Pierwsze prace przy PCLA już się rozpoczęły. Na mocy starego pozwolenia
KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 kwietnia 2025
Firma, która ma zbudować nowy stadion Resovii czeka na uprawomocnienie decyzji o pozwoleniu na budowę, ale mimo to zaczęła już pierwsze prace przygotowawcze do realizacji nowego obiektu. Może to robić na podstawie starego pozwolenia.
Prace na starym pozwoleniu
W poniedziałek informowaliśmy, że budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które ma powstać w miejscu zburzonego stadionu Resovii Rzeszów, jest już coraz bliżej. Wykonawca inwestycji, firma Mirbud od początku roku stara się o wydanie zamiennego pozwolenia na budowę. W połowie marca rzeszowski ratusz wydał pozytywną decyzję w tej sprawie i teraz czeka na uprawomocnienie. Wiadomo, że żadna ze stron postępowania nie złożyła odwołania w tej sprawie.
Tymczasem na terenie, gdzie ma powstać Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki wykonawca rozpoczął już pierwsze prace ziemne. Jak to możliwe, skoro decyzja o pozwoleniu na budowę nie jest jeszcze prawomocna? Rzeszowski ratusz tłumaczy, że w tym przypadku firma odpowiedzialna za inwestycję skorzystała ze starego pozwolenia na budowę wydanego jeszcze w 2021 roku. Przez lata projekt inwestycji jednak mocno się zmienił, więc rozpoczęcie budowy wymagało wydania zamiennego dokumentu.
- To prace przygotowawcze prowadzone na podstawie starego pozwolenia, które wydano w 2021 roku. Dalsze etapy robót mają być prowadzone na podstawie zamiennego pozwolenia, które musiało zostać wydane w związku z istotnymi zmianami z punktu widzenia prawa budowlanego. Jak wiadomo, czekamy na jego uprawomocnienie - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Stadion za 194 mln zł
Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki ma kosztować 194 mln zł. Nowy stadion Resovii ma zostać zbudowany do końca 2026 roku. Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki jest planowane jako stadion wyposażony w trzy trybuny, które powinny pomieścić 7,5 tys. kibiców.
Trybuny mają zostać oparte o żelbetową konstrukcję w kształcie niecki wzdłuż bieżni lekkoatletycznej okólnej, z częścią otwartą od strony południowej. Miejsce dla publiczności na stadionie ma być w całości zadaszone.
Sam stadion po przebudowie ma być długi na 230 metrów i szeroki na 148 metrów. Wysokość zabudowy w szczycie zadaszenia trybun ma wynieść maksymalnie 23 m powyżej poziomu płyty głównej boiska piłkarskiego.
Karol Woliński
Najnowsze wizualizacje PCLA udostępnione niedawno przez ratusz.
Wizualizacja PCLA. Widok w dzieńFot. Urząd Miasta Rzeszowa
Wizualizacja PCLA. Widok w nocyFot. Urząd Miasta Rzeszowa