Rzeszów uroczyście upamiętnił 83. rocznicę powstania Armii Krajowej

KATEGORIA: HISTORIA / 15 lutego 2025

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro prasowe UMWP

W Rzeszowie w piątek odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

14 lutego br. minęła 83. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Głównym celem AK było stworzenie struktur wojskowych, a także przygotowanie do powszechnego powstania i otwartej walki z okupantem. Armia Krajowa była największą armią podziemną w czasie II wojny światowej. Dla Polaków jest symbolem walki o niepodległość, patriotyzmu i męstwa.

W tym roku w tym dniu po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, celebrowane przez biskupa ordynariusza diecezji rzeszowskiej ks. Jana Wątrobę sprawowane było w intencji Żołnierzy AK i ich poświęcenie w walce o wolność Polski.

Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”, gdzie odbyła się główna część uroczystości. W jej trakcie podniesiono Flagę Państwową, odegrano Hymn Polski, wygłoszono przemówienia, a następnie oddano hołd bohaterom poprzez Apel Pamięci i salwę honorową.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreśliła, że w tym roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

– Dzięki poselskiemu projektowi ustawy, jednomyślnie przyjętemu przez Sejm i podpisanemu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, każdego roku będziemy oficjalnie upamiętniać to wydarzenie. Słowa „Armia Krajowa” przywołują w naszej pamięci bohaterów – ludzi, którzy do dziś pozostają dla nas wzorem patriotyzmu i poświęcenia. Mamy obowiązek tę pamięć pielęgnować i przekazywać ją kolejnym pokoleniom – zaznaczyła wojewoda.

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg podkreślił, że Armia Krajowa była fundamentem polskiego oporu wobec okupantów, a jej dziedzictwo jest żywe do dziś.

- Spotykamy się, by uczcić 83. rocznicę powstania Armii Krajowej – formacji, która na zawsze wpisała się w historię polskiej walki o niepodległość i stanowi jeden z najjaśniejszych symboli patriotyzmu, odwagi i niezłomności. Bez bohaterstwa i ofiary Żołnierzy AK nie byłoby wolnej Polski, którą dziś znamy. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o ich odwadze i poświęceniu – zaznaczył wicemarszałek Ożóg.

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro prasowe UMWP

- Nie możemy pozwolić, by zapomniano o tych, którzy na sztandarach nieśli hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Naród, który nie pamięta o poświęceniu minionych pokoleń, traci swoją tożsamość. Nawet po 83 latach od tamtych wydarzeń walka o pamięć jest wciąż aktualna. Dzisiejsze święto jest dla nas wszystkich – zarówno obecnych, jak i nieobecnych – wezwaniem do niezłomnej walki o prawdę i pamięć. A w konsekwencji – do dumy z wielkości naszej ojczyzny - mówiła z kolei Ewa Leniart, poseł na Sejm RP.

Podczas uroczystości płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, podkreślił, że 83. rocznica powstania Armii Krajowej oraz obchodzony po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej stanowi doskonałą okazję, by podziękować kombatantom, którzy przypominają o poświęceniu i odwadze.

Na zakończenie obchodów złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem, po czym rozbrzmiała Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, samorządowcy, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, młodzież oraz mieszkańcy Rzeszowa i regionu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Dowódcę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódcę 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki.

Więcej zdjęć TUTAJ.

Opr. Red.

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4