PAŻP wspiera lotnisko
Rzeszów-Jasionka w celu poprawy punktualności

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 30 stycznia 2025

Fot. Robert Neumann/Materiały prasowe lotniska Rzeszów-Jasionka

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej usprawnia proces wydawania zezwoleń na loty, dzięki wdrożeniu systemu Digital ATC Clearance (DCL) na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce.

Digital ATC Clearance (DCL) to nowoczesny system technologiczny, który umożliwia przesyłanie zezwoleń na lot wydawanych przez kontrolerów ruchu lotniczego pilotom samolotów drogą elektroniczną, zamiast tradycyjnej komunikacji głosowej. Dzięki DCL, informacje o zezwoleniach są przekazywane za pomocą łącza danych bezpośrednio do kokpitu samolotu.

System DCL właśnie zaczął działać na lotnisku w Rzeszowie (został również wprowadzony w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, a wcześniej także w Gdańsku), a w przyszłości obejmie również inne polskie porty lotnicze.

Najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia systemu DCL przez PAŻP:

• Zwiększenie efektywności: proces przekazywania zezwoleń ATC jest szybszy i bardziej precyzyjny, co skraca czas potrzebny na przygotowanie się załóg do odlotu.

• Poprawa bezpieczeństwa: zmniejszenie ryzyka nieporozumień i błędów wynikających z niewłaściwej interpretacji komunikatów głosowych, co jednoznacznie korzystnie wpływa na płynności oraz ogólne bezpieczeństwo operacji lotniczych.

• Zmniejszenia obciążenia pracą: dzięki częściowej automatyzacji oraz zmniejszeniu zajętości częstotliwości lotniczej, kontrolerzy ruchu lotniczego będą mogą skupić się na innych kluczowych zadaniach.

- W 2024 roku, według danych Eurocontrol, PAŻP była jedną z europejskich ANSP o najniższych opóźnieniach. Było to możliwe dzięki profesjonalnemu zarządzaniu pracą kontrolerów ruchu lotniczego przez PAŻP. Implementacja sytemu DCL jest szczególnie ważna, aby jeszcze bardziej poprawiać statystyki w tym zakresie w polskiej przestrzeni powietrznej, także w kontekście rozpoczynającego się przygotowania do lata 2025 roku w przestrzeni europejskiej - informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

- Cieszą nas wszystkie pozytywne decyzje poprawiające bezpieczeństwo oraz czas obsługi statków powietrznych. Ta zmiana technologiczna jest szczególnie istotna, bo jestem przekonany, że punktualność w rozkładzie lotów szczególnie docenią nasi pasażerowie. Natomiast fakt, że jesteśmy w piątce lotnisk, którym w pierwszej kolejności zaoferowano tę nowość, świadczy o rosnącej roli naszego portu lotniczego - powiedział Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4