15. rocznica katastrofy smoleńskiej. W Rzeszowie uczczono pamięć jej ofiar

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 10 kwietnia 2025

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

W 15. rocznicę tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku, w Rzeszowie uczczono pamięć o ofiarach katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem.

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu Smoleńska rozbił się samolot Tu-154M, którym na uroczystości w Katyniu w oficjalnej delegacji, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, lecieli przedstawiciele najważniejszych instytucji i urzędów, wybitni przedstawiciele życia politycznego i społecznego Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia, o 8.41, w katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z Małżonką Marią Kaczyńską.

Dokładnie 15 lat później, w czwartek 10 kwietnia 2025 r., w symbolicznej godzinie - 8.41, u stóp pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej w centrum Rzeszowa, w atmosferze refleksji i zadumy, uczczono pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie.

Przed pomnikiem, który przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego stanął w 2015 roku, zgromadzili się ci, którzy chcieli wspólnie oddać cześć ofiarom katastrofy.

Wieńce i wiązanki oraz znicze, zapalone na znak pamięci, złożyli przed pomnikiem – w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego - wicemarszałek województwa Piotr Pilch wraz z członkiem zarządu województwa Małgorzatą Jarosińską–Jedynak i sekretarzem województwa Katarzyną Sołek. Wiązankę – w imieniu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości - złożył poseł na Sejm RP Krzysztof Sobolewski. Wieniec złożyła także wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Kwiaty pod pomnikiem przekazali także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wraz z Romanem Jakimem, przewodniczącym Regionu Rzeszowskiego, a znicze ustawili duchowni – ks. prałat Jan Szczupak, proboszcz rzeszowskiej fary oraz ojciec Joachim Ciupa, kustosz sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej i gwardian klasztoru Ojców Bernardynów. Cześć ofiarom katastrofy oddali także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.

Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zabrzmiały także słowa modlitwy, którą poprowadził ks. prałat Jan Szczupak.

- W tym miejscu i w tej chwili kierujemy nasze myśli i modlitwy, ku tym, którzy zginęli z Polskę w Katyniu i innych miejscach zagłady na Wschodzie oraz ku tym, którzy lecieli oddać im hołd i zginęli w tej strasznej tragedii pod Smoleńskiem. Niech dusze ich spoczywają w pokoju. Niech Pan Bóg, który jest Bogiem Miłosierdzia przyjmie ich do siebie – mówił u stóp pomnika ksiądz prałat Jan Szczupak.

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

Dla uczczenia ofiar Smoleńska i Katynia duchowny przywołał słowa „Modlitwy za Ojczyznę” autorstwa słynnego kaznodziei Piotra Skargi, napisanej pod koniec XVI wieku.

- Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniowi Twemu a syny swe wiodła ku szczęśliwości. Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie – zabrzmiało przed pomnikiem ofiar katastrofy.

W katastrofie smoleńskiej wraz ze świętej pamięci Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią Kaczyńską zginęli śp. Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie oraz osoby, które w sposób szczególny związane były z Podkarpaciem.

Byli to:

• śp. Stanisław Zając - Wicemarszałek Sejmu RP, Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I, III, V i VI kadencji, Radny Województwa Podkarpackiego II kadencji,

• śp. Leszek Deptuła - Marszałek Województwa Podkarpackiego II kadencji, Poseł RP,

• śp. Grażyna Gęsicka - Minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Poseł na Sejm RP,

• śp. Janina Fetlińska - Senator RP pochodząca z Podkarpacia,

• wywodzący się z Podkarpacia – śp. generał broni Bronisław Kwiatkowski, Dowódca Sił Zbrojnych RP oraz śp. generał brygady Kazimierz Gilarski - Dowódca Garnizonu Warszawa.

Pomnik Smoleński, został odsłonięty przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie w grudniu 2015 roku. Upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej, a w szczególności parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz wszystkie osoby związane z Podkarpaciem, które wówczas zginęły.

Również w czwartek oddając hołd ofiarom katastrofy kwiaty pod pomnikiem w Rzeszowie złożył przebywający na Podkarpaciu kandydat Konfederacji na prezydenta RP Sławomir Mentzen.

Red.

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Krzysztof Witek/ Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4