Co z regulacją Młynówki w Rzeszowie? Wody Polskie nadal się przygotowują
KATEGORIA: INWESTYCJE / 6 marca 2025
Potok Młynówka na co dzień wygląda niegroźnieFot. Maciej Terpiński
Wciąż nie powstały zapowiadane od lat zbiorniki przeciwpowodziowe, mające zabezpieczać potok Młynówka w Rzeszowie, który bywa utrapieniem mieszkańców Słociny. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nadal przygotowuje taką inwestycję. Wiadomo, że ma ona być podzielona na etapy.
Przygotowania nadal trwają
Młynówka to rzeszowski potok, który niekiedy staje się koszmarem dla mieszkańców Słociny. Przy większych opadach deszczu potok mocno wzbiera i wylewa, co prowadzi do licznych podtopień domów. Dodając do tego coraz liczniejszą zabudowę terenów osiedla, skutkującą podnoszeniem się wód gruntowych, problem jeszcze mocniej nabrzmiewa.
Ostatnio szeroko dyskutowali o nim rzeszowscy radni przy okazji rozpatrywania zmiany planu zagospodarowania dla terenów przy al. Armii Krajowej, ul. Witolda i Niemierskiego, która przewiduje umożliwienie rozbudowy pobliskiego Szpitala Pro-Familia. I choć inwestycja szpitala ma nie wpłynąć na stan Młynówki, to według większości radnych kwestia ciągłego wylewania potoku i zalewania mieszkańców w końcu powinna zostać załatwiona. Od lat mówi się o budowie suchych zbiorników przeciwpowodziowych w rejonie granicy Rzeszowa i Malawy w gminie Krasne.
Za ich budowę nie odpowiada jednak samorząd, a Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a konkretnie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Przez lata RZGW w Rzeszowie informowało, że przygotowuje się do inwestycji. Okazuje się, że na razie niewiele się zmieniło.
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje, że kontynuuje działania w zakresie jej przygotowania do realizacji - przekazała nam Marzena Mazurek-Herjan, starsza specjalistka z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW w Rzeszowie.
Możliwe odwołania
Jak podkreśla Mazurek-Herjan, przygotowanie budowy zbiorników przeciwpowodziowych jest na etapie uzyskiwania decyzji administracyjnych. Obecnie Wody Polskie starają się o pozwolenie wodnoprawne.
- Realizacja inwestycji uzależniona jest od czasu trwania procedur administracyjnych oraz ewentualnych odwołań, których inwestor nie może wykluczyć - mówi Marzena Mazurek-Herjan.
Jak słyszymy w RZGW w Rzeszowie, zapowiedzi inwestycji dotyczących Młynówki są sceptycznie przyjmowane przez część mieszkańców z uwagi na planowane wywłaszczenia nieruchomości. To oczywiście powoduje odwołania od wydawanych decyzji administracyjnych. Tak było w przypadku decyzji środowiskowej.
- Odwołania zostały skierowane kolejno do: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i Naczelnego Sądu Administracyjnego, który po 5 latach procesowania ostatecznie odrzucił w całości wszystkie podnoszone zarzuty - twierdzi przedstawicielka RZGW w Rzeszowie.
Jednak w czasie dużych opadów zamienia się w rwącą rzekęFot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl
Będzie etapowanie
Na razie nie wiadomo zatem kiedy mogłaby rozpocząć się budowa polderów. Pewne jest jednak, że Wody Polskie planują realizację inwestycji etapami. Pierwszy z etapów obejmie budowę w miejscowości Malawa w gminie Krasne jednego z dwóch suchych zbiorników przeciwpowodziowych.
- Drugi z etapów dotyczy budowy drugiego suchego zbiornika przeciwpowodziowego zlokalizowanego częściowo w mieście Rzeszowie obręb Słocina oraz częściowo w gminie Krasne obręb Malawa - zapowiada Marzena Mazurek-Herjan.
Trzeci etap inwestycji obejmie swym zakresem pozostałe działania techniczne w obrębie koryta potoku Młynówka w lokalizacji od al. Armii Krajowej do granicy miasta Rzeszowa.
Zadanie ma być realizowane ze środków pochodzących z budżetu państwa. Jak podaje RZGW w Rzeszowie, koszt inwestycji przeciwpowodziowej wynosi ok. 73,7 mln zł i obejmuje koszty prac projektowych, odszkodowań za nieruchomości, które stały się niezbędne na potrzeby realizacji inwestycji i robót budowlanych dla wymienionych poprzednio wszystkich 3 etapów.
- Należy mieć na uwadze, że podany koszt jest szacunkiem i będzie on aktualizowany - dodaje przedstawicielka RZGW w Rzeszowie.
Karol Woliński