Święto Paniagi 2025. Co zaplanowano 3 maja? Zobacz program imprezy

KATEGORIA: KULTURA / 8 kwietnia 2025

Fot. Maciej Terpiński

Estrada Rzeszowska przedstawiła program tegorocznego Święta Paniagi, które jak zawsze zaplanowano w dniu 3 maja (w tym roku to sobota).

- Jak co roku, 3 maja Rzeszów wypełni się radosną atmosferą dzięki obchodom Święta Paniagi. To niezwykłe wydarzenie kulturalne, które przyciąga mieszkańców i turystów, oferując mnóstwo atrakcji rozrywkowych, muzycznych i artystycznych - przypomina Estrada Rzeszowska.

Korowód otwierający Święto Paniagi

Tradycyjnie Święto rozpocznie barwny korowód, który o godzinie 13:00 przemierzy ulicę 3 Maja. Na całej Paniadze czekać będą liczne atrakcje: iluzjoniści, performance artystyczne, pokazy uliczne oraz różnorodne aktywności dla dzieci, z których będzie można korzystać przez całe popołudnie.

Dwie sceny, moc atrakcji

Wydarzenie odbywać się będzie na dwóch głównych scenach: przy Fontannie Multimedialnej oraz przy Wieży Farnej. Będą tam miały miejsce koncerty, pokazy artystyczne i prezentacje zespołów tanecznych. Fosa Zamku Lubomirskich również będzie wypełniona licznymi atrakcjami, takimi jak m.in. turniej rycerski i pokazy konne.

Spotkanie z literaturą

Miłośnicy literatury będą mieli okazję do spotkania z Wojciechem Kulawskim, rzeszowskim pisarzem specjalizującym się w kryminałach, thrillerach i fantastyce. Wydarzenie „Literatura na Paniadze” odbędzie się w Urban Labie (ul. 3 Maja 13) o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

Wystawa „Emocje”

W Galerii pod Ratuszem dostępna będzie wystawa prac studentów z koła naukowego Twórczych Działań Warsztatowych (WSIiZ), pt. „Emocje”. Projekt ten miał na celu pokazanie kondycji emocjonalnej i stanu psychicznego młodych ludzi. Prace zostały wykonane w technice linorytu oraz rysunku i odzwierciedlają emocje takie jak smutek, samotność czy gniew. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 maja o godz. 18:00.

Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych

Od 1 do 4 maja na odwiedzających czeka Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych. Stoiska będą czynne od godziny 11:00 do 20:00, a ich lokalizacja obejmie al. Lubomirskich oraz częściowo al. Pod Kasztanami.

Gelato on the Road

Od 3 do 5 maja w RARR będzie miała miejsce wyjątkowa wystawa związana z produkcją lodów rzemieślniczych - Muzeum GELATO. Co więcej, 3 maja od godziny 12:00 do 18:00, co 30 minut, odbywać się będą fascynujące pokazy produkcji lodów, a po zakończeniu każdego pokazu, uczestnicy będą mieli szansę ich skosztować.

Motoserce – ogólnopolska akcja krwiodawstwa

Na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (ul. Szopena 51) odbędzie się „Motoserce” – ogólnopolska akcja krwiodawstwa organizowana przez klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów. Krew będzie można oddać w specjalnym krwiobusie w godzinach 11:00 – 16:00.

Polskie Radio Rzeszów

Jedną z atrakcji dodatkowych będzie specjalne stoisko plenerowe Polskiego Radia Rzeszów, z którego nadawane będą audycje na żywo. Nie zabraknie też niespodzianek dla słuchaczy.

Uroczystości patriotyczne

O 9:30 w Kościele Farnym odbędzie się Msza Św., o 10:50 – Przemarsz Kompanii Honorowej i pocztów sztandarowych na Rzeszowski Rynek, a ok. godziny 11:00 uroczystości przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki.

Miejskie instytucje dołączają do Święta

- Również miejskie instytucje przygotowały specjalne aktywności z okazji Święta Paniagi! - zaznacza Estrada Rzeszowska. Szczegóły dotyczące tych wydarzeń będą dostępne na stronie Estrady Rzeszowskiej oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Koncert finałowy

Zwieńczeniem Święta będzie niezwykły koncert Another Pink Floyd Symfonicznie z gościnnym udziałem Marka Radulego, który rozpocznie się o godzinie 19:00. Największe dzieła Pink Floyd wykonane przez zespół rockowy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w niezwykłych aranżacjach inspirowanych współczesną muzyką filmową, które zostały specjalnie opracowane na tę okazję. Usłyszymy przeboje Pink Floyd w wersjach, które nawiązują do brzmienia koncertowego największych przebojów Hansa Zimmera.

***

Ulica 3 Maja to jedna z najstarszych ulic w Rzeszowie, zmieniająca nazwy na przestrzeni lat. Najpierw była Zamkową, później Pijarską, wreszcie Pańską. W rzeszowskiej gwarze utarła się jednak jako Paniaga. Pomysłodawcą Święta Paniagi, które obchodzimy od 2003 roku, jest nieżyjący już Jerzy Fąfara – rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta. - Każdego roku 3 maja, dawną Paniagę zamieniamy w miejsce pełne licznych wydarzeń kulturalnych – koncertów, performance’ów, pokazów, spektakli. To wydarzenie wiąże się też z barwnym i uroczystym pochodem oraz Jarmarkiem Rękodzieła i Produktów Regionalnych. Nie brakuje też atrakcji plenerowych oraz wydarzeń towarzyszących organizowanych w rzeszowskich muzeach, szkołach, bibliotekach czy domach kultury - podkreślają organizatorzy. Co więcej, od kilku lat każda edycja Święta Paniagi ma swój motyw przewodni – na przykład związany z jednym z miast partnerskich Rzeszowa.

Red.

Fot. Estrada Rzeszowska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4