SEgoesGreen. RARR liderem zielonego projektu. Promuje ekologię na uczelniach

KATEGORIA: EDUKACJA / 2 kwietnia 2025

Fot. SegoesGreen/Facebook

Projekt SEgoesGreen to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest wprowadzenie rozwiązań opartych na naturze w szkolnictwie wyższym. Dzięki niemu studenci poznają zalety ekologicznych rozwiązań w praktyce. Partnerem programu jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

SEgoesGreen

W obliczu narastających problemów ekologicznych, takich jak zmiany klimatyczne i utrata bioróżnorodności, konieczne jest wprowadzenie nowoczesnych metod edukacyjnych. Odpowiedzią na to ma być projekt SEgoesGreen realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. To inicjatywa skierowana przede wszystkim do środowisk akademickich.

- Nadrzędnym celem projektu jest opracowanie programu nauczania Zielona Ekonomia Społeczna, który wyposaży studentów w praktyczne umiejętności dotyczące rozwiązań opartych na naturze (Nature-Based Solutions – NBS) - podkreślają przedstawiciele Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Materiały edukacyjne Zielona Ekonomia Społeczna – zdjęcie z warsztatów online zorganizowanych w projekcie (zdjęcie ze zbiorów projektu SEgoesGreen).
Fot. Materiały RARR

A czym dokładnie jest NBS? To podejście do ochrony środowiska wykorzystujące naturalne procesy ekosystemowe. Pomagają one w przeciwdziałaniu problemom klimatycznym i społecznym, jednocześnie wspierając zrównoważony rozwój. Wyróżnia się trzy główne typy NBS:

• Ochrona naturalnych ekosystemów (np. tworzenie obszarów chronionych),

• Zarządzanie i odtwarzanie ekosystemów (np. zastąpienie tradycyjnych upraw systemem agroforestralnym, który łączy rolnictwo z leśnictwem),

• Tworzenie nowych ekosystemów (np. stabilizacja koryt rzek przy użyciu naturalnych materiałów).

Materiały edukacyjne w ramach projektu zostały opracowane przez biorące w nim udział uniwersytety z Polski, Grecji i Chorwacji oraz partnerów międzynarodowych. Obejmują one 6 modułów edukacyjnych – dotyczących m.in. podstaw NBS, wyzwań ekologicznych w miastach, współpracy uczelni z NGO, firmami i administracją lokalną, angażowania społeczności w działania środowiskowe oraz organizowania warsztatów i projektów ekologicznych.

Dostępna jest również cyfrowa galeria zasobów – zawierającą gotowe scenariusze lekcji, materiały edukacyjne oraz zasoby dotyczące różnych typów NBS. Program Zielona Ekonomia Społeczna skierowany jest do studentów i wykładowców z różnych dziedzin, nie tylko z ekonomii społecznej, ekologii czy inżynierii.

Zdjęcie z warsztatów zorganizowanych przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (zdjęcie ze zbiorów projektu SEgoesGreen).
Fot. Materiały RARR

NBS w praktyce

A jak to wszystko wygląda w praktyce? Projekt SEgoesGreen inspiruje do wdrażania ekologicznych rozwiązań na uczelniach.

Na przykład Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wraz z partnerami – uczelniami z Węgier, Słowacji i Czech zdecydowała się stworzyć sieć uniwersyteckich żywych laboratoriów działających na rzecz zielonej transformacji uczelni. Umożliwiają one testowanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań, angażują studentów z rzeczywistym doświadczeniem w pracę nad zrównoważonymi projektami i zielonymi rozwiązaniami.

Społecznościowe Ogrody Ekologiczne (Huerto Eco-Campus) – zdjęcie ze zbiorów projektu SEgoesGreen.
Fot. Materiały RARR

Z kolei na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego zamieszkało pięć rodzin pszczół. Pasieka, utworzona we współpracy ze Związkiem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, składa się z pięciu uli. Są domem dla 300 000 owadów, które wspierają ekosystem miejski poprzez zapylanie roślin występujących na danym obszarze.

W ramach projektu zorganizowano warsztaty, które pozwoliły zdobyć praktyczne doświadczenie w zakresie NBS. Podczas zajęć uczestnicy identyfikowali lokalne problemy ekologiczne, projektowali rozwiązania oparte na naturze i uczyli się współpracy z organizacjami pozarządowymi i władzami lokalnymi. Oprócz tego mogli tworzyć plany wdrażania NBS na kampusach i w przestrzeni miejskiej.

- Warsztaty odbyły się na uczelniach partnerskich w Polsce, Grecji i Chorwacji, angażując studentów różnych kierunków. Dzięki temu uczestnicy nie tylko zdobyli wiedzę, ale także poczuli się częścią globalnego ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju - podkreślają przedstawiciele RARR.

Zakończenie projektu SEgoesGreen zaplanowano na czerwiec tego roku. Jak podkreślają przedstawiciele RARR-u, dostarczył on uczelniom nowoczesne narzędzia edukacyjne, pomagając studentom zdobywać praktyczne umiejętności w zakresie NBS.

Zdjęcie z warsztatów zorganizowanych przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (zdjęcie ze zbiorów projektu SEgoesGreen).
Fot. Materiały RARR

Uczestnicy projektu

RZESZOWSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO, POLSKA (LIDER)

HUB-21 CO., GRECJA

UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE, POLSKA

UNIVERSITY OF MACEDONIA, GRECJA

SYNTHESIS CENTER FOR RESEARCH AND EDUCATION LIMITED, CYPR

SVEUCILISTE U ZAGREBU, CHORWACJA

ZERO – ASSOCIATION FOR THE SUSTAINABILITY OF THE EARTH SYSTEM, PORTUGALIA

Czas realizacji: 01.12.2022 – 30.06.2025

Wokul

Oficjalne logo projektu „SEgoesGreen”.
Grafika: Materiały RARR

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4