łyczko.

Andrzej Muter z NFOŚiGW omówił z kolei założenia unijnego programu LIFE i przybliżył obecnym na konferencji przedstawicielom samorządów, na co mogą pozyskać dofinansowanie z tego programu. Jest to program finansujący działania na rzecz klimatu i środowiska, którym zarządza Komisja Europejska. Andrzej Muter przedstawił też rankingi dotyczące środków pozyskanych z programu LIFE. W przypadku projektów realizowanych przez samorządy - województwo podkarpacie zajmuje drugie miejsce w skali kraju.

Szczegóły dotyczące LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj” omówiła podczas konferencji kierownik projektu, Anna Lorynowicz. Podkreśliła, że projekt opiera się na czterech głównych filarach: ograniczenie skutków ubóstwa energetycznego wśród mieszkańców województwa podkarpackiego, stworzenie i wdrożenie lokalnego systemu racjonalnego zarządzania energią, podniesienie poziomu świadomości w zakresie ochrony powietrza oraz efektywności energetycznej, a także efektywniejsze wykorzystanie narzędzi planistycznych do poprawy jakości powietrza w miastach.

W czasie inauguracyjnej konferencji Beata Michalak z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska omówiła stan jakości powietrza na Podkarpaciu. A Jolanta Wiśniowska z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego mówiła o działaniach podejmowanych przez RARR w ramach współpracy międzynarodowej na rzecz zielonej transformacji. Spotkanie podsumował Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w UMWP.

- Projekt LIFE jest projektem wielowymiarowym, ale takim nadrzędnym celem jest racjonalne zarządzanie energią i właśnie to chcemy osiągnąć – nauczyć mieszkańców i włodarzy podkarpackich gmin racjonalnego zarządzania energią – mówił dyrektor Andrzej Kulig.

W projekt LIFE Podkarpackie zaangażowanych jest ok. 60 podkarpackich gmin. Niemal we wszystkich są już zatrudnieni doradcy do spraw powietrza i energii. Będą oni koordynować działania prowadzone przez urzędy gmin w zakresie poprawy jakości powietrza, ale przede wszystkim będą służyć pomocą mieszkańcom.

Podobne projekty LIFE realizowane są w innych województwach w kraju, ale tym, co wyróżnia LIFE Podkarpackie, jest unikalny moduł, który zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy, co ma się przyczynić do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną. W tym obszarze przeprowadzony zostanie program pilotażowy, w którym wezmą udział miasta: Dębica, Mielec, Rzeszów, Krosno oraz gmina miejsko-wiejska Zagórz. Pilotażowe gminy przygotują również modele Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu – oprócz Rzeszowa, który ma już taki plan. W ramach MPA pilotażowe miasta zrealizują również inwestycje z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury – będą to na przykład kwietne łąki czy parki kieszonkowe.

W projekcie „Podkarpackie – żyj i oddychaj” bierze udział 66 partnerów – głównie są to podkarpackie gminy (61 gmin), a także kilka organizacji i instytucji: Instytut Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszenie EKOSKOP, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego, Innovacne Partnerskie Centrum (Słowacja). Partnerami wspierającymi są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, PGE Dystrybucja oraz Regionalna Administracja Państwowa w Iwano-Frankiwsku.

- Dzisiejsza inauguracja LIFE Podkarpackie to zapowiedź dekady wytężonej pracy. Wiemy, że nasze ambitne plany będą wymagały od nas wszystkich ogromnego zaangażowania i mobilizacji. Wierzę jednak w sukces i powodzenie tego przedsięwzięcia, gdyż wszyscy mamy świadomość, że działamy na rzecz poprawy jakości życia, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego województwa i kraju oraz na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego – powiedziała na zakończenie swojego wystąpienia członek zarządu województwa Anna Huk.

Opr. Red.

Fot. Sebastian Kieszkowski/Dep. Organizacyjno-Prawny UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/Dep. Organizacyjno-Prawny UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/Dep. Organizacyjno-Prawny UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/Dep. Organizacyjno-Prawny UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/Dep. Organizacyjno-Prawny UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4