Radni byli zgodni. Wybitny projektant będzie miał swoją ulicę w Rzeszowie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 6 lutego 2025

Prof. Stanisław Kuś - wybitny inżynier i architekt. Zmarł w roku 2020, w wieku 95 lat.
Fot. źródło: Politechnika Rzeszowska

Prof. Stanisław Kuś - wybitny inżynier i architekt, autor projektu hali Podpromie, hali targowej czy hali ROSIR będzie miał swoją ulicę w Rzeszowie. Miejscy radni jednogłośnie poparli wniosek w tej sprawie.

Będzie ul. prof. Stanisława Kusia

Wniosek w sprawie uhonorowania prof. Stanisława Kusia złożyła Politechnika Rzeszowska. Ulicą jego imienia będzie droga na osiedlu Dąbrowskiego biegnąca od ul. Poznańskiej w kierunku północno-wschodnim.

We wtorek 4 lutego wnioskiem zajęła się Rada Miasta Rzeszowa, która decyduje o nadawaniu nazw ulic na terenie miasta. Wątpliwości co do uhonorowania zmarłego w 2020 roku prof. Stanisława Kusia nie było.

- Dziękuję Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za sprawne przeprocedowanie tej uchwały i dziękuję za ten gest, który upamiętnia znaną osobistość i bardzo znanego profesora w naszym mieście - mówił podczas sesji wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Jacek Strojny z Razem dla Rzeszowa.

Uchwała w sprawie nadania ulicy imienia prof. Stanisława Kusia została podjęta jednogłośnie. Wniosek poparło 19 radnych.

Wybitny projektant

Prof. dr hab. inż. Stanisław Kuś urodził się 1 lutego 1925 roku w Rzeszowie. W okresie okupacji ukończył szkołę rzemieślniczą u Rudolfa Reitmajera w Rzeszowie. Naukę kontynuował na tajnych kompletach, pracując także w zakładach Flugmotorenwerk (WSK).

Żołnierz Armii Krajowej. Egzamin maturalny zdał w 1945 r. w Liceum Matematyczno-Fizycznym w Rzeszowie. Studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1951 r., uzyskując dyplom inżyniera budownictwa. Na tej samej uczelni w 1957 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1969 roku habilitację. Od 1974 r. profesor nadzwyczajny nauk technicznych, a od 1990 – profesor zwyczajny.

Od 1976 r. związany z Politechniką Rzeszowską – trzykrotny rektor tej Uczelni. Pod jego kierownictwem uczelnia ta stała się najmocniejszym ośrodkiem naukowym Rzeszowa, liczącą się zarówno w Polsce i Europie.

Był autorem i współautorem wielu projektów licznych budowli użyteczności publicznej, m.in. zespołu obiektów sportowych ROSiR w Rzeszowie, hali „Oliwia” w Gdańsku, hal AWF w Warszawie, hal widowiskowych w Katowicach „Spodek” i w Rzeszowie „Podpromie”. Jego prace znane są także poza granicami kraju, m.in. w Syrii (stadion, kąpielisko i hala sportowa). Jednak za jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć inżynieryjnych jest wyprostowanie przechylonego wieżowca przy ul. Słowackiego w Rzeszowie. Ostatnią pracą było opracowanie nowej koncepcji Stadionu Miejskiego „STAL” przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie.

Za wybitne osiągnięcia twórcze działalności inżynieryjnej, badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej otrzymał kilkadziesiąt nagród, odznaczeń resortowych, regionalnych i państwowych.

Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Odrodzenia Polski. W 2008 roku prof. Stanisław Kuś otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Rzeszowa. W 2014 roku Politechnika Rzeszowska nadała mu tytuł Doktora Honoris Causa. Prof. Kuś zmarł w 2020 roku w wieku 95 lat.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4