Coraz bliżej do budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej
KATEGORIA: INWESTYCJE / 27 marca 2025
Kliniczny Szpital Wojewódzki w Rzeszowie podpisał umowę z firmą BBC, która będzie inwestorem zastępczym przy realizacji Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Firma ta będzie nadzorowała cały projekt w tym prace budowlane i dostawę wyposażenia.
Jest inwestor zastępczy
Kliniczny Szpital Wojewódzki im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie od lat przygotowuje się do budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. To potężna inwestycja, która będzie miała ogromne znaczenie dla poprawy jakości leczenia najmłodszych pacjentów. Szpital wybrał już koncepcję inwestycji i dysponuje także dokumentacją projektową. Zakres planowanej inwestycji będzie jednak na tyle spory, że władze szpitala zdecydowały się na poszukiwania inwestora zastępczego, który weźmie na siebie sporą część obowiązków przy realizacji całego przedsięwzięcia.
Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej według zwycięskiej koncepcji Pracowni Atelier Tektura. Widok z lotu ptakaFot. Pracownia Atelier Tektura/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
W czwartek 27 marca władze szpitala podpisały umowę z firmą BBC Best Building Consultants z Warszawy, która została wyłoniona w przetargu i będzie pełnić funkcję inwestora zastępczego przy realizacji PCMD. Wartość tej usługi to 7,8 mln zł.
- Podkarpackie to jedyny region w Polsce, który nie ma wyspecjalizowanego szpitala pediatrycznego. Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej to bardzo ważny krok w kontekście sprawowania opieki nad zdrowiem dzieci i młodzieży z regionu. Podpisując umowę z inwestorem zastępczym, robimy milowy krok, ku tworzeniu nowoczesnego ośrodka, który zapewni w jednym miejscu kompleksową i profesjonalną opiekę medyczną – mówiła Barbara Rogowska, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Marszałek: Największa inwestycja
W uroczystym parafowaniu dokumentów wziął udział również marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
- PCMD to największa i najważniejsza inwestycja jaką samorząd województwa będzie realizował. Dzisiaj mówimy o inwestorze zastępczym, który będzie wspierał nas do finału tego przedsięwzięcia - zaznaczył marszałek województwa.
Rolą inwestora zastępczego będzie kompleksowe zarządzanie projektem, nadzór nad przebiegiem prac budowlanych, kontrola dokumentacji oraz koordynacja działań wszystkich zaangażowanych podmiotów, w tym generalnego wykonawcy robót budowlanych i dostawców wyposażenia. Do jego obowiązków należeć będzie także weryfikacja dokumentacji projektowej, egzekwowanie niezbędnych pozwoleń, nadzorowanie odbiorów technicznych oraz dbałość o terminową i zgodną z przepisami realizację inwestycji.
- Doskonale się pracuje, kiedy można łączyć prace z misją. Jesteśmy w obszarze budynków użyteczności publicznej, w obszarze budynków szpitalnych, ale najważniejsze jest to, że jesteśmy w obszarze centrum, które będzie służyć dzieciom i młodzieży. Czyli pracujemy dla najmłodszych, dla tych bezbronnych, których życie i zdrowie musimy chronić. I to daje jeszcze silniejszą motywację do ciężkiej pracy przy projekcie – podkreślał Łukasz Zdziebłowski, prezes BBC Best Building Consultants.
PCMD za 700 mln zł
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej jest największą inwestycją realizowaną w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 w obszarze ochrony zdrowia. Jak podkreślała członek zarządu województwa podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak negocjacje z Komisją Europejską na temat wsparcia dla tej inwestycji były trudne, ale ostatecznie udało się pozyskać spore dofinansowanie.
- 50 mln euro to środki, które zostaną przeznaczone na PCMD z programu regionalnego FEP 2021-2027. Kolejne nieco ponad 30 mln euro to środki z budżetu państwa. Pozostała część to środki z budżetu województwa podkarpackiego i będzie to spora kwota, bo koszt inwestycji przewidziany jest na około 714 mln złotych - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Projekt zakłada budowę czterokondygnacyjnego budynku, połączonego z istniejącą dziecięcą częścią szpitala. Całkowita powierzchnia budynku to 49 000 m kw. Zakończenie inwestycji planowane jest końcem II kwartału 2029 r. Powstanie PCMD to kluczowy krok w kierunku poprawy dostępności do specjalistycznej opieki pediatrycznej, dostosowania jej do rzeczywistych potrzeb pacjentów oraz zapewnienia dzieciom z Podkarpacia leczenia na najwyższym poziomie.
Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej według zwycięskiej koncepcji Pracowni Atelier Tektura. Widok od frontuFot. Pracownia Atelier Tektura/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Będzie też lądowisko i parking
Co ważne, PCMD stanie w miejscu obecnego lądowiska dla helikopterów HEMS, które służy Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Dlatego też najpierw szpital chce wybudować nowe lądowisko, które znajdzie się na piętrowym parkingu wysokim na 30 metrów.
Przygotowania tej inwestycji również trwają i są już na zaawansowanym etapie. W marcu doszło do otwarcia ofert w przetargu. Trwa analiza ofert i być może w kwietniu dojdzie do podpisania umowy na realizację tej inwestycji. Prace powinny rozpocząć się jeszcze wiosną. Lądowisko z parkingiem miałoby powstać w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy z wykonawca. Koszt tej inwestycji może wynieść około 70 mln zł.
Nowe lądowisko pozwoli na dostosowanie szpitalnego SOR-u do obowiązujących wymagań przepisów prawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w zakresie posiadania całodobowego lądowiska dla helikopterów, który może przyjmować pacjentów bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu. Oprócz tego ma być też dostosowane do wymogów Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Parking wielopoziomowy ma dysponować 500 miejscami dla samochodów.
***
Dodajmy, że od wczoraj szpital przy ul. Lwowskiej ma zmienioną nazwę, z której usunięto człon „nr 2”. Jest to konsekwencja tego, że ponad dwa lata temu dawny Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 po przejściu we władanie Uniwersytetu Rzeszowskiego stał się Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym już bez numeru porządkowego. W efekcie „dwójka” przy nazwie placówki położonej na osiedlu Pobitno (dla której organem prowadzącym nadal jest samorząd województwa) także stała się już niepotrzebna, co przypieczętowała wprowadzana obecnie korekta nazwy szpitala.
Karol Woliński
Zdjęcia: Maciej Terpiński
Wizualizacje: Pracownia Atelier Tektura/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego