64. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Od 25 marca rusza sprzedaż biletów!

KATEGORIA: KULTURA / 25 marca 2025

Wielkie gwiazdy 64. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie - Placido Domingo i Paul Young.
Fot. materiał prasowy Filharmonii Podkarpackiej

We wtorek, 25 marca rozpoczyna się sprzedaż biletów na 64. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Tegoroczna edycja tego kultowego muzycznego wydarzenia w naszym regionie odbędzie się w terminie od 15 maja do 8 czerwca 2025 br. Wśród supergwiazd Festiwalu publiczność będzie miała okazję zobaczyć na żywo i posłuchać Placido Domingo – jednego z najwybitniejszych artystów operowych, a także charyzmatycznego soulowo-popowego wokalisty Paula Younga.

Te koncerty na długo zostają w pamięci

64. Muzyczny Festiwal w Łańcucie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalny w Polsce i spełnienie marzeń wielu melomanów. Tegoroczna edycja wydarzenia przyniesie widzom wiele wspaniałych przeżyć - taniec ptaków z tancerzami unoszącymi się nad sceną, Bach i brazylijska samba, podróż do tajemniczego średniowiecza, mistrzowska klasyka, wybitni instrumentaliści, śpiewacy, zespoły kameralne, chóry, orkiestry i oczywiście supergwiazdy!

Odbędzie się 11 koncertów, które wydarzą się pomiędzy 15 maja a 8 czerwca w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie i Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, gdzie Festiwal zainauguruje dzieło, które w kulturze europejskiej urosło do rangi uniwersalnego symbolu wolności i dążenia do szczęścia.

Oda do radości

Inauguracja Festiwalu odbędzie się w czwartek 15 maja w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej i wybrzmiewać będzie głosem wielkiego symfonika. IX Symfonia d - moll Beethovena ze słynną „Odą do radości” finale, to wymarzone otwarcie festiwalowych koncertów, tym bardziej, że kreowane będzie przez wspaniałych śpiewaków - Ewę Tracz, Bernadettę Grabias, Rafała Bartmińskiego oraz Andrzeja Dobbera, a także Chór Filharmonii Narodowej i muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą David Giméneza.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.
Fot. materiał prasowy Filharmonii Podkarpackiej

Kameralnie - klasyka i współczesność

Zamkowa Sala Balowa otworzy drzwi dla wyrafinowanej kameralistyki. W sobotę 17 maja wystąpi tu Kwartet smyczkowy Gliere z Wiednia - to pasjonaci dzieł kameralnych, którzy przypomną mistrzowskie utwory Mendelssohna i Ravela, a 7 czerwca Primuz Chamber Orchestra szczycąca się bardzo rozległym repertuarem - od baroku po współczesność, od rocka progresywnego po jazz, od muzyki filmowej po folk. Tym razem artyści zaprezentują muzykę XX wieku i nam współczesną, m.in. utwór Joanny Wnuk – Nazarowej poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu oraz kompozycje Piotra Mossa i Sławomira Kaczorowskiego.

Superstars!

Sala Koncertowa Filharmonii Podkarpackiej rozbłyśnie blaskiem dwóch wielkich gwiazd. W piątek 23 maja wystąpi tu znakomity śpiewak i dyrygent - Placido Domingo. Swój wyjątkowy talent artysta przedstawił w ponad 150 rolach, a oklaskiwany był na scenach całego świata. Okrzyknięty „człowiekiem renesansu” przez krytyków został nagrodzony honorowymi tytułami i prestiżowymi nagrodami, w tym m.in. za swoje zaangażowanie w pomoc humanitarną. Jego wyjątkowa kariera artystyczna trwa nieprzerwanie od ponad pół wieku, a za osiągnięcie tego niesamowitego kamienia milowego cieszy się uznaniem publiczności oper w Nowym Jorku, Wiedniu, Weronie, Mediolanie czy Buenos Aires.

A zaledwie klika dni później, bo w środę 28 maja czeka na melomanów kolejna porcja muzycznych emocji za sprawą Paula Younga z zespołem. Jego koncert będzie znakomitą okazją do przypomnienia sobie największych przebojów w oryginalnym wykonaniu. Nie zabraknie również muzycznych niespodzianek. Paul Young jest artystą o wciąż niesłabnącym wigorze, który mimo zmieniających się trendów pozostał wierny swojej muzycznej pasji, łącząc pop, soul z nowymi inspiracjami.

