Kolejne osiedle bloków może powstać w pobliżu potoku Młynówka. OPINIE
KATEGORIA: INWESTYCJE / 10 grudnia 2024
Teren przyszłej inwestycji w miejscu pomiędzy sklepem MAKRO, a ulicą Armii Krajowej w Rzeszowie. U dołu zdjęcia widoczny teren rozpoczętej już innej inwestycji mieszkaniowej. Fot. Maciej Terpiński
Władze miasta pracują nad zmianą Miejscowego Planu Zagospodarowanie Przestrzennego dla terenów między aleją Armii Krajowej (obwodnica), terenem marketu MAKRO, a dolinką potoku Młynówka odbierającego wody powierzchniowe z osiedla Słocina i innych we wschodniej części Rzeszowa. Obecnie obowiązujący plan przewidywał w tym miejscu tereny usługowe, a po jego zmianie, jak się dowiadujemy, teren mógłby być przeznaczony pod nowe osiedle bloków wielorodzinnych. Projekt planu ma być gotowy do uchwalenia w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Tereny pomiędzy aleją Armii Krajowej, ul. Paderewskiego (prowadzącą na Słocinę), a sklepem MAKRO od wielu już lat cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Do tej pory swoje zespoły osiedlowe wzniosło tu już trzech rzeszowskich deweloperów, a dwie kolejne inwestycje mieszkaniowe są w trakcie przygotowywania. Powstał tu także sklep ogólnospożywczy sieci „Biedronka”, a w pobliżu działa cały kompleks usług medycznych „Pro Familia”.
Jednymi z ostatnich niezabudowanych działek w tej okolicy są właśnie tereny pomiędzy aleją Armii Krajowej a marketem MAKRO. Tej lokalizacji dotyczy właśnie opracowywana zmiana obowiązującego planu miejscowego.
Budowa nowych osiedli mieszkaniowych często wywołuje w Rzeszowie emocje – od aplauzu dla nowych prorozwojowych inwestycji do protestów przeciw sposobowi zagospodarowania terenów w mieście. Dlatego też postanowiliśmy zapytać przedstawicieli władz miasta i samorządu Rzeszowa o zasadność zmiany wspomnianego planu w kierunku budowy nowego osiedla mieszkaniowego.
Jerzy Jęczmienionka – Przewodniczący Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Polityki Senioralnej Rady Miasta Rzeszowa.
- Zrealizowanie takiej sporej inwestycji mieszkaniowej może mieć wiele konsekwencji, więc projekt zmiany planu będę chciał poważnie przedyskutować z mieszkańcami i radami osiedli Słocina i Mieszka I.
- Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jak zabudowanie kolejnego terenu zielonego w tej okolicy wpłynie na niebezpieczne przyśpieszenie spływu wód opadowych. Wszyscy wiemy, jak katastrofalnie zachowuje się już teraz Młynówka po deszczach. Pamiętajmy, że w bezpośrednim sąsiedztwie wymienionego obszaru powstała już intensywna zabudowa wielorodzinna dla ok. 5 tysięcy mieszkańców, a powstają też nowe inwestycje.
- Co do terenu zmienianego planu – mieszkańcy chcieliby, aby południowa jego część położona w sąsiedztwie potoku Młynówka była zrealizowana jako zieleń publiczna rekreacyjna, stanowiąc naturalną obudowę biologiczną potoku. Ale to nie wszystko, wzdłuż Młynówki na całej jej długości od obwodnicy aż do ul. Witolda, nie tylko w obrębie zmienianego planu, miasto powinno pilnie zabezpieczyć pas terenu o szerokości co najmniej 20 m i wybudować tu ciąg pieszo-rowerowy z ławeczkami, małą architekturą i zielenią wysoką. Niepokojące jest, że różne inwestycje schodzą tu praktycznie do samej skarpy potoku. Prezydent na etapie tworzenia planu powinien kierować się nie tylko aktualnymi potrzebami inwestorów, ale przede wszystkim powinien uwzględnić potrzeby mieszkańców i ich zabezpieczenie od podtopień.
Artur Gernand – Kancelaria Prezydenta Miasta Rzeszowa, w imieniu Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.
- Projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego wskazuje w granicach objętych projektem: obszar usługowy, obszar zieleni urządzonej, obszar ekologiczny z zakazem zabudowy oraz dopuszcza na części obszaru możliwość lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. W obszarze usługowym funkcją dominującą mają być usługi ogólnomiejskie i regionalne, funkcją uzupełniającą: usługi podstawowe, produkcja, zieleń urządzona, infrastruktura techniczna i transportowa, natomiast funkcją dopuszczoną jest mieszkalnictwo. Dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej ustalono w projekcie planu wskaźnik udziału powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 40 proc.
- Zgodnie z projektem przedstawionym na posiedzeniu MKUA, nad brzegiem potoku przewidywane są: ścieżka pieszo-rowerowa, łącząca ul. Witolda z al. Armii Krajowej oraz ogólnodostępny teren zieleni urządzonej o powierzchni około 1,65 ha. Należy zaznaczyć, że działki na których w projekcie planu miejscowego przewiduje się park są w przeważającej części własnością prywatną i realizacja całego zamierzenia wymaga porozumienia z właścicielem terenu.
- Analizy komunikacyjne i analizy dostępności do infrastruktury społecznej wykonane w Biurze Rozwoju Miasta Rzeszowa potwierdziły zasadność dyspozycji przestrzennych przyjętych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr 350/1/2024 pomiędzy: al. Armii Krajowej, ul. Niemierskiego, ul. Witolda i potokiem Młynówka w Rzeszowie.
Red.