Zespół Giardino di Delizie.
Fot. materiał prasowy Filharmonii Podkarpackiej

Szlakiem muzyki dawnej

Oryginalnym kontrapunktem do repertuaru „klasycznego” będą dwa koncerty w Sali Balowej łańcuckiego Zamku w dniach 16 i 25 maja, które poprowadzą festiwalową publiczność mało znanym, chociaż fascynującym szlakiem muzyki dawnej. Najpierw wkroczą na niego artystki z Polski i Włoch, wyspecjalizowane w grze na instrumentach dawnych, które tworzą dynamiczny i kreatywny zespół z Rzymu o nazwie Giardino di Delizie. Następnie głos zabiorą średniowieczne fidele, harfy i głosy zespołu Ensemble Peregrina z Bazylei, który zgodnie ze swoją nazwą „Peregrina” – „wędrowczyni” wyraża pragnienie członkiń zespołu różnych narodowości do podróżowania po odmiennych stylach.

Portugalskie show

W show dźwiękowo – wizualnym przygotowanym na sobotę 24 maja w Filharmonii Podkarpackiej w roli głównej usłyszymy Rodrigo Leão, który wraz ze swoim zespołem zaprezentuje kompozycje będące częścią nowej wersji projektu „Os Portugueses”. Śpiew, altówka, wiolonczela, gitara, akordeon, perkusja tworzyć będą ciekawą „muzyczną opowieść” inspirowaną wspomnieniami muzyki lat 70, a także podróżami Rodrigo po rodzinnym kraju.

Dźwiękiem malowane

Magicznie zapowiada się także muzyczno-taneczne widowisko „Chełmoński. Dźwiękiem malowane”. Taniec ptaków, w którym tancerze unoszą się nad sceną, animowane obrazy Józefa Chełmońskiego, a także anegdoty i ciekawostki o polskich obyczajach, życiu i malarstwie mistrza polskiego realizmu tworzyć będą spektakularne wydarzenie, które odbędzie się w poniedziałek 26 maja w Filharmonii Podkarpackiej z udziałem The Synesthesia Orchestra oraz Tancerzy Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art.

Muzyczno-taneczne widowisko „Chełmoński. Dźwiękiem malowane” z udziałem The Synesthesia Orchestra oraz Tancerzy Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art.
Fot. materiał prasowy Filharmonii Podkarpackiej

Z ogniem – na dwa fortepiany

Pasja i charyzma, tak w dwóch słowach można przedstawić duo fortepianowe Vanessa Perez, Kristhyan Benitez, które w środę 4 czerwca w Sali Balowej Zamku w Łańcucie zaprezentuje „A Fuego Lento” – koncert, który będzie ukłonem w stronę żywiołowej muzyki Ameryki Łacińskiej. Tego jeszcze nie było! Bach i samba w jednym koncercie? - Tak, to możliwe.

A na wielki finał 64. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, czyli w niedzielę 8 czerwca Sala Balowa łańcuckiego Zamku rozkołysze się muzyką, której trudno się oprzeć - od utworów barokowego mistrza poprzez dzieła Heitora Villa-Lobosa, po najpopularniejsze melodie gorącej samby. To z całą pewnością hipnotyzujące wydarzenie, wypełni popis gry niemieckiego wirtuoza skrzypiec Linusa Roth i brazylijskiej orkiestry Johann Sebastian Rio. Trzeba przyznać, ze to będzie wspaniałe i bardzo energetyczne podsumowanie tego wielkiego muzycznego święta dziejącego się naszej podkarpackiej ziemi!

Zachęcamy zarówno wiernych fanów tego wspaniałego wydarzenia jak i tych, którzy być może po raz pierwszy w życiu, będą chcieli w nim uczestniczyć o zapoznanie się ze szczegółowym programem 64. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który znajduje się TUTAJ. Możesz pobrać go też TUTAJ.

Rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów na tegoroczna edycję Festiwalu rozpoczyna się już we wtorek 25 marca br. Warto się pospieszyć, bo opierając się na wieloletnim doświadczeniu, wiemy że bilety na wszystkie koncerty Festiwalu rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Rezerwacja miejsc możliwa jest jedynie na koncerty organizowane w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Więcej o festiwalu na stronach www.festiwallancut.pl oraz www.filharmonia.rzeszow.pl.

Przypominamy także, że nasz portal Czytaj Rzeszów od lat medialnie wspiera Muzyczny Festiwal w Łańcucie, dzięki czemu i w tym roku będą Państwo mieli możliwość oglądania bieżących relacji z wydarzeń dziejących w ramach tego wielkiego muzycznego święta!

Viperis

Fot. Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej

Fot. Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